Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-12-07 09:53:37

JanaD
Host

Dovolená ve zkušební době

Hezký den.
Potřebovala bych vysvětlit dobolenou ve zkušební době.
Zaměstnanec má nárok na čerpání po 60 dni odpr.doby. Co kdyz skončí ve zkušební době? Co s tou dovoenou? To se má proplatit? Za každých 21 odpr.dní a co když je 19 dní?
Děkuji

 

#2 2008-12-19 10:40:27

whale
Host

Re: Dovolená ve zkušební době

Pokud odpracuje pouze 19 dní, nárok je 0.
Pokud vznikne přečerpání dovolené (např. z důvodu dlouhodobé absence nebo ukončení zaměstnání), přečerpanou dovolenou strhnete průměrným výdělkem platným v měsíci stržení. Myslím, že k tomu ani nepotřebujete souhlas zaměstnance.

 

#3 2009-01-23 12:02:09

ivka
Host

Re: Dovolená ve zkušební době

Dobrý den, pracovník je u nás zaměstnán již od roku 2002 v roce 2008 odpracoval  leden a 1. 2. 2008 měl nemoc do 3. 11. 2008. V listopadu odpracoval 18 dnů a v prosinci měl 10 dnů dovolené z roku 2007 a 10 dnů
odpracoval, počítá se do odpracovaných 60 dnů i dovolené, podmínku by splnil k 31. 12. 2008. Myslela jsem si že mu dám dovolenou jen za každých odpracovaných 21 dnech to  znamená, že by měl nárok jen na 3,5 dne. Ale nejsem si jistá, zda mu nemám jen krátit dovolenou po 100 pracovních dnech nemoci o 1/12 tudíž by měl nárok 7/12 dovolené tj. 12 dnů. Děkuji za odpověď.

 

#4 2009-05-17 22:54:11

Simik
Člen/ka

Re: Dovolená ve zkušební době

Dobrý den,
před třemi lety se mi stal úraz, vinou kterého jsem doposud bez zaměstnání. V době úrazu jsem byla zaměstnaná na dobu určitou do 30.7.2006. Úraz se mi stal 28.7.2006.
Jde mi to, že jsem si v říjnu 2006 vzala nemalý úvěr u jedné nejmenované společnosti, který jsem se snažila i v době nemocenské hradit. Došlo to až tak daleko, že jsem neměla na splátky. Kontaktovala jsem onu společnost a vylíčila jim svou situaci. Jako matka samoživitelka se dvěma dětmi, bez příjmů, jsem opravdu nemohla jinak. Společnost mě místo pochopení nařkla z podvodu. Prý jsem úvěr čerpala v době, kdy jsem již nebyla zaměstnanec a ke všemu v době mé neschopnosti. Mají pravdu? Vždyť jsem byla v ochranné lhůtě a po celou tu dobu jsem úvěr řádně splácela. Úvěr je pojištěn pro případ neschopnosti splácet, mohu pojistné uplatnit?
Momentálně jsem stále bez zaměstnání, vedena na ÚP. Lékařka mi doporučila požádat si o částečný invalidní důchod, jelikož je můj zdravotní stav neměnný a čeká mě druhá operace. Pobírám soc. příplatek, příspěvky na děti, na živobytí a výživné. Můj celkový příjem 11000.-Kč. Měsíčně hradím nájemné za byt ve výši 7150.- Kč, menší splátky za dřívě čerpané úvěry,dětem obědy ve škole apod. Na živobytí mi nezbývá nic. Nebýt pomoci mé maminky, byla bych dnes pod mostem.
Myslíte si, že bych měla šanci, kdybych požádala o vyhlášení osobního bankrotu?
Omlouvám se za můj krkolomný dotaz a předem děkuji za odpověď
Karolína

Editoval Simik (2009-05-18 08:11:59)

Offline

 

#5 2009-05-25 23:25:00

Zdena
Moderátorka

Re: Dovolená ve zkušební době

Paní Karolíno, opravdu netuším, jaké jsou šance na úspěch při podání návrhu na oddlužení.
Zkuste se obrátit na nějakou bezplatnou občanskou poradnu, adresy si vyhledáte na internetu. Nebo zkuste položit dotaz zde:
http://www.mesec.cz/poradna/financni-tisen-a-oddluzeni/

Pokud vím, tak se na soud může obrátit občan ? nepodnikatel (dluhy nesmějí být z podnikání), který nebyl v posledních pěti letech trestán pro majetkovou trestnou činnost. Dále musí mít dluhy alespoň u dvou různých věřitelů, peněžité závazky musejí být víc, než 30 dnů po splatnosti a dlužník není schopen závazky splnit. Soud pak může povolit oddlužení, pokud je předpoklad, že splatíte alespoň 30% dluhů ? podrobněji zde:
http://www.insolvencni-zakon.cz/dluznik/oddluzeni.html
Oddlužení může mít podobu zpeněžení majetku, nebo splátkového kalendáře na 5 let, výši splátek určí soud.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB