Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-12-15 18:29:04

Marina
Host

Podnikání - student - sportovec

Dobrý den, chtěla jsem zeptat na pár věcí, které mi nejsou úplně jasné i po přečtení "Jak podnikat"

Od ledna bych chtěla být studující (studentkou již jsem)  živnostník (66. reklama a marketing), účtovat v daňové evidenci bez DPH. Živí mě sport. A dosud sponzorské příjmy a vše se řešilo přes oddíl (pro obě strany dost komplikované) a proto bych chtěla tyto příjmy řešit živností.

1. Daňovou evidenci budu mít vedenou v exelu: při příjmu sponzorský peněz (smlouva o reklamě) na BÚ 
   -osobním:musím mít ve své tabulce vedeny PŘÍJMY a VÝDAJE bezhotovostně, nebo stačí jen PŘÍJMY a
    VÝDAJE?  Dokladem mi bude výpis z BÚ a smlouva o reklamě? Nebo musím vystavovat i fakturu o poskytnutí
    služeb?

2. Na soutěže dojíždím autem, které mi půjčí rodiče (neexistuje žádná smlouva ani dohoda mezi námi), projetý   
    benzín si můžu zaučtovat do VÝDAJU jako náhradu za pohoné hmoty. Musím vést knihu jízd? Když auto mi
    nepatří a kromě cest na soutěže ho nevyužívám?

3. Během měsíce (roku) nakoupím sportovní materiál související se sportovní činností (obleční, boty...), budu mít
    několik dokladů, musím je zaúčtovávat každý zvlášť, nebo můžu na jeden papír nalepit 3ks a pak je jako
    jednu položku zapsat do daňové evidence, pokud to tak jde, jaké datum tam mám napsat, den kdy to tam
    zapíšu, nebo datum z některého dokladu?

4. Výhry, které se nezdaňají, protože nepřesahují 10tis Kč., nemusím evidovat, nebo je mám zaevidovat, ale
    nebudu je připočitávát do zjištění základu daně? A dokladem bude příjmový doklad, který mi podepíše
    pořadatel soutěže? Aby to pak nevypadalo, že mě živí jen sponzoři, protože jiné příjmy tam nebudou.

Děkuji za odpovědi

 

#2 2008-12-17 23:51:32

Zdena
Moderátorka

Re: Podnikání - student - sportovec

1. Stačí jen příjem (finanční prostředky v hotovosti, či na BÚ nejste povinna evidovat), který lze v případě potřeby doložit výpisem z BÚ a smlouvou o reklamě. Stačí smlouva, fakturu pouze v případě, že by jí sponzor požadoval.

2. Veďte evidenci pracovních jízd (kdy, kam,proč, ujeté km), abyste prokázala, že uplatňované výdaje souvisí s vašimi příjmy. Není třeba vést knihu jízd, ve které je zaznamenán veškerý provoz vozidla. Předpokládám, že se bude jednat o bezplatnou výpůjčku vozidla, takže budete uplatňovat náhradu výdajů za spotřebované PHM. Průměrnou spotřebu si vypočítáte z velkého technického průkazu vozidla, cenu PHM buď prokážete dokladem o nákupu, nebo si počkáte, až počátkem následujícího roku MF ČR vyhlásí průměrné ceny PHM.
Rodič, který je zapsán v TP, se bude muset registrovat na FÚ jako plátce silniční daně, platit daň a podávat do 25. ledna následujícího roku přiznání k dani silniční.

3. Můžete zapsat více dokladů jednou položkou třeba až k 31.12. příslušného roku. Dávám datum podle posledního dokladu.

4. Vy ale tyto výhry zdaňovat budete i když nepřesahují 10 tis. Kč, osvobození podle § 4 ZDP se na vás nevztahuje - více v 10, odst. 8 zákona. Máte živnost na reklamu a marketing (příjmy z podnikání) a k tomu vykonáváte nezávislé povolání - sportovní činnost - podle § 7/2b) zákona o daních z příjmů, které není považováno za podnikání a nepotřebujete pro jeho výkon živnostenské oprávnění. Pro vás budou výhry příjmem, který zahrnete do základu daně. Jak jinak byste obhájila ve výdajích nákup sportovního materiálu, kdybyste nezdaňovala příjmy ze sportovní činnosti?

Offline

 

#3 2008-12-18 10:46:54

Marina
Host

Re: Podnikání - student - sportovec

Děkuji za odpověd!!

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB