Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-03-19 20:44:43

Jana
Host

Honoráře

Chtěla bych se zeptat, když zdaňuji honoráře 40% musím zdanit honorář i za prosinec když je vyplácen v lednu? Děkuji

 

#2 2008-03-19 20:51:46

Zdena
Moderátorka

Re: Honoráře

Zdaňujete příjmy a příjem bude až v lednu 2008. Některé honoráře jste mohla obdržet už zdaněné srážkovou daní u zdroje, ty se do daňového přiznání nezahrnují.

Offline

 

#3 2008-03-20 12:39:27

Martina
Host

Re: Honoráře

Mohu, když mám honoráře vést k tomu daňovou evidenci nebo musím uplaťňovat jen 40 %?

 

#4 2008-03-20 13:19:10

Zdena
Moderátorka

Re: Honoráře

U příjmů z honorářů, které nebyly zdaněny srážkovou daní, můžete uplatnit skutečné výdaje - viz § 7/3 ZDP.

Abyste neměla jednoduché rozhodování, tak zároveň platí, že:
pokud máte kromě příjmů podle autorského zákona ještě jiné příjmy podle § 7 (zemědělská výroba, živnost, podnikání podle zvláštních předpisů, nezávislé povolání, znalec, tlumočník .. atd), pak musíte postupovat jednotně a u všech příjmů buď vést DE, nebo uplatnit příslušné procento výdajů. Kdyby náhodou byly navíc ještě  příjmy ze spoluvlastnictví, nebo ze sdružení FO, tak můžete uplatnit paušál jen v případě, že jsou příjmy a výdaje rozděleny proporcionálně, jinak je třeba uplatnit skutečné výdaje:-)

Offline

 

#5 2008-03-20 17:33:01

Jana
Host

Re: Honoráře

Prosím Vás ještě mám jeden dotaz. Dostala jsem cenu Toma Stopparda za svou vydanou knihu, zdaňuje se ta cena?

 

#6 2008-03-20 22:34:22

Zdena
Moderátorka

Re: Honoráře

To, bohužel, nevím. Asi by bylo dobré zeptat se přímo v Nadaci. Mezi osvobozenými příjmy jsou v § 4/1/f ZDP i ocenění v oblasti kultury podle zvláštních předpisů a odvolávka např. na nařízení vlády č. 5/2003 Sb. o oceněních v oblasti kultury.

Offline

 

#7 2008-03-20 23:22:54

Jana
Host

Re: Honoráře

Zdena napsal(a):

To, bohužel, nevím. Asi by bylo dobré zeptat se přímo v Nadaci. Mezi osvobozenými příjmy jsou v § 4/1/f ZDP i ocenění v oblasti kultury podle zvláštních předpisů a odvolávka např. na nařízení vlády č. 5/2003 Sb. o oceněních v oblasti kultury.

Děkuji

 

#8 2008-09-04 12:57:52

Jan
Host

Re: Honoráře

Dobrý den, již několikátým rokem platím daně z příjmů, které mám z honorářů za dabing - výdaje jsem dělal procentem. Chtěl bych si od dalšího měsíce zřídit živnostenský list. To znamená, že do přílohy č. 1 v daňovém přiznání budu psát příjmy z honorářů a z podnikání dohromady. Vzhledem k tomu, že náklady za podnikání budu chtít dokladovat skutečnými náklady, musím tak dělat i náklady za honorář. Poradili byste mi, co se dá dát jako náklady za dabig? Je někde nějaký předpis nebo doporučení?
Děkuji

 

#9 2008-09-13 22:16:12

Zdena
Moderátorka

Re: Honoráře

Speciální předpis, ani doporučení pro dabing neznám, zkuste promluvit s kolegy, jestli někdo z nich uplatňuje skutečné výdaje. Obecný přehled o daňově uznatelných výdajích najdete v § 24 zákona o daních z příjmů.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB