Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2019-04-12 13:48:00

klokan
Člen/ka

pronájem obytného přívěsu

Dobrý den paní Zdeno,

prosím o radu: fyzická osoba bez ŽL vlastní obytný přívěs, který je umístěný na pozemku u rodinného domu, jejichž vlastníkem je její přítel, se ktrerým žije ve společné domácnosti a mají zde oba trvalý pobyt. Obytný přívěs chce celoročně pronajímat turistům, kteří by si zajišťovali i úklid, ložní prádlo, atd. Lze danit tyto příjmy dle § 9 /bez plateb ZP,.SP a EET/ a pokud ano, vyhne se tím i případné nájemní smlouvě za umístění přívěsu na pozemku jejího přítele?

Děkuji za odpověď
Hanka V.

Offline

 

#2 2019-04-14 23:56:37

Zdena
Moderátorka

Re: pronájem obytného přívěsu

Dobrý večer, paní Hanko. Pronájem a půjčování věcí movitých je živnost (živnost volná, obor č. 59). Pokud bude obytný přívěs pronajímán celoročně, půjde o soustavnou činnost, tak bych se přikláněla ke zdanění podle § 7 ZDP včetně odvodů ZP, SP a EET. Nájemní smlouva není podle mého názoru nutná, přítel může povolit užívání pozemku bezplatně.

Online

 

#3 2019-04-23 19:09:15

klokan
Člen/ka

Re: pronájem obytného přívěsu

Paní Zdeno, děkuji za odpověď, ale poté, co jsem přečetla Vaši odpověď mám pocit, že jsem otázku položila nepřesně. Uvedený přívěs nebude pronajímán či půjčován za účelem cestování. SPZ je v depozitu, přívěs bude umístěn trvale na zahradě RD a bude pronajímán jen ke krátkodobým turistickým pobytům. Je i v tomto případě nutné dodržet § 7 ?

Děkuji za ochotu

Offline

 

#4 2019-04-28 23:39:53

Zdena
Moderátorka

Re: pronájem obytného přívěsu

Dobrý večer. Informovala bych se na živnostenském úřadě, zda je k uvedenému pronájmu nutný živnostenský list. Pokud ano, tak budete zdaňovat podle § 7 ZDP. Pokud ne, tak zdaníte podle § 9/1/b) ZDP.

Online

 

#5 2019-05-20 17:48:06

klokan
Člen/ka

Re: pronájem obytného přívěsu

Dobrý den,
jen pro informaci - pronájem přívěsu prý spadá pod živnost - ubytovací služby, i když žádné služby nebudou poskytovány, takže bude zdaňován dle § 7, neboť jedná o soustavnou či opakovanou činnost. Informaci mám ze ŽÚ a zajímavě je to popsané to je v následujícím odkazu.

https://www.email.cz/download/k/KoDHfbM … 0kopie.pdf


Děkuji a hezký den

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson