Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Odvézt celé DPH nebo jen část

#1 2008-02-19 22:25:06

JK
Host

Odvézt celé DPH nebo jen část

Ahojky mám takovou prosbu. Kopil jsem starší tiskárnu od fyzické osoby nepodnikající. Takže mám kupní smlouvu koupil jsem jí za 3000Kč. Teď jsem jí prodal za 3200 s DPH mám odvézt DPH. Musím tedy státu odvézt celé DPH z těch 3200 nebo jen z těch 200Kč...

Díky

 

#2 2008-02-19 23:17:01

Zdena
Moderátorka

Re: Odvézt celé DPH nebo jen část

DPH bych nikam nevozila, stačí odvést:-))
Při prodeji z obchodního majetku počítáte DPH podle toho, jak byla sjednána cena:
1) cena bez DPH - základ daně 3.200 + 608 daň, celkem 3.808,- Kč
2) cena včetně DPH - (3.200 * 0,1597) - daň 511,04 + základ daně 2.688,96, celkem 3.200,- Kč

Výhodnější by bylo vyřadit tiskárnu z obchodního majetku - při této příležitosti nemusíte odvádět DPH, neboť jste si ji neuplatnil na vstupu - a pak teprve prodat, zdanit jen daní z příjmů v § 10.

Offline

 

#3 2008-03-02 23:33:10

JK
Host

Re: Odvézt celé DPH nebo jen část

Dobře jak to mám tedy udělat aby to pro mě bylo nejvýhodnější. Prosím o podrobnější popis...

Díky

 

#4 2008-03-05 23:09:04

Zdena
Moderátorka

Re: Odvézt celé DPH nebo jen část

Z pohledu DPH vám to může být jedno, pokud prodáte s daní, kupující vám ji uhradí, vy jen odvedete.

Při prodeji obchodního majetku máte příjem z podnikání, který vám vstupuje jednak do základu daně z příjmů, jednak do vyměřovacích základů pro zdravotní a sociální pojištění. Při prodeji vyřazeného majetku platíte jenom daň z příjmů. Možná ale platíte pojistné z minimálních vyměřovacích základů a zisk z podnikání je menší. Pak je jedno, zda prodáváte OM, nebo majetek vyřazený z OM.

Offline

 

#5 2008-06-09 11:48:28

Iveta
Host

Re: Odvézt celé DPH nebo jen část

Dobrý den,
jsme plátci DPH od začátku podnikání. Jedním z předmětů činnosti mám také maloobchod motorovými vozidly a jejich příslušenstvím. Dodnes jsme pouze opravovali auta, takže s DPH nebyl problém. Včera jsem výhodně nakoupily 2 havarovaná auta od neplátců. Ty spravíme a dále prodáme. Z jaké částky budu odvádět DPH?
Příklad - nákupní cena 100.000 Kč     -  oprava 50.000 Kč a prádáme ho za 250.000,-- Kč. Moc děkuji za odpověď.

 

#6 2008-06-09 21:53:26

Zdena
Moderátorka

Re: Odvézt celé DPH nebo jen část

Záleží na tom, v jakém režimu auta prodáte. Pokud použijete běžný režim, pak je základem daně cena vozidla. V některých případech lze použít zvláštní režim podle § 90 zákona o dani z přidané hodnoty. Pokud vám bylo ojeté vozidlo dodáno:

-osobou, která není plátcem DPH v tuzemsku,  ani osobou registrovanou k DPH v jiném členském státě, například od občana nebo firmy-neplátce,
-jiným plátcem DPH, pro kterého je dodání vozidel osvobozeno od daně podle § 62 ZDPH, tj. plátce neměl nárok na odpočet DPH (při výkupu osobních automobilů v ČR),
-jiným obchodníkem, pokud při dodání tohoto zboží tímto jiným obchodníkem byl použit zvláštní režim,

tak můžete DPH vypočítat jen z rozdílu mezi prodejní cenou a cenou, za kterou jste auto koupili. Při použití zvláštního režimu je podle § 90/4 ZDPH základem daně přirážka snížená o daň z přirážky.Vypočítáváte tedy koeficientem z přirážky: 150 000 * 0,1597 = 23.955,-
Odvedete DPH, která nesmí být na daňovém dokladu samostatně uvedena a kupující si proto nemůže uplatnit nárok na odpočet. Pokud budete prodávat osobní auta, tak by to kupujícímu nemuselo vadit.
Informaci MF ČR k uplatňování DPH při prodeji ojetého automobilu najdete zde:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-53E … tml?year=0

Offline

 

#7 2008-06-11 13:00:24

Iveta
Host

Re: Odvézt celé DPH nebo jen část

Dobrý den, děkuji za odpověď. Chtěla bych se ještě ujistím tím výpočtem. základ daně tedy bude 23.955,--, takže odvedu DPH cca 4550,-- Kč? nebo je DPH těch 23.955?
A ještě zhodnocování auta - neboli jeho oprava - má vliv pouze na daň z příjmu? Protože DPH si uplatňuji z dokladů na nakoupené součástky. Ještě jednou děkuji.

 

#8 2008-06-12 11:43:21

Zdena
Moderátorka

Re: Odvézt celé DPH nebo jen část

Při použití zvláštního režimu je podle § 90 odst. 4 ZDPH základem daně přirážka snížená o daň z přirážky. Přirážka se stanoví jako rozdíl mezi prodejní cenou obchodníka a pořizovací cenou ojetého auta.

Vaše přirážka je 150 tis. Kč (pořídili jste za 100, prodáváte za 250), daň z této přirážky činí 23.955,- Kč, základ daně je 126.045,- Kč.
(Pokud byste auto prodávali v běžném režimu a prodejní cenou 250 tis. Kč jste myslela cenu včetně daně, pak byste odvedli DPH ve výši 39.925,- Kč.)
Máte nárok na odpočet DPH z dokladů za nakoupené součástky, takže do daně z příjmů vám pak půjdou výdaje za opravu aut bez DPH.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Odvézt celé DPH nebo jen část

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB