Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-24 11:19:06

Stanislava
Člen/ka

Dotazy - daňová evidence a přiznání k dani

Dobrý den,

měla bych ná Vás pár dotazů ohledně vyplňování daň. přiznání, vedu daňovou evidenci.

1. Tabulka v příloze č.1 - Pohledávky na konci zdaň. období - Když začal podnikat průběhu roku 2008, tak na zač. zdaň. období tam musí být 0 a na konci mám uvést faktury zaplacené, nezaplacené nebo oboje? (V této tabulce mám zaokrouhlovat matematicky nebo na koruny nahoru?)

2. Dosáhl nějakých příjmů ještě před živností, tak je dám do §10 - ostatní příjmy, mohu u takovýchto příjmů uplatnit výdaje procentem? Nemám totiž žádné výdaje a pomohlo by mi to ke snížení příjmů.

3. Pokud v průběhu roku 2008 měl zaměstnání a k tomu podnikal, v podnikání mi vyšla ztráta cca 50 tis., mám ji uvedenou na řádku 41. Nikam jinam tuto ztrátu neuvádím a rovnou si ji budu moci uplatnit příští rok v daň. přiznání?

Děkuji Vám předem moc za odpovědi. Stanislava

Offline

 

#2 2009-03-09 11:04:21

paf
Člen/ka

Re: Dotazy - daňová evidence a přiznání k dani

Dobrý den, měla bych několik dotazů. Jsem OSVČ (internetový obchod z bytu) a jsem neplátce DPH. Budu vést daňovou evidenci. I po přečtení různých článků v tom stále nemám jasno.

1 - INVENTARIZACE - Budu mít povinost ji dělat, když nakupuji od dodavatelů jen malé množství zboží a dál budu objednávat dle potřeby konečných zákazníků - znamenalo by to mít nějaké karty skladové evidence? (Doma bude jen pár kusů)

2 - POŠTOVNÉ - Jakým způsobem budu evidovat poštovné, když ho skutečně zaplatím, ale zákazníkovi prodám zboží bez poštovného (např. sleva nebo akce  - při koupi zboží v učité hodnotě poštovné neplatí)

3 - Je VÝJIMEČNĚ MOŽNÝ PRODEJ DOMA KDYŽ NEMÁM SKLAD ANI KAMENNÝ OBCHOD (jen těch pár kousků doma) - Například ozve se mi kamarádka, že by chtěla některé zboží z mého internetového obchodu a chtěla by si to vyzvednout osobně u mě doma - pouze bych jí to předala s paragonem bez poštovného (samozřejmě) - JE TO VŮBEC PŘI INTERNETOVÉM OBCHODOVÁNÍ PŘÍPUSTNÉ? - A jak bych to případně zaevidovala, když nebudu mít v tomto případě pohyb na účtu i když by mělo jít o internetový prodej anebo prostě v případě vybraného bodu na ŽÚ - maloobchod velkoobchod - můžu prodej provádět jakkoliv?

4 - FAKTURA x PARAGON - Jaké doklady budu vystavovat při platbě na účet a případně v hotovosti při os. převzetí (pokud to tedy je možné) a co by měly obsahovat? Mohou se vystavovat paragony, když jdou peníze přes účet?

5 - KNIHY A POTŘEBNÉ DOKUMENTACE - Které knihy a evidenci musím bezpodmínečně mít a vést- stačí peněžní deník (příjmy x výdaje) anebo musím mít knihu daňové evidence či něco podobného, kde budou figurovat pohyby na účtě (banka) anebo obojí. A jak je to s knihou závazků a pohledávek - nebudu mít nic na leasing apod., jen platby díky převodům na účtech budou uskutečněny jindy, než dojde k převzetí zboží. A co ostatní evidence?

Děkuji moc za odpovědi, doufám, že jsem to napsala srozumitelně.

Pavla

Editoval paf (2009-03-30 13:02:25)

Offline

 

#3 2009-03-11 10:28:59

anuskako
Host

Re: Dotazy - daňová evidence a přiznání k dani

potřebuji poradit zda dotace ze SZIF dát do příjmů nebo do úprav zvyšujících výsledek hospodaření podle §5,paragrafu 23 a ještě kam zařadit soudem uznaný nárok na nezaplacenou pohledávku od dlužníka který byl vymazán z rejstříku, jestli do výdajů nebo zase do úprav snižujících výsledek hospodaření. vedu jednoduchou evidenci,jsem OSVČ. Za odpověd velice děkuji

Editoval anuskako (2009-03-11 10:31:55)

 

#4 2009-03-13 00:16:02

Zdena
Moderátorka

Re: Dotazy - daňová evidence a přiznání k dani

Stanislava napsal(a):

Dobrý den,

měla bych ná Vás pár dotazů ohledně vyplňování daň. přiznání, vedu daňovou evidenci.

1. Tabulka v příloze č.1 - Pohledávky na konci zdaň. období - Když začal podnikat průběhu roku 2008, tak na zač. zdaň. období tam musí být 0 a na konci mám uvést faktury zaplacené, nezaplacené nebo oboje? (V této tabulce mám zaokrouhlovat matematicky nebo na koruny nahoru?)

2. Dosáhl nějakých příjmů ještě před živností, tak je dám do §10 - ostatní příjmy, mohu u takovýchto příjmů uplatnit výdaje procentem? Nemám totiž žádné výdaje a pomohlo by mi to ke snížení příjmů.

3. Pokud v průběhu roku 2008 měl zaměstnání a k tomu podnikal, v podnikání mi vyšla ztráta cca 50 tis., mám ji uvedenou na řádku 41. Nikam jinam tuto ztrátu neuvádím a rovnou si ji budu moci uplatnit příští rok v daň. přiznání?

Děkuji Vám předem moc za odpovědi. Stanislava

1. Na počátku období nula, na konci jen nezaplacené faktury.
2. K příjmům podle § 10 ZDP lze uplatnit jen prokázané výdaje.
3. Ano.

Offline

 

#5 2009-03-13 00:23:26

Zdena
Moderátorka

Re: Dotazy - daňová evidence a přiznání k dani

anuskako napsal(a):

potřebuji poradit zda dotace ze SZIF dát do příjmů nebo do úprav zvyšujících výsledek hospodaření podle §5,paragrafu 23 a ještě kam zařadit soudem uznaný nárok na nezaplacenou pohledávku od dlužníka který byl vymazán z rejstříku, jestli do výdajů nebo zase do úprav snižujících výsledek hospodaření. vedu jednoduchou evidenci,jsem OSVČ. Za odpověd velice děkuji

Přijatou dotaci (předpokládám, že jde o nějakou provozní dotaci na plochu) do příjmů. Soudem uznaný nárok na nezaplacenou pohledávku nikam - daňová evidence je o příjmech a výdajích.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB