Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-03-31 09:13:50

Bronislava
Člen/ka

Čerpání dovolené

K 30. 6. 2009 mi končí pracovní poměr na dobu určitou (zástup za pracovnici na mateřské dovolené). Kolik dovolené mohu k tomuto datu vyčerpat (mám nárok na 25 dní dovolené za rok). Může mi zaměstnavatel tuto dovolenou proplatit?
Mám nárok na uvolnění z práce, když si budu hledat nové zaměstnání (např. přijímací pohovor  u nějaké fimy apod.)?
Děkuji moc za radu.

Offline

 

#2 2009-04-06 22:26:19

Zdena
Moderátorka

Re: Čerpání dovolené

Můžete vyčerpat 12,5 dne (jednu dvanáctinu za každý celý kalendářní měsíc trvání pracovního poměru), v případě ukončení pracovního poměru může zaměstnavatel nevyčerpanou část dovolené proplatit.
Při hledání nového zaměstnání máte nárok na pracovní volno bez náhrady mzdy na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na půl dne v týdnu po dobu odpovídající výpovědní době v délce 2 měsíců.

Offline

 

#3 2009-04-07 08:14:20

JANAA
Člen/ka

Re: Čerpání dovolené

Zrovna toto jsem taky dva dny zpátky hledala.
Cituji z nařízení vlády 590/2006, příloha, bod 11:
Pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 půlden v týdnu, po dobu odpovídající výpovědní době v délce dvou měsíců. Ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až e) zákoníku práce, nebo dohodou z týchž důvodů. Pracovní volno je možné se souhlasem zaměstnavatele slučovat.

Prosím o radu, zaměstnanec ukonční pracovní poměr k 30.4. dohodou z podnětu zaměstnavatele. Už teď má však vybráno  11 dnů dovolené, což je víc, než odpovídá nároku na 4 měsíce. Co s tím? Děkuji, Jana

Editoval JANAA (2009-04-07 08:20:37)

Offline

 

#4 2009-04-08 00:22:36

Zdena
Moderátorka

Re: Čerpání dovolené

Pokud vím, tak přečerpaná dovolená by se měla srazit v poslední výplatě. Ke srážce nepotřebujete souhlas zaměstnance.
Nevím, jak se řeší situace, kdy zaměstnavatel čerpání dovolené zaměstnanci nařídil.

Offline

 

#5 2009-04-08 07:22:08

JANAA
Člen/ka

Re: Čerpání dovolené

Děkuji, paní Zdeno, takto mi pomohlo, nebyla to nařízená dovolená, takže strhnu ve mzdě..J.

Offline

 

#6 2009-04-13 22:38:24

Jindra
Host

Re: Čerpání dovolené

Zdravím a snad se po 15 letech dozvím ,zda jsem měl nárok na dovolenou ,při dohodě o pracovní činnosti.
   Ročně se jednalo cca o 900 hod. různě rozložených dle potřeby zaměsnavatele.Jedná se o strážní a recepční
   činnost pracujícího důchodce.Za zprávu předem děkuji a hlavně krásné počtení vašich témat.

 

#7 2009-04-14 00:42:19

Zdena
Moderátorka

Re: Čerpání dovolené

Nárok na dovolenou vyplývá pouze z pracovního poměru, z dohody o pracovní činnosti nárok ze zákona nevzniká. Je sice možné (myslím, že to platilo i před 15 lety) uzavřít dohodu o pracovní činnosti s ujednáním o nároku na dovolenou, ale zaměstnavatelé takovéto dohody neuzavírají.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB