Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2017-01-30 16:47:27

davef
Člen/ka

Daň z nemovitých věcí

Dobrý den,

prosím o radu, koupil jsem v roce 2016 pozemek, jelikož vlastním další nemovitosti, chtěl jsem nyní podat dílčí daňové přiznání, to ale elektronické podání přes datovou schránku neumožňuje. Mám tedy podat řádné daňové přiznání na všechny vlastněné nemovitosti?


Děkuji

Offline

 

#2 2017-01-30 18:30:27

taxi
Člen/ka

Re: Daň z nemovitých věcí

Dobrý den, ne ne, podáte opravdu jen dílčí přiznání DZN na nově nabytý pozemek, ale papírově - musíte s tím na FÚ.

Offline

 

#3 2017-01-31 00:16:37

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z nemovitých věcí

... nebo si můžete stáhnout formulář přiznání například zde:
http://www.mesec.cz/formulare/formular- … tych-veci/
vyplnit (zaškrtnete dílčí) a odeslat z datové schránky jako přílohu datové zprávy. Převedla bych to do PDF. V tomto případě nemusí být příloha ve formátu XML.

Offline

 

#4 2017-01-31 07:31:19

Marko78
Člen/ka

Re: Daň z nemovitých věcí

Jen bych k návodu paní Zdeny podotkla, jelikož to rovněž teď aktuálně řeším, že jsem přesně takhle postupovala. Finanční správa má tento návod i na svých stránkách, nicméně správkyně daně mi sdělila, že takhle to rozhodně nelze. A to jsem použila ještě EPO-obecná písemnost, která je v xml. a k tomu přiložila pdf. přiznání-dílčí a odeslala přes Dat.schr. Prý nelze vůbec posílat daňové přiznání tímto způsobem, jedině podepsané osobně na FÚ-opravdu tomu nerozumím, dle mě návod na stránkách FS je jasný, tak jsem se obrátila na GFŘ, tam mi sdělili, že obecně by tento způsob možný měl být, nicméně, že se mám obrátit na místně příslušný FÚ. No a výsledek? podala jsem přiznání úplné, abych nemusela na podatelnu, protože správkyně mi toto podání prostě neuzná. a to podotýkám, že úplně stejným způsobem jsem podala přiznání k dani z nabytí nemovitosti, kde také není v EPO xml. a tam to problém není......co říct?

Offline

 

#5 2017-01-31 10:07:47

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z nemovitých věcí

Dobrý den, asi nemá smysl komentovat postup správkyně daně. Podle mého názoru jste zvolila ten nejrychlejší a nejpohodlnější způsob. Úplným přiznáním nic nezkazíte ?a je vymalováno:-)

Pro davef: můžete podat řádné daňové přiznání na všechny nemovitosti. Pokud byste podával dílčí přiznání v listinné podobě, tak ještě máte čas. Do 7. 2. 2017 běží tzv. liberační lhůta, ale v úterý už musí být podání na FÚ.

Offline

 

#6 2017-01-31 10:29:10

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z nemovitých věcí

Přidávám odkaz na stránky finanční správy, kde je zveřejněna metodická pomůcka k povinnému elektronickému podání:

http://www.financnisprava.cz/assets/cs/ … podani.pdf

Na str. 3 - 4 je uvedeno, že pokud výjimečně k některému tiskopisu není ke dni, kdy je činěno podání, zveřejněn formát a struktura datové zprávy, pak může podatel učinit podání uvedená v § 72 odst. 1 DŘ. Cituji:

"datovou zprávou zaslanou dle pravidel DŘ, a to s přílohou která v tomto mimořádném případě nebude ve formátu XML, ale ve formátu: DOC, RTF, XLS, PDF, JPG nebo TXT. Dále je možné přiložit podepsané (formát PKCS#7) a komprimované (formát ZIP) soubory, vždy však jde o jeden podepsaný nebo jeden komprimovaný soubor některého z výše uvedených formátů,

nebo písemně.

Přílohy, vyznačené ve shora uvedených tiskopisech, jsou součástí podání, tedy pro ně platí stejná pravidla, jako pro podání samotné. Je-li tedy stanoven určitý formát a struktura podání, vztahují se tato omezení i na přílohu; to však nebrání správci daně, aby určil, že určité části podání (např. právě přílohy) mohou mít jiný formát či strukturu než zbývající část podání. Podmínkou je, že je příloha vyznačena v tiskopise (tj. ve zveřejněné podobě formuláře, resp. v jeho elektronickém vzoru, pokud se listinný formulář nevydává). Pokud pro některou z příloh není formát a struktura zveřejněn, platí, že taková příloha může být podána v jiném obecně čitelném formátu (DOC, RTF, XLS, PDF, JPG nebo TXT). "

Offline

 

#7 2017-01-31 10:36:38

davef
Člen/ka

Re: Daň z nemovitých věcí

Děkuji za rady, domluvil jsem se se správkyní daně, že přiznání pošlu přes datovou schránku a ona mi dá případně vědět, když to bude špatně. Použil jsem EPO-obecná písemnost (xml) a daňové přiznání přiložil ve formátu PDF.

Dám potom vědět jak to dopadlo

Offline

 

#8 2017-02-13 08:40:09

Marko78
Člen/ka

Re: Daň z nemovitých věcí

Hlásím malé vítězství. Sice jsem podala úplné přiznání, abych na podatelnu nemusela, nicméně správkyně si nakonec ode mne nechala naposílat odkazy ze stránek FS, ze kterých jsem vycházela a nakonec se omluvila, že tento postup zřejmě možný je. že původně měli k dispozici metodické pokyny, podle kterých se to nedovolovalo...

Offline

 

#9 2017-02-13 10:38:37

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z nemovitých věcí

Odkaz na metodické pokyny, podle kterých se to nedovolovalo, asi nedala, že? Kdyby finanční úřady nerozdávaly dvoutisícové pokuty za papírová podání, tak by asi nebyla debata kolem formy podání tak vyhrocená.

Offline

 

#10 2017-02-13 11:23:58

Marko78
Člen/ka

Re: Daň z nemovitých věcí

JJ, máte pravdu :-) nedala.

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson