Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-11-19 14:56:01

martina10
Člen/ka

Daňová evidence a FVE

Dobrý den,

pracuji jako OSVČ na vedlejší poměr (jsem normálně zaměstnaná ve fabrice). Dosud vedu daň. evidenci. Na střechu našeho RD jsem si nechala naistalovat fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 15kW. Dnes jsem někde zaregistrovala, že musím přejít do podvojného účetnictví? Můžete mi poradit zda skutečně musím platit ještě účetní aby mi vedla podvoné účetvictví, když budu mít 12 ks faktur na ČEZ ročně + 3 faktury za moje pidipodnikání na vedlejšku??

děkuju za odpověĎ

Offline

 

#2 2009-11-21 23:55:22

Zdena
Moderátorka

Re: Daňová evidence a FVE

Bohužel, podle § 11/1/f) energetického zákona musíte být účetní jednotkou podle zvláštního předpisu (podle zákona o účetnictví) a od příštího roku byste tedy správně měla vést podvojné účetnictví. Energetický zákon byl stvořen v roce 2000 a v té době ještě daňová evidence neexistovala. Do konce roku 2003 byli i pidipodnikatelé, vedoucí jednoduché účetnictví, účetními jednotkami. Zákon o účetnictví se změnil, takže účtují (jsou účetní jednotkou) fyzické osoby, které jsou zapsané v obchodním rejstříku, nebo dosáhly obratu 25 mil. Kč, jsou členy sdružení a jeden z členů vede účto, případně vedou účto dobrovolně, a také FO kterým to ukládá nějaký jiný zákon. FO, která je účetní jednotkou, musí účtovat podvojně. Jednoduché účetnictví sice ještě existuje, ale mohou je vést občanská sdružení, církve a honební společenstva(které je vedly k 31.12.2003). Ostatní fyzické osoby vedou podle zákona o daních z příjmů buď daňovou evidenci, nebo nic a uplatňují si výdaje procentem z příjmů. Zatímco se účetní a daňové zákony měnily, energetický zákon zůstal v tomto směru beze změny, i když požadavek podle § 11/1/f) je podle mého názoru zbytečně přísný a neodpovídá současné realitě.

Offline

 

#3 2009-11-25 00:50:38

Jarmila234
Člen/ka

Re: Daňová evidence a FVE

Zdeni zdravím a mám rovněž problém s přechodem z DE na PÚ u podnikatele,který již vede DE ( z jiné činnosti).Obdržel licenci v červnu 2009 a první fakturu vydal již za červen 2009.Telefonicky jsem se optala na místním FÚ od kdy mám uskutečnit převod z DE na PÚ a bylo mi sděleno,že od roku 2010.Ale minulý týden jsem byla na školení Ing. Sedlákové a ta uváděla,že bohužel musím přejít z DE na PÚ od měsíce,kdy byla udělena licence.Zdá se mi to velmi komplikované měnit během roku účetnictví.Rovněž jsem zadala dotaz do daňového bulletinu Ing.Poláka.Odpovědi na dané téma,bude se týkat i SP a ZP by měly být zveřejněny v tomto časopise začátkem prosince.Tak čekám,ale mám velké obavy,že budu muset dělat převodový můstek již v polovině roku 2009.Zajímalo by mě,jaký máte názor Vy,nebo jak moc poruším zákon pokud přejdu na PÚ až od roku 2010.Předem děkuji za odpověď.

Offline

 

#4 2009-11-26 00:20:06

Zdena
Moderátorka

Re: Daňová evidence a FVE

Omlouvám se všem za mystifikaci. Podle § 4/6 zákona o účetnictví byste měli vést účetnictví už ode dne zahájení činnosti. No to je tedy nadělení.
Pokud přejdete na účto až od roku 2010, tak porušíte zákon o účetnictví ale je otázka, zda by vás za to chtěl FÚ pokutovat.

Fyzické osoby příliš často nepokutovali, ale jestli dobře počítám, tak to vychází v průměru 12 tis. Kč na jednoho hříšníka. Pokutu je možno uložit do výše 6 % hodnoty aktiv. Propočítala bych si, kolik by dělala pokuta a podle toho bych se rozhodla:-)

Offline

 

#5 2009-11-26 00:30:39

Jarmila234
Člen/ka

Re: Daňová evidence a FVE

Díky Zdeni,vím že to tak budu muset udělat,jen hledám nějaké zatáčky,abych se do toho nemusela pustit.Po telefonátu s FÚ jsem byla klidná,tak jsem dál dělala DPH v DE (dost dokladů) a teď to musím celé předělávat.Samozřejmě se teď tomu pánovi z Finančního ředitelství nemohu dovolat,ale asi by mi to bylo prd platné.
Moc děkuji za odpověď a přeji dobrou noc.

Offline

 

#6 2009-11-26 00:49:05

Zdena
Moderátorka

Re: Daňová evidence a FVE

Vám též dobrou noc. Jsem zvědavá, co se dovíme v bulletinu.

Offline

 

#7 2009-12-22 02:24:24

Pavell
Člen/ka

Re: Daňová evidence a FVE

Domnívám se, že samotný přechod na účetnictví je  poměrně jednoduchá věc ale že se nezdůrazňuje, že přechodem na účetnictví se musí podat dodatečné daňové přiznání podle § 23/8/b/poslední dvě věty ZDP za předchozí rok. To bude veselo u podnikatelů, kteří mají pohledávky, zásoby etc! :-))

Hezký den!

Offline

 

#8 2009-12-30 14:06:14

Zdena
Moderátorka

Re: Daňová evidence a FVE

Mně tedy přechod z DE na účto nepřipadá až tak jednoduchý:-) Navíc byste teoreticky měl překlopit  DE na Ú během zdaňovacího období, neboť podle ZoÚ máte povinnost zahájit vedení účetnictví ke DNI zahájení činnosti. U podnikatelů asi bude ještě veseleji, já si vážně neumím představit, jak vyčarovat z příjmů a výdajů výnosy a náklady, snad jedině zrušit DE a všechno od počátku roku zaúčtovat a to je na mrtvici. Příloha č. 3 ZDP jaksi předpokládá, že přecházíte na Ú na začátku zdaňovacího období a řeší tedy jen zásoby, ceniny, zálohy, pohledávky, závazky, zkrátka rozvahové záležitosti.

Offline

 

#9 2009-12-30 23:49:00

Jarmila234
Člen/ka

Re: Daňová evidence a FVE

Ano Zdeni máte pravdu,převod během roku zákon předpokládal pouze v případě zápisu do OR,najednou se tu objevila fotovoltaika a zastaralý energetický zákon.Já jsem postupovala podle návodu od J.Duška (Převod DE na PÚ,je to sice z roku 2007,ale snad to neva).Tento způsob je účetně nejhorší,který může nastat.Doporučení :pokud víme,že situace nastane,začneme s PÚ od začátku roku,nebo přeúčtujeme celý rok zpětně do PÚ.Pokud není možná ani jedna varianta,např. moc dokladů,tak vycházíme při podání daňového přiznání,jako by podnikatel účtoval celý rok v PÚ.Problém je ve vykázání výsledkových účtů,které nejsou součástí převodového můstku.Je zde doporučené účtování tak,že ukončíme DE a do hlavní knihy pořídíme celkové obraty z peněžního deníku pomocí účtu 395.Obraty nákladových účtů 5.../395,obraty výsledkových účtů 395/6...Zůstatek účtu 395 musí být nulový,tak přeúčtujeme na účet 491.V případě zisku 491/395,v případě ztráty 395/491.Dalším řešením je přímo na 491.Obraty nákladových účtů 5.../491A a obraty výsledkových účtů 491A/6...Příklad:převod k 5.7. Celkové tržby jsou ze služeb od 1.1. do 5.7. např. 100000Kč.Do hlavní knihy v PÚ jako celkový obrat měsíce červen(i když i 5 dní z července)se uvede 395/602A  100000Kč.
Další problém je účtování zásob a výdej zboží.To lze získat jedině ze skladové evidence(lze si pomoci i zaúčtováním způsobem B).Takže to jsou rady z této publikace,teď mám jen problém s tím co psal Pavell,že by se mělo podat dodatečné daňové přiznání za rok 2008.Mě se jedná pouze o zásoby(pohledávky nemáme).V § 23 odst.14 ZDP se uvádí,že lze hodnotu zásob a pohledávek,které poplatník evidoval v době zahájení PÚ zahrnout do základu daně buď jednorázově nebo po dobu 9 let.Tak jak teď postupovat,budu dodaňovat zásoby zjištěné ke dni převodu nebo musím podat dodatečné přiznání a dodanit zásoby k 31.12.2008.Poradíte?
Jinak přeji veselého Silvestra a hodně zdravíčka do nového roku a poděkování za Vaši skvělou práci.Samozřejmě platí i pro všechny,kteří jsou ochotni odpovídat na dotazy a přeji nám všem aby jim to vydrželo po celý další rok.

Offline

 

#10 2010-01-02 23:57:03

Zdena
Moderátorka

Re: Daňová evidence a FVE

Podle mého názoru budete dodaňovat zásoby zjištěné ke dni převodu. Podle přílohy č. 3 k zákonu o daních z příjmů zvyšujete a snižujete základ daně až ve zdaňovacím období, ve kterém bylo zahájeno vedení účetnictví.

Praktické zkušenosti (bohužel, jen při klasickém přechodu na podvojko), ale stojí za přečtení, najdete na této adrese:
http://www.volny.cz/prechod/

Do roku 2010 přeji hodně zdraví a pevné nervy:-)

Offline

 

#11 2010-01-03 01:25:45

Zdena
Moderátorka

Re: Daňová evidence a FVE

Úpravy základu daně podle § 23/8 ZDP se dle mého názoru vztahují na případy, kdy ukončujete či přerušujete činnost, měníte způsob uplatňování výdajů, zahajujete vedení DE, nebo účetnictví dobrovolně, z vlastního rozhodnutí. V případě FVE vám přechod na Ú přikazuje zvláštní právní předpis a proto postupujete podle přílohy č. 3 ZDP, nikoliv podle § 23/8 ZDP.

Offline

 

#12 2010-01-03 13:25:38

Jarmila234
Člen/ka

Re: Daňová evidence a FVE

Zdeni,děkuji za Váš čas,mám stejný názor jako Vy,ten přechod od Evy M. jsem již studovala,jednou jsem již převáděla DE na Ú,ale normální ke konci roku.
Ještě jeden dotaz,pokud budu postupovat podle přílohy č. 3ZDP,musím dodanit zásoby v celkové výši(zjištěné ke dni přechodu) nebo mohu i využít par 23 odst.14 ZDP a rozdělit na 9 let?
Ještě jednou moc děkuji.

Offline

 

#13 2010-01-03 21:31:38

Zdena
Moderátorka

Re: Daňová evidence a FVE

Můžete využít ustanovení § 23/14 ZDP a dodanění zásob a pohledávek rozložit do devíti let, počínaje rokem 2009, kdy jste zahájila vedení Ú. Nemusíte rozdělovat rovnoměrně na devítiny, částka může být každý rok jiná.

Offline

 

#14 2010-01-03 22:32:10

Jarmila234
Člen/ka

Re: Daňová evidence a FVE

OK,rozdělení vím,jen jsem chtěla vědět,zda můžu použít § 23/14 ZDP.Moc díky,už mám jasno,tak jsem to chtěla i udělat,jen mě trochu rozhodil názor p. Pavla.Díky Zdeni,jste skvělá.

Offline

 

#15 2010-03-08 10:08:24

Amelie
Člen/ka

Re: Daňová evidence a FVE

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda by bylo možné vytvořit s.r.o a do ní převést malou fotovoltaickou elektrárnu a původní živnost vést nadále jako OSVČ s daňovou evidencí? Nejsem asi jediná, koho pozdě vyděsilo zjištění, že i pro FVE na rod. domku platí podvojné účto a dost by mi to zkomplikovalo současnou práci (malý obchod). Nutno dodat, že licenci pro FVE mám vystavenou na stejné IČO jako živnostenský list. Děkuji předem za vaše rady.

Offline

 

#16 2010-04-07 10:32:19

jatys
Člen/ka

Re: Daňová evidence a FVE

Vážení, kteří čtete, jde mi už hlava kolem, co jsem doposud zjistila ohledně fotovoltaiky. Mám taky malou elektrárnu na střeše rod.domku a řešila jsem platby zdravotního a sociálního pojištění a posílala dotazy na všeobecnou zdravotní pojišťovnu do Prahy a tam tvrdošíjně obhajují , že ze zákona platit musíme. Totéž obhajuje i sociálka.Je ale zajímavé, že právníci na vojenské zdravotní pojišťovně to vidí úplně jinak a zdravotko od svých pojištěnců nevymáhají. To je co? Tak to už mi hlava nebere, a pak že zákony platí.Taky mi bylo řečeno, že výdaje se odečítat po dobu osvobození od daně z příjmu nesmí, takže vše co elektrárna vyrobí je příjem a ty člověče jen plať. Prosím kdo máte jinou zkušenost ozvěte se.
Děkuji  Jatys

Offline

 

#17 2010-04-07 21:55:25

Zdena
Moderátorka

Re: Daňová evidence a FVE

Offline

 

#18 2015-03-30 16:02:52

Motlochová
Člen/ka

Re: Daňová evidence a FVE

Dobrý den, chtěla bych se ještě jednou přesvědčit, jestli provozovatel fotovoltaické musí skutečně vést účetnictví, i když je fyzická osoba? Děkuji Motlochová

Offline

 

#19 2015-03-30 17:16:15

Zdena
Moderátorka

Re: Daňová evidence a FVE

Záleží na tom, kdy získal licenci.

Offline

 

#20 2015-03-30 17:46:25

Motlochová
Člen/ka

Re: Daňová evidence a FVE

V roce 2008.

Offline

 

#21 2015-03-30 17:50:50

Zdena
Moderátorka

Re: Daňová evidence a FVE

Tak to musel vést účetnictví. Povinnost vést podvojko byla zrušená buď od srpna 2010, nebo možná až od 1.1.2011. Jestliže FO vedla účetnictví alespoň 5 let, tak může přejít na DE.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB