Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-10-20 19:29:30

Helena Fejfarová
Host

úvěr auto

Dobrý den,
měla bych dotaz ohedně spotřebitelského úvěru. Koupila jsem si auto prostřednictvím úvěru. Zaplatila jsem zálohu cca 85000,-Kč, Po zaplacení zálohy jsem obdržela fakturu na celkovou částku 320000,-Kč což už půjde přes úvěr. Neuplatnuji si DPH z nákupu automobilu nepatří do skupiny N1.  Můžete mi poradit jak postupovat v daňové evidenci ? Nevím zda si můžu zaplacenou zálohu dát celou do nákladů a jestli si můžu uplatňovat měsíční splátky úvěru jako výdaje ovliňující základ daně? V měsíčních splátkách je už zahrnuté povinné ručení a havarijní pojištění.

děkuji Fejfarová

 

#2 2008-10-20 22:05:23

Zdena
Moderátorka

Re: úvěr auto

Pořídila jste (předpokládám, že jste se stala vlastníkem auta) hmotný majetek, jehož  pořizovací cena je vyšší, než 40.000,- Kč. Cenu takového majetku nelze uplatnit ve výdajích naráz při zaplacení, ale postupně, formou odpisů hmotného majetku. Více k odpisům zde:
http://www.jakpodnikat.cz/odpisy-majetku.php
Automobil zařadíte do odpisové skupiny 2 a budete odpisovat po dobu minimálně 5 let. Roční výše odpisů bude záležet na tom, zda zvolíte rovnoměrné, nebo zrychlené odpisy. Při rovnoměrném odpisování byste letos mohla uplatnit odpis ve výši 11% vstupní ceny a v dalších letech pak odpisy ve výši 22,25% vstupní ceny. Při zrychleném odpisování by byly v prvních třech letech odpisy vyšší, než při rovnoměrném odpisování, v posledních dvou letech pak samozřejmě nižší.
Zaplacenou zálohu na pořízení HM tedy evidujte jako výdaj bez vlivu na základ daně. Přijatý úvěr si zaevidujte do závazků. Měsíční splátky se zřejmě budou skládat z:
a) splátka jistiny  - nedaňový výdaj, snížení závazku z úvěru
b) úrok - daňový výdaj
c) pojištění - daňový výdaj

Offline

 

#3 2008-12-07 13:16:07

helena123456
Host

Re: úvěr auto

Dobrý den, děkuji Vám za odpověd,ale vzhledem k tomu, že s podnikáním teprve začínám, tak se na Vás ještě obracím.
Některé informace si potřebuji upřesnit
1.- zálohu za automobil  85482 - dám tedy nedaňově
2.- fakturu za automobil - o té nebudu účtovat? nebo ji zaúčtuji a zařadím na kartu majetku, protože se jedná o úvěr. F za automobil zaúčtuji částku celkem tedy i s odečtenou zálohou? tím, že tam dám příslušný kod majetku IM - tak by to opět mělo být jako výdaj neovlinujicí základ daně??a bude se odepisvat což bude danově
3.  na smlouvě o úvěru je celková částka 235 435 na 36 měsíců - to si dám do závazků ?ale když se podívám na splátkový kalendář tak tam je k tomu ještě přičteno 63591 jako finanční služby, manipulační poplatek 5886, pojistné 20477,16, zákonné poj. 15329, tudíž celková částka je  334836 s DPH, tak nevím jakou částku si mám dát do závazků? a tato částka bude opět nedanová??
4. měsíční splátky jsou 9301 - kdy výše měsíční spláky je 8306,28, pojistné 425,78 a opět pojistné 568,81 dohromady tedy 9301 - to bude danově?,

Moc Vám děkuji za trpělivost a rady...

 

#4 2008-12-08 22:08:50

Zdena
Moderátorka

Re: úvěr auto

1. Ano, zálohu na pořízení hmotného majetku nedaňově.

2. O faktuře za automobil účtovat nemusíte, bude hrazena úvěrem, zbytečně byste si přidělávala práci zápočtem pohledávek a závazků, který stejně nemá vliv na základ daně z příjmů. Fakturu za auto si založte k inventární kartě hmotného majetku, budete z ní čerpat údaje o vstupní ceně majetku pro účely odpisování. Auto stálo 320.917,- Kč? Kdy jste zaplatila manipulační poplatek 5.886,- Kč, bylo to až po uvedení auta do provozu (po zápisu do technického průkazu)?

3. Do závazků si dejte částku 235.435,- Kč, kterou jste si půjčila. Splácení mi vychází na 6.539,86 Kč měsíčně a to je splátka úvěru, která bude nedaňová. Závazek můžete snižovat měsíčně při jednotlivých splátkách, nebo až na konci roku najednou (abyste zjistila zůstatek úvěru k 31.12. příslušného roku).

4. Měsíční splátku si rozdělte na:
a) splátka úvěru           6.539,86 Kč   - nedaňový výdaj 
b) finanční služby       1.766,42 Kč    - daňový výdaj
c) pojistné                       994,59 Kč    - daňový výdaj
stačilo by rozdělení na splátku jistiny 6.539,86  (nedaňové) + úroky a pojistné 2.761,01 (daňové) = 9.300,87 (těch 13 haléřů někam přihoďte, třeba ke splátce úvěru).

Offline

 

#5 2009-06-25 10:08:00

natali
Člen/ka

Re: úvěr auto

Dobrý den, prosím o informaci ohledně automobilu na úvěr, jsem OSVČ, plátce DPH,vedu daňovou evidenci, celková částka auta je 508950,- .tis.  úvěr na auto je 308950 , zaplacená záloha 200 tis.  , chtěla bych se informovat jak to zaúčtovat, předem děkuji

Offline

 

#6 2009-06-29 23:38:14

Zdena
Moderátorka

Re: úvěr auto

Zaplacenou zálohu a splátky jistiny evidujte nedaňově, daňovým výdajem budou odpisy hmotného majetku. Úrok z úvěru (a zřejmě i pojištění) daňově při úhradě splátky. DPH podle toho, kdy jste auto koupili a zda hodláte uplatnit odpočet. Odpisy auta ? viz moje odpověď pro Janulku 1.

Offline

 

#7 2009-06-30 08:41:00

natali
Člen/ka

Re: úvěr auto

Auto jsme pořídili 19.05.2009, takže byjsme si mohli odečíst celé dph?  Děkuji.

Offline

 

#8 2009-07-02 00:37:19

Zdena
Moderátorka

Re: úvěr auto

Pokud budete auto používat též k soukromým účelům, tak máte 2 možnosti:
a) uplatnit si odpočet jen v poměrné výši, která odpovídá předpokládanému rozsahu použití auta pro ekonomické činnosti
b) uplatnit si nárok v plné výši, pak ale budete mít povinnost přiznávat a odvádět DPH při použití automobilu pro soukromé účely.

Offline

 

#9 2009-07-20 18:07:25

bobes
Člen/ka

Re: úvěr auto

Dobrý den, jsem OSVČ a plátce DPH. Na konci dubna jsem pořídil nový osobní automobil, (celková částka 270.000) který využivám k podnikatelským účelům a také k soukromým účelům. Pro soukromé účely snižuji náklady (benzín, údržba, atd.) o 10 %. Nové vozidlo jsem částečně uhradil penězi z prodeje mého bývalého vozidla (95.000 a svých zdrojů 45.000 = celkem tedy 140.000), které bylo také využíváno k podnikatelským i soukromým účelům. Na zbytek úhrady jsem si vzal spotřebitelský úvěr (130.000). Tento úvěr samozřejmě zahrnuje i splátku pojistného. Rád bych se zeptal jaký je postup zaúčtování nového vozidla do daňové evidence, zda ho musím zařadit do odpisové skupiny a vést jako dlouhodobý hm. majetek, dále jakou částku mohu zaúčtovat, když faktura je na celkovou částku 270.000 s DPH a já zaplatil již 140.000, zda mohu do splátek úvěru zahrnout i pojistné vozidla. Děkuji

Offline

 

#10 2009-07-30 21:59:46

Zdena
Moderátorka

Re: úvěr auto

Původní auto bylo při prodeji součástí obchodního majetku? Bylo prodáno s DPH?
U nového auta byl uplatněn odpočet DPH?

O zařazení vozidla do obchodního majetku rozhodujete jen vy sám. V případě zařazení do OM se také můžete rozhodnout, zda chcete uplatňovat odpisy hmotného majetku, či nikoliv (uplatnění výdaje je možnost, nikoliv povinnost).

Offline

 

#11 2009-08-05 11:49:50

Ivanna
Člen/ka

Re: úvěr auto

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit, zda při pořízení auta na úvěr
1) mohu poplatek za sjednání úvěru zaúčtovat přímo do nákladů nebo zda vstupuje do základu pro odpisování? Příp. na zákl. jakého § postupovat?
2) zda je to v tomto roce jinak než v roce 2007?
Děkuji.

Offline

 

#12 2009-08-07 00:40:25

Zdena
Moderátorka

Re: úvěr auto

1) záleží na tom, kdy jste jej zaplatili. Pokud to bylo před uvedením vozidla do stavu schopného užívání (u nového auta před přidělením registrační značky), pak by poplatek měl být součástí pořizovací ceny majetku. Při zaplacení po tomto datu už je možno účtovat jako provozní výdaj. Postupujete podle vyhlášky č. 500/2002 Sb., na kterou už jsem vám jednou dávala odkaz. V případě nového vozidla, které je poprvé registrováno k silničnímu provozu, zahrnujete do pořizovací ceny též poplatek za registraci na DI

2) není.

Offline

 

#13 2009-08-07 18:41:46

Ivanna
Člen/ka

Re: úvěr auto

Paní Zdeno, moc Vám děkuji za odpovědi. Jsem překvapena Vašimi znalostmi a tomu jak se orientujete v účetní a ekonomické problematice a zároveň tomu, že jste byla ochotna zprovoznit takovouto bezplatnou poradnu. I když neznám motivaci pro takovouto aktivitu, (protože v dnešní době stojí i malá rada u daňového poradce dost peněz) moc Vám děkuji za tuto možnost. Ivana

Offline

 

#14 2009-08-08 22:43:39

Zdena
Moderátorka

Re: úvěr auto

Dobrý večer, paní Ivano. Tyto stránky vytvořila a zprovoznila paní Mgr. Konečná, která si za svoji práci skutečně zasluhuje uznání. Já jsem pouze ukecaný moderátor:-)

Offline

 

#15 2010-01-13 21:27:51

milosav
Člen/ka

Re: úvěr auto

Dobrý večer, chci vyřadit traktor již odepsaný ,10 roků starý a darovat synovi /není OSVČ/. Bude se muset ještě vracet DPH. Děkuji za odpověď.

Offline

 

#16 2010-01-13 22:41:22

Zdena
Moderátorka

Re: úvěr auto

Byl uplatněn nárok na odpočet daně při pořízení? Pokud ano, pak vyřazením do osobního užívání, případně při vyřazení darováním uskutečníte zdanitelné plnění. Základ daně se v těchto případech stanoví z ceny, za kterou by bylo možné pořídit stejné, či obdobné zboží ke dni uskutečnění zdanitelného plnění (cena obvyklá).

Offline

 

#17 2010-04-15 12:21:35

lussy01
Člen/ka

Re: úvěr auto

Dobrý den, po nákupu automobilu na úvěr jsme obdželi fakturu na celkovou cenu automobilu kterou jsme neplatili (bude hrazena splátkami)a ze které si potřebujeme uplatnit dph. Je možné tuto fakturu zaúčtovat jako nedaňový výdej a formu platby nepeněžní? nebo jakým způsobem dostat toto dph do daňové evidence. děkuji

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB