Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-01-12 19:14:25

Dagmar
Host

daň z nemovitosti

Prosím o radu.Jsem spoluvlastníkem budovy dílny kterou máme zařazenou v majetku,vedeme DE.Složenka o zaplacení daně bude na spoluvlastníka.Ten si může uplatnit jen polovinu do daní.Jakým způsobem máme postupovat aby jsem si mohl druhou polovinu uplatnit i já do daní?Jedná se o daň z nemovitostí a platíme ji poprvé.Děkuji

 

#2 2009-01-15 00:09:27

Zdena
Moderátorka

Re: daň z nemovitosti

Zaplacená daň z nemovitosti je daňově uznatelným výdajem podle § 24/2/ch) zákona o daních z příjmů. Ofoťte si složenu druhého spoluvlastníka a uplatněte si ve výdajích svoji polovinu. FÚ ví, že spoluvlastník platil i za vás, takže nebudete mít problém s prokázáním výdaje.

Offline

 

#3 2009-01-18 18:32:31

Lucie Jeníková
Host

Re: daň z nemovitosti

dobrý den,

prosím o radu ohledně daně z prodeje nemovitosti.Podrobněji popíši situaci: v roce 2004 v prosinci jsem koupila bývalý podnikový byt za 200 000 Kč, ve kterém žije moje maminka. Smlouvu jsem uzavřela já a podnik. 8.1.2009 jsem tento byt prodala za 850 000 Kč. podle kupní smlouvy se matka musí vystěhovat do konce února 2009.

Maminka se stěhuje do bytu v Pardubicích, který jsem zakoupila v prosinci 2008. Na tento byt jsem si vzala hypotéku , kterou chci částečně splatit penězi z prodeje bytu v Hlinsku.

Potřebovala bych poradit ohledně daně z prodeje nemovitosti. Z jaké částky se tato daň vypočítá a v jaké výši. Trochu jsem to studovala a určitě budu platit 3%. Byt jsme neměli ve vlastnictví 5 let, musím platit navíc ještě 15% nebo mohu využít klauzuli,kde se uvádí, že pokud použiji peníze z prodeje bytu na koupi dalšího bytu, platím jen 3%?Pomohlo by, kdybych si změnila trvalé bydliště?

Jsem z toho zmatená a nevím si rady.

Předem díky moc za radu

 

#4 2009-01-26 21:24:53

Zdena
Moderátorka

Re: daň z nemovitosti

V první řadě budete platit daň z převodu nemovitosti - 3% z prodejní, nebo odhadní ceny podle toho, která z cen byla vyšší.

Pro daň z příjmů je důležité, zda jste v prodaném bytě MĚLA BYDLIŠTĚ alespoň 2 roky bezprostředně před prodejem. Nemusela jste tam být hlášena k trvalému pobytu, bydliště se posuzuje podle Pokynu D-300 takto:

Stálým bytem se rozumí byt, který je poplatníkovi kdykoliv k dispozici podle jeho potřeby, ať již vlastní či pronajatý. Tento byt může být poplatníkem pronajat jiné osobě formou, která umožňuje podle potřeby poplatníka obnovení jeho užívání poplatníkem bez prodlevy. Úmysl poplatníka zdržovat se trvale ve stálém bytě se posuzuje vzhledem k okolnostem jeho osobního a rodinného stavu, tj. má-li zde rovněž např. manželku, děti, rodiče, či zda byt je využíván v návaznosti na jeho ekonomické aktivity (podnikání, zaměstnání apod.).

V úvahu přicházejí 3 možnosti:
1. Pokud jste splnila podmínku bydliště alespoň 2 roky bezprostředně před prodejem, pak by byl příjem z prodeje bytu osvobozen od daně z příjmů.

2. Jestliže jste v bytě sice měla bydliště, ale po dobu kratší, než 2 roky bezprostředně před prodejem, pak můžete využít osvobození od daně za podmínky, že příjem z prodeje použijete k uspokojení bytové potřeby.

3.V prodaném bytě jste neměla bydliště (případně někdy v minulosti měla, ale nebylo to 2 roky před prodejem). Doba mezi nabytím a prodejem bude kratší, než 5 let, takže se na vás nevztahuje žádné osvobození. Den nabytí a den prodeje se řídí dnem zápisu v katastru nemovitosti. Pak byste přiznávala ke zdanění příjem ve výši 850 tis. Kč, ke kterému byste uplatnila prokázané výdaje: cenu, za kterou jste byt koupila, částky, které jste vynaložila na opravy, údržbu a technické zhodnocení bytu, výdaje spojené s jeho prodejem (například právní pomoc, nebo služby realitní kanceláře) a daň z převodu nemovitosti.

Offline

 

#5 2009-01-27 15:26:37

Lucik
Člen/ka

Re: daň z nemovitosti

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně podání daňového přiznání na daň z nemovitosti. Minulý rok (2008) jsme si koupily byt, změnil se tedy vlastník bytu. Musíme podat do konce ledna daňové přiznání?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Offline

 

#6 2009-01-27 18:30:08

Zdena
Moderátorka

Re: daň z nemovitosti

Ano, pokud došlo ke změně v osobě vlastníka, pak se do konce ledna podává přiznání.

Offline

 

#7 2009-05-11 20:08:40

JH
Člen/ka

Re: daň z nemovitosti

Dobrý den,
Vlastním nemovitost, ve které provozuji pohostinství. Uplatňuji odpisy na budovu v jednoduchém účetnictví. S činnosti budu končit a nemovitost bych chtěla prodat. Zajímá mě:
1) kolik budu platit daň z prodeje a převodu nemovitosti?
2) zdali mohu nemovitost bezplatně darovat dětem a zdali když oni tuto nemovitost prodají, musí platit 15% z ceny finančnímu úřadu či jiné poplatky?
3) je nějaká možnost, jak tuto daň neplatit?
Děkuji za odpověď H.

Offline

 

#8 2009-05-19 20:47:20

Zdena
Moderátorka

Re: daň z nemovitosti

1)    daň z převodu nemovitosti činí 3% z ceny prodejní, nebo odhadní podle toho, která je vyšší. Pro účely daně z příjmů doporučuji napřed nemovitost vyřadit z OM, aby příjem z prodeje nepodléhal též zdravotnímu a sociálnímu pojištění, příjem pak zdanit podle § 10 ZDP. K příjmu lze jako výdaj uplatnit zůstatkovou cenu, daň u převodu nemovitosti a všechny výdaje, spojené s prodejem. Daň je 15% z rozdílu příjmu a výdajů

2)    při darování neplatíte daň z převodu nemovitosti (ta se týká pouze úplatných převodů), ani daň z příjmů (žádný příjem nezískáte). Jestliže obdarované děti nemovitost prodají, pak z hlediska daně z příjmů postupují podle § 4 ZDP ? pokud pro sebe najdou osvobození, pak nemusejí platit daň z příjmů (pozor, podmínka bydliště 2 roky bezprostředně před prodejem se týká jen rodinného domu, nebo bytu). Daň z převodu nemovitosti budou platit

3)    viz předchozí body.

Offline

 

#9 2009-07-22 00:01:44

Janke
Člen/ka

Re: daň z nemovitosti

Dobrý den, PO koupila pozemek a zavázala se uhradit daň z převodu nemovitosti, jak tento výdaj za daň zaúčtovat ?

Offline

 

#10 2009-08-01 15:30:40

Zdena
Moderátorka

Re: daň z nemovitosti

předpis: 538/345
úhrada: 345/221(211)

Pozor, daň z převodu nemovitosti ovlivňuje základ daně z příjmů v tom zdaňovacím období, ve kterém je zaplacena.

Offline

 

#11 2009-11-23 17:09:10

stuartovna
Člen/ka

Re: daň z nemovitosti

Dobrý den,

žádám vás o informaci. Se sestrou jsme v květnu letošního roku zdědili po naší matce domeček. Byl ohodnocen na 360 tisíc korun. Matka tento domeček měla jako chalupu asi od roku 1995 .. Domeček jsme nabídli k prodeji za 800 tisíc korun a ozvali se lidé, kteří by o něj měli zájem. Ráda bych věděla z jaké částky bychom v tomto případě platili 3 % daň z převodu nemovitosti (zda-li jsme povinni tuto daň platit my jako prodejci nebo kupující) a zda budeme platit daň z prodeje nemovitosti a pokud ano v jaké výši. Předem vám děkuji za odpověď

Offline

 

#12 2009-11-23 20:14:04

kotrcová
Člen/ka

Re: daň z nemovitosti

Dobrý den,
minulý týden jsme koupilu chatu. Ale teď řešíme otázku jak to bude z daní z nemovitosti. Nevíme jak to bude s placením, jestli to máme udělat ještě teď do konce listopadu a nebo až příští rok. A jestli mi jako nový majitelé máme platit ještě za tento rok. Prostě potřebujeme poradit co a jak. Předem moc děkuji

Offline

 

#13 2009-11-23 21:26:40

Zdena
Moderátorka

Re: daň z nemovitosti

Na daň z nemovitosti je ještě čas. Daň se platí na příslušný rok dopředu, takže za rok 2009 zaplatil předchozí majitel. Do 31. ledna 2010 byste měli podat přiznání k dani z nemovitosti, daň je splatná nejpozději do konce května 2010.

Offline

 

#14 2009-11-23 21:27:25

Zdena
Moderátorka

Re: daň z nemovitosti

stuartovna napsal(a):

Dobrý den,

žádám vás o informaci. Se sestrou jsme v květnu letošního roku zdědili po naší matce domeček. Byl ohodnocen na 360 tisíc korun. Matka tento domeček měla jako chalupu asi od roku 1995 .. Domeček jsme nabídli k prodeji za 800 tisíc korun a ozvali se lidé, kteří by o něj měli zájem. Ráda bych věděla z jaké částky bychom v tomto případě platili 3 % daň z převodu nemovitosti (zda-li jsme povinni tuto daň platit my jako prodejci nebo kupující) a zda budeme platit daň z prodeje nemovitosti a pokud ano v jaké výši. Předem vám děkuji za odpověď

Daň z převodu nemovitosti platí prodávající. Daň se vypočítává vždy z té vyšší ceny, budete tedy platit 3% z 800 tis. Kč.

Daň z příjmů platit nebudete, můžete využít osvobození podle § 4, odst. 1, písm. b) zákona o daních z příjmů.

Offline

 

#15 2010-01-03 09:25:00

Martin77
Člen/ka

Re: daň z nemovitosti

Dobrý den
v loni sem zdědil po otci pozemky a les  za které byla do konce roku zaplacena dan z nemovitosti mým otcem musím já zajít na finanční úřad kvůli danovému přiznání nebo mě příde automaticky složenka na zaplacení daně z nemovitosti a pokud budu muset na Fú. co si potřebuji vzít sebou a budu potřebovat list vlastnictví děkuji za odpověd´ Martin

Offline

 

#16 2010-01-26 19:36:49

RadekV
Člen/ka

Re: daň z nemovitosti

Dobrý den, chtěl bych se zeptat: Mám v úmyslu koupit nemovitost v hodnotě 2100000,-. Jako protihodnotu budeme dávat byt manželčiných prarodičů v dohodnté ceně 750tis Kč. Zbytek bude doplacen částečně v hotovosti částečně hypotékou. Byt je v OV prarodičů, kteří se přestěhují do bytu své dcerytj do jiné nemovitosti než je nemovitost kupovaná. Jaké budu platit daně, příp. jak by se dalo na daních ušetřit. Děkuji

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson