Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-10-27 19:17:48

jajina
Člen/ka

nahrada za pohonne hmoty

dobry vecer,
poradila byste mi prosim: jsem ucetni zacatecnik, vedu synovi danovou evidenci v excellu.
Auto ma ode mne bezplatne vypujceno. Bude tudiz  uplatnovat pouze nahrady za pohonne hmoty.
A nyni mam problem.
Vedeme knihu jizd,  paragony od pohonnych hmot davam v danove evidenci ve skutecne  hodnote do nakladu, coz si myslim, ze je spatne a ze si zbytecne pridelavam praci.
Vim, ze na pocatku r. 2009 budou vyhlaseny ceny PHM, ktere budu uplatnovat jako nahrady pohonnych hmot. Jak bych mela ale prakticky postupovat? Nedavat paragony v prubehu roku do nakladu a evidovat pouze litry a ujete kilometry a na konci roku to prepocitat a dat jednou polozkou do nakladu?
Dekuji za radu.
Druhy dotaz
Muze podle Vaseho nazoru v pripade, ze ma syn auto bezplatte v uzivani dat synovi do nakladu napr. zarovky, sterace apod. jednalo by  se o  material, ktery se spotrebuje JEHO uzivanim vozidla. Jak je to treba s nakladem na vymenu pneumatik (zimni za letni). 
Jinak povinne ruceni, silnicni dan vse hradim ja jako majitelka vozidla.
Jeste jednou dekuji
Jana

Offline

 

#2 2008-10-30 00:35:49

Zdena
Moderátorka

Re: nahrada za pohonne hmoty

Máte pravdu, je zbytečné evidovat paragony v daňové evidenci, stejně nemohou být daňově účinným výdajem. Vyjadřují výdaje v prokázané výši, které vy ale nemůžete uplatňovat, neboť ve vašem případě jde o vypůjčené vozidlo (výdaje v prokázané výši je možné uplatnit pouze u vozidla v OM, nebo v nájmu), můžete proto uplatnit pouze NÁHRADU výdajů za spotřebované PHM. Pro výpočet náhrady za spotřebované PHM lze využít průměrné ceny, vyhlašované MF ČR, nebo vypočítávat náhradu ze skutečné ceny, kterou prokazujete doklady o nákupu PHM. Můžete tedy postupovat dvěma způsoby:

1. vést evidenci pracovních jízd minimálně v rozsahu: datum, cíl, důvod cesty a ujeté kilometry (na konci roku doplnit do evidence údaje o typu vozidla, reg.značce, průměrné spotřebě, vypočítané aritmetickým průměrem z údajů v TP, stavu počítadla km na začátku a konci zdaňovacího období). Sečíst ujeté kilometry za celý rok a pak přes průměrnou spotřebu vypočítat, kolik litrů PHM jste spotřebovali (např.za rok ujeto 10 000 km, průměrná spotřeba vozidla podle TP činí 5,53 litrů na 100 km, spotřebovali jste 553 litrů pohonné hmoty). Až Ministerstvo financí vyhlásí průměrné ceny PHM za předchozí rok, tak jenom vynásobíte litry vyhlášenou cenou a máte vypočítanou náhradu, kterou zapíšete jedním řádkem do daňové evidence. Doklady o nákupu PHM nebudete potřebovat. Při evidenci pracovních jízd doporučuji věnovat zvláštní péči zdůvodnění cesty, aby bylo zřejmé, že souvisela se zdaňovanými příjmy.

2. výše uvedenou evidenci rozšířit o údaje o nákupu, ceně nakupované PHM a výpočet náhrady ke každé cestě podle doložené ceny. Paragony od čerpadel nemusíte ani při tomto postupu evidovat v daňové evidenci, stačí přiložit ke knize jízd. Upozorňuji, že většina pumpařů v Praze tiskne doklady na fotopapír (tisk je levnější), ze kterých tisk rychle mizí, takže je třeba všechny doklady zavčasu zkopírovat.

Při stanovení počtu ujetých km po Praze by vám mohly pomoci  Mapy.cz na Seznamu: http://www.mapy.cz/#st=s@sss=1@ssq=Praha@@   (používám plánovač trasy), tady si můžete vyhledat a vyzkoušet i jiné plánovače.
http://www.planovac-tras.cz/

K druhému dotazu: měli byste si dát do smlouvy o výpůjčce ustanovení o způsobu financování běžných nákladů souvisejících s provozem vozidla. Tyto výdaje zpravidla nese vypůjčitel (syn) a jednalo by se u něho o daňově účinný výdaj. Výměna stěračů, žárovek, výměna olejů, kapalin do ostřikovačů a například mytí auta jsou běžnou údržbou - obvyklými náklady na zachování věci, které hradí vypůjčitel. Pokud bude smluvní ujednání o tom, že náklady na výměnu pneumatik nese vypůjčitel, tak bych je uplatnila ve výdajích. Kromě jiného je povinen chránit vypůjčenou věc před poškozením, zničením či ztrátou, takže by si mohl uplatnit i pronájem garáže, nebo parkovacího místa na hlídaném parkovišti.

Offline

 

#3 2008-10-30 10:24:28

jajina
Člen/ka

Re: nahrada za pohonne hmoty

Moc, moc dekuji za Vasi odpoved, jako asi vsichni Vasi ctenari. Velice si vazim Vasich zkusenosti a casu, ktery nam "laikum" venujete.
Byla bych moc rada kdybyste mi poslala pro inspiraci tabulku na zduvodneni pracovnich cest.
Syn podnika ve smluvni preprave, cimz doklada mimo jine cesty take vypisy z taxametru. Presto ma i dalsi pracovni  cesty jako napr. na dispecink, do banky apod., ktere jsou vedeny v knize jizd.
Dekuji Jana

Offline

 

#4 2008-11-05 20:17:43

petra
Člen/ka

Re: nahrada za pohonne hmoty

Měla bych ještě jeden dotaz k této problematice. Pokud OSVČ k některým cestám doloží paragon o nákupu PHM  a k některým ne, musí se potom všechny náhrady počítat podle vyhlašovaných sazeb nebo je možné použít oba způsoby současně? děkuji

Offline

 

#5 2008-11-06 00:17:57

Zdena
Moderátorka

Re: nahrada za pohonne hmoty

Můžete použít oba způsoby současně, paragony o nákupu PHM v případě, že nákupní cena PHM byla vyšší, než průměrná cena, kterou stanoví MF ČR.

Offline

 

#6 2008-12-23 01:17:34

Nina
Host

Re: nahrada za pohonne hmoty

Dobrý den, prosím Vás, podnikám jako OSVČ a jezdím soukromým autem, nezahrnutým v obchodním majetku. Mohu si dát do nákladů opotřebení auta a jak mám určit cenu pohonných hmot, když jezdím na plyn? A silniční daň je nákladem? Mnohokrát děkuji a přeji pěkný den N.N.

 

#7 2008-12-25 17:09:23

Zdena
Moderátorka

Re: nahrada za pohonne hmoty

Při používání vlastního vozidla, nezahrnutého do OM, může uplatnit základní sazbu náhrady 4,10 Kč/km a náhradu za spotřebované PHM. U auta na plyn (alternativní pohon) je nejjednodušší vypočítat průměrnou spotřebu benzínu nebo nafty dle údajů, zapsaných v TP (spotřeba plynu tam zřejmě nebude), počkat na vyhlášení průměrných cen benzínu, či nafty (cena plynu není vyhlašována) a použít tyto ceny.

Offline

 

#8 2008-12-27 22:00:29

Nina
Host

Re: nahrada za pohonne hmoty

Moc děkuji za radu a přeji hodně zdraví, lásky a úspěchů v 2009. N.N.

 

#9 2008-12-27 23:42:38

Zdena
Moderátorka

Re: nahrada za pohonne hmoty

Vám také ..... a silniční daň je nákladem:-)

Offline

 

#10 2009-01-05 14:40:11

Monika
Host

Re: nahrada za pohonne hmoty

Dobrý den, můj manžel je OSVČ, při pracovních cestách použivá vozidla od různých kamarádů. Vedu mu DE a do nákladů a přiznání DPH jsem dávala paragony za naftu a benzín, který projel, vedu mu knihu jízd, kde mu neproplácím nic, žádné 4.10, stravné prostě nic, jen počet ujetých kilometů. Prosím Vás poraďte mi jestli to tak mohu nebo ne, a jestli ne jak opravit předešlá léta. Děkuji mnohookrát

 

#11 2009-01-07 21:05:21

George
Host

Re: nahrada za pohonne hmoty

Dobrý den,potřeboval bych se Vás zeptat taky něco k problematice náhrad za pohonné hmoty.Podnikám necelý rok jako OSVČ a náhradu za užívání osobního auta jsem nijak neřešil....Jenže nyní na konci zdanitelného období bych si i "nějaký ten km" do výdajů dal.Bohužel jsem se v průběhu roku nepřihlásil k placení silniční daně .Slyšel jsem ale o nějakém "zpětném přihlášení" se zaplacením penálů.Nevíte,kolik to dělá?
A druhou otázku : když si sám sobě jako osoba versus OSVČ sepíšu smlouvu o bezplatném používání os.auta (v ní bude uvedeno,že veškeré náklady spojené s provozem hradí vypůjčitel),mohu si tyto dát do výdajů?Např. opravy,nové pneu,atd.

Moc děkuji za odpovědi!

 

#12 2009-01-07 22:03:08

Miroslav Paška
Host

Re: nahrada za pohonne hmoty

Chci si dávat od nového roku do nákladů LPG. Vyhnu se silniční dani. Průměrnou spotřebu na benzin mám v TP 6,9l.
LPG mi to "sežere" 11. Uzná mi to FÚ? Když v TP je 6,9 na benzin..

 

#13 2009-01-11 18:50:21

Zdena
Moderátorka

Re: nahrada za pohonne hmoty

Obávám se, že 11 litrů FÚ nesežere. Obstarejte si potvrzení autorizované zkušebny o spotřebě plynu.

Offline

 

#14 2009-01-11 18:51:44

Zdena
Moderátorka

Re: nahrada za pohonne hmoty

George napsal(a):

Dobrý den,potřeboval bych se Vás zeptat taky něco k problematice náhrad za pohonné hmoty.Podnikám necelý rok jako OSVČ a náhradu za užívání osobního auta jsem nijak neřešil....Jenže nyní na konci zdanitelného období bych si i "nějaký ten km" do výdajů dal.Bohužel jsem se v průběhu roku nepřihlásil k placení silniční daně .Slyšel jsem ale o nějakém "zpětném přihlášení" se zaplacením penálů.Nevíte,kolik to dělá?
A druhou otázku : když si sám sobě jako osoba versus OSVČ sepíšu smlouvu o bezplatném používání os.auta (v ní bude uvedeno,že veškeré náklady spojené s provozem hradí vypůjčitel),mohu si tyto dát do výdajů?Např. opravy,nové pneu,atd.

Moc děkuji za odpovědi!

K silniční dani se můžete zaregistrovat i zpětně. Penály vám nespočítám, záleží na tom, kolik peněz a jak dlouho budete dlužit. Vypočítávají se podle vzorce:

(repo sazba ČNB platná první den kal.pololetí + 14%) x dlužná částka x počet dnů prodlení
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                    100 x 365

Repo sazba ČNB, platná k 1.1.2008 = 3,50     k 1.7. 2008 = 3,75

Pokud byste měl auto, za které se platí SD ve výši 3.000,- Kč ročně, tak se pohodlně vejdete do pětistovky.


Sám sobě nemůžete nic půjčovat, ani si nic pronajímat. Co byste si počal, kdybyste si to pak nechtěl vrátit? Pokud jste vlastníkem auta, pak je můžete vložit do svého obchodního majetku a uplatňovat náklady spojené s jeho provozem. Více zde: http://www.jakpodnikat.cz/cestovni-nahrady.php

Offline

 

#15 2009-01-12 00:32:48

Zdena
Moderátorka

Re: nahrada za pohonne hmoty

Monika napsal(a):

Dobrý den, můj manžel je OSVČ, při pracovních cestách použivá vozidla od různých kamarádů. Vedu mu DE a do nákladů a přiznání DPH jsem dávala paragony za naftu a benzín, který projel, vedu mu knihu jízd, kde mu neproplácím nic, žádné 4.10, stravné prostě nic, jen počet ujetých kilometů. Prosím Vás poraďte mi jestli to tak mohu nebo ne, a jestli ne jak opravit předešlá léta. Děkuji mnohookrát

K pracovním cestám může manžel využít auto:
a) vlastní
b) pronajaté
c) bezplatně vypůjčené

U vozidla v nájmu může manžel uplatňovat prokázané výdaje - paragony za PHM a další výdaje, ke kterým je povinen podle nájemní smlouvy. Nelze uplatnit sazbu základní náhrady, ani náhradu za spotřebované PHM.
U vozidla bezplatně vypůjčeného jsou daňově uznatelné NÁHRADY za spotřebované PHM. Náhrady vypočítáte podle průměrné spotřeby vozidla, uvedené ve velkém technickém průkazu a počtu ujetých km. Nelze uplatnit sazbu zkladní náhrady (4,10 Kč)

Manžel tedy mohl mít vozidla v nájmu (nájemné si neuplatňoval jako výdaj) - pak jste v souladu se zákonem uplatňovala prokázané výdaje na základě dokladů o nákupu PHM.
Pokud by měl auta jen bezplatně vypůjčená, tak byste (možná) musela přepočítat uplatněné výdaje - nevím, jestli jste z paragonů použila jen takovou částku, která alespoň přibližně odpovídala spotřebě vozidla. Při výpočtu náhrady za spotřebované PHM můžete použít prokázanou cenu PHM (cenu z paragonů).

Kamarádi, kteří manželovi půjčovali, nebo pronajímali svá auta, byli povinni platit silniční daň. Vědí o tom? Pokud by pronájem, nebo výpůjčku před FÚ popřeli, pak se obávám, že by vám správce daně uplatněné výdaje neuznal. Jak by se postavil k uplatněné DPH, to nevím.

Offline

 

#16 2009-01-12 16:46:08

ales
Host

Re: nahrada za pohonne hmoty

Dobry den, v predchozich prispevcich jste nabizela tabulku na zduvodneni pracovnich cest. Kdybyste byla tak laskava a tabulku me mohla zaslat na e-mail kaspar.a@seznam.cz. Mockrat dekuji Ales

 

#17 2009-01-23 14:09:32

Barbora K.
Host

Re: nahrada za pohonne hmoty

Dobry den,
chtela bych take moc pozadat o tabulku na zduvodneni pracovnich cest.
Pokud to jde, prosím, zaslete na e-mail: krskovabarbora@atlas.cz  .
Dekiji mnohokrat. Krskova

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB