Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-08-04 10:43:18

Eva1913
Člen/ka

Příjem - prodej družstevního podílu

Dobrý den,
dědím po zemřelé mamince podíl v družstvu na malý byt. Byt chci "prodat" - bude se patrně jednat o převod družstevního podílu. Zajímá mě jaké zaplatím daně v jaké výši (%)?  Nemám jasno v tom, zda družstevní byt je dle zákona nemovitost, prosím o odbornou radu, děkuji, Eva.

Offline

 

#2 2009-08-05 22:02:13

Zdena
Moderátorka

Re: Příjem - prodej družstevního podílu

Nebudete prodávat nemovitost, nýbrž členská práva a povinnosti, proto nebudete mít povinnost platit daň z převodu nemovitosti. Příjem z prodeje bude zdaněn pouze daní z příjmů podle § 10/1/c) zákona o daních z příjmů.
U tohoto příjmu lze využít dvě osvobození od daně. První osvobození lze využít v případě, že jste členská práva a povinnosti nabyla před více než 5 lety. Uvádíte ale, že dědíte, předpokládám, že tato práva a povinnosti teprve získáte, takže se vás toto osvobození netýká. Druhou možností je uplatnit osvobození podle § 4/1/u) zákona o daních z příjmů a to v případě, že prostředky, získané z prodeje použijete na uspokojení bytové potřeby. Prostředky byste musela použít do konce následujícího kalendářního roku po obdržení příjmů, pokud byste použila příjem k uspokojení bytové potřeby jen částečně, pak byste mohla využít osvobození jen u této části příjmu. Pojem bytová potřeba je poměrně široký, pokud by vás zajímal, tak najdete v § 15, odst. 3 zákona o daních z příjmů.
Kdybyste nemohla, nebo nechtěla využít osvobození od daně, pak budete zdaňovat jen rozdíl mezi nabývací cenou členských práv a povinností (ocenění budete mít v rozhodnutí o dědictví) a cenou, za jakou je prodáte. Sazba daně z příjmů je jednotná a činí 15% z příjmů. To je maximum, které zaplatíte na dani. Možná budete platit méně, to záleží na vašich osobních poměrech, například zda jste uplatnila (v zaměstnání, nebo při podnikání) celou základní slevu na poplatníka, nebo máte jiné nevyužité slevy na dani.

Offline

 

#3 2009-08-06 15:21:41

Eva1913
Člen/ka

Re: Příjem - prodej družstevního podílu

Děkuji Vám Zdeno, za odpověď. Když to tak čtu, bude se mě týkat patrně první případ. Nezmínila jsem ve svém původním dotazu patrně tu nejdůležitější okolnost: Tento byt jsem za mlada získala, byla členkou družstva a několik let jej obývala. Moje maminka se do něj nastěhovala po mně, směnou bytů. Rozumím tomu dobře, že když jsem takto členská práva a povinnosti nabyla před 20ti lety, týká se mně osovobození od daně? Prosím ještě o potvrzení zda uvažuji správně a info, zda je potřeba na FÚ v tomto případě podávat nějaké přiznání či Žádost o osvobození a něco doložit. Ještě jednou děkuji, Eva

Offline

 

#4 2009-08-09 22:32:21

Zdena
Moderátorka

Re: Příjem - prodej družstevního podílu

Doba před 20 lety se, bohužel, nepočítá. Členská práva dosud měla maminka, vy je nabýváte až nyní, děděním. Pokud byste chtěla, aby byl příjem z převodu osvobozen od daně, tak byste s ním musela ještě 5 let počkat.

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson