Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2007-10-12 09:09:08

janavk
Administrátorka

Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání

Dobrý den,
mám dotaz,jelikož teprve začnu podnikat od 09/2007,ale jisté výdaje již mám ,které jsou spojeny se zařízením před zahájením podnikání,např.živnostenský list,zřízení účtu v bance,přepis auta atp.
Jak je mohu uplatnit v přiznáních úřadům? (když ještě nejsou po datu zahájení živnosti?)
Vera

Offline

 

#2 2007-10-12 09:09:18

janavk
Administrátorka

Re: Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání

Offline

 

#3 2007-10-13 22:13:29

Zdena
Moderátorka

Re: Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání

Nezbytně vynaložené výdaje, spojené se zahájením činnosti, můžete uplatnit a to ve výši, kterou jste schopna obhájit. Výdaje by správně měly být uvedeny až v daňovém přiznání (nikoliv jako součást DE) v tabulce E jako úprava základu daně snižující rozdíl mezi příjmy a výdaji. Pokud zřizovací výdaje uvedete do daňové evidence (pak už ale nedáváte do tabulky E) s datem, kdy jste začala podnikat, tak se snad nic nestane, základ daně bude v obou případech stejný.

Offline

 

#4 2008-01-08 21:19:37

fanka
Host

Re: Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání

Dobrý den,
mám dotaz ke zřizovacím výdajům. Jsem FO, vedu DE.  Začala jsem podnikat od 1.1.2008. Od tohoto data jsem dobrovolný plátce DPH. Zřizovací výdaje proúčtuju přes pokladnu. Můžu si u těchto zřizovacích výdajů uplatnit DPH ?

Díky za rady    Fanka

 

#5 2008-01-14 16:18:07

Zdena
Moderátorka

Re: Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání

Pouze u obchodního majetku, evidovaného ke dni registrace. Odpočet se nevztahuje na služby a  spotřebované nákupy před dnem registrace.

Offline

 

#6 2008-02-07 13:30:03

jitka
Člen/ka

Re: Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání

Dobrý den,  mám ŽL od 12/06 a na SP a ZP mám ohlášen začátek podnikání od 1.2.07. V r.2006 nebyla vedena DE a v přiznání bylo uvedeno, že činnost nebyla zahájena. Znamená to tedy, že před tímto datem (1.2.2007) jsou moje výdaje od 12/2006 - 1/2007 ( poplatek za vydání ŽL, zřízení podnik.účtu s vkladem 1 000,- Kč, nákup sowtware..) výdaji zřizovacími a jsou daňově účinné v r.2007?  Děkuji za odpověď.

Offline

 

#7 2008-02-25 18:39:59

Dan
Host

Re: Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, jak je to s tím, když chci podnikat, ale prozatím nemám živn. list. Chci pouze zkusit jednu věc, než si ho udělám. Jde mi o ten strop 40 000 Kč ročně, do kterého není ŽL potřeba a také by mě zajímalo, když nebudu podnikatel, jak budu fakturovat, pouze na mou osobu. Předem děkuji za pro mne velmi užitečné informace a omlouvám se, zda jsou mé otázky moc "laické".

 

#8 2008-02-25 21:40:24

Zdena
Moderátorka

Re: Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání

O žádném stropu, při kterém není potřeba ŽL, nevím. Možná vám jde o příležitostný příjem, který je osvobozen od daně, pokud nepřevýší částku 20 tis. Kč za rok.
Fakturu může vystavit kdokoliv, i nepodnikající osoba.

Offline

 

#9 2008-02-25 21:42:27

Zdena
Moderátorka

Re: Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání

jitka napsal(a):

Dobrý den,  mám ŽL od 12/06 a na SP a ZP mám ohlášen začátek podnikání od 1.2.07. V r.2006 nebyla vedena DE a v přiznání bylo uvedeno, že činnost nebyla zahájena. Znamená to tedy, že před tímto datem (1.2.2007) jsou moje výdaje od 12/2006 - 1/2007 ( poplatek za vydání ŽL, zřízení podnik.účtu s vkladem 1 000,- Kč, nákup sowtware..) výdaji zřizovacími a jsou daňově účinné v r.2007?  Děkuji za odpověď.

Ano, výdaje si můžete uplatnit jako úpravy základu daně v daňovém přiznání za rok 2007. Vklad na BÚ není daňově účinný:-)

Offline

 

#10 2008-02-26 12:40:40

jitka
Člen/ka

Re: Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání

Děkuji za odpověď a hlavně poznámku ohledně vkladu na podnik.účet. Je to vlastně logické, ale nevím jestli by mě to trklo. :-)) Díky Jitka

Offline

 

#11 2008-03-16 16:11:15

Jana
Host

Re: Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání

Dobrý den, mám dotaz ohledně nájmu nebytových prostor, které byly uhrazeny
před vznikem ŽL, v provozovně se nyní podniká. Jde o uznatelný výdaj ? Děkuji J.

 

#12 2008-03-18 12:03:25

Pavel
Host

Re: Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání

Dobrý den, mám živnost na plynová zařízení od 2/08, ale před zahájením živnosti jsem musel získat osvědčení a pak také oprávnění. Mohu to dát do výdajů i když jsem ještě neměl ŽL? Osvědčení bylo v 12/07 a oprávnění už letos v 2/08. Děkuji

 

#13 2008-03-19 16:24:16

Terezaa Multrusová
Host

Re: Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání

Dobrý den,  k jakému datu zaúčtovat zřizovací výdaje, které vznikly již v roce předchozím a souvisejí s podnikáním, které bylo započato až v únoru tohoto roku. Konkrétně se jedná o výdaje spojené s vydáním ŽL, výdaje na kurs a odborný dohled a výdaje na některý materiál a vybavení provozovny. Předem děkuji za odpověď. Multrusová

 

#14 2008-03-19 20:27:34

Zdena
Moderátorka

Re: Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání

Jana napsal(a):

Dobrý den, mám dotaz ohledně nájmu nebytových prostor, které byly uhrazeny
před vznikem ŽL, v provozovně se nyní podniká. Jde o uznatelný výdaj ? Děkuji J.

Pokud budete umět rozumně zdůvodnit zaplacené nájemné (potřebné úpravy, zařizování provozovny ....), pak je možné uplatnit jako nezbytně vynaložený výdaj, spojený se zahájením činnosti.

Offline

 

#15 2008-03-19 20:46:45

Zdena
Moderátorka

Re: Zřizovací výdaje - před začátkem podnikání

Terezaa Multrusová napsal(a):

Dobrý den,  k jakému datu zaúčtovat zřizovací výdaje, které vznikly již v roce předchozím a souvisejí s podnikáním, které bylo započato až v únoru tohoto roku. Konkrétně se jedná o výdaje spojené s vydáním ŽL, výdaje na kurs a odborný dohled a výdaje na některý materiál a vybavení provozovny. Předem děkuji za odpověď. Multrusová

Pokud je budete zahrnovat do daňové evidence, tak k prvnímu dni podnikání. Správně by tyto výdaje měly být pouze položkou upravující (snižující) základ daně v tabulce E.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB