Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-03-13 14:50:29

Sari8
Host

2 podepsané prohlášení

Dobrý den,
má příbuzná - důchodkyně, podepsala za loňský omylem 2 prohlášení.

Od ledna 2008 - do prosince 2008 pracovala na dohodu o provedení
práce jako uklízečka. Na dohodu dostávala 2000,-, a protože
podepsala prohlášení, firma ji nic nesrážela.

Pak ale v červnu 2008 podepsala prohlášení u jiného zaměstnavatele
- nevědomky. U něj dělala na DPP v červnu 2008 a vydělala cca 9000,-
a pak, až odpracovala 150 hod., ji firma zaměstnala jako zaměstnance
a přihlásila ji i k soc. a zdrav. pojištění. Za 2 měsíce (červenec a srpen)
tam vydělala asi 20.000,- Kč..daň za ni odvedli celkem jen 165,- Kč.
Měla prac. poměr na dobu určitou, takže ji pak zaměstnavatel zase odhlásil,
byla to sezónní práce.

Ani jeden zaměstnavatel za ní daň neodváděl.
Má si nyní podat sama daňové přiznání? Nebo dá se to řešit nějak
jinak? Vyplynou z toho nějaké sankce pro ni samotnou nebo pro některého
z těch zaměstnavatelů?

Děkuji moc za odpověď.
Šárka

 

#2 2009-03-13 22:16:45

Zdena
Moderátorka

Re: 2 podepsané prohlášení

Pro zaměstnavatele sankce neplynou - paní ve svém prohlášení podepsala, že slevu jinde neuplatňuje a zaměstnavatel není jasnovidec. Od června do srpna měla být odváděna vyšší zálohová daň (příjem nad 5 tis. Kč měsíčně a jakoby nepodepsané prohlášení), takže rozdíl mezi vypočítanou a skutečně odvedenou zálohou paní dluží až do doby, než podá daňové přiznání. Daňová povinnost za rok 2008 jí sice nakonec nevznikne - daň pokryje sleva na poplatníka, ale mohli by jí vyměřit úrok z prodlení ze záloh za červen až srpen. Osobně bych daňové přiznání nepodávala. Riziko, že správce daně přijde na to, že jsem uplatňovala slevu u dvou zaměstnavatelů současně, je minimální.

Offline

 

#3 2009-04-04 15:07:46

JanaD
Člen/ka

Re: 2 podepsané prohlášení

Prosím Vás, když mám DoPP do 5.000,- a do 4.000,- (když jsem na pracovním úřadu ) můžu podepsat "prohlášení na poplatbíka"? A nebude mi sražena srážková daň¨? Děkuji.

Offline

 

#4 2009-04-04 19:38:43

JANAA
Člen/ka

Re: 2 podepsané prohlášení

Jani, pokud jste nepodepsala prohlášení u žádného jiného zaměstnavatele na stejné období, můžete ho podepsat a tím uplatňovat slevu na dani, že jste vedena na ÚP není problém. Při podepsaném prohlášení Vám bude srážena daň zálohová. 

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB