Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2017-01-18 19:39:34

jirinka
Člen/ka

OSVČ - soukromý zemědělec

Dobrý den, fyzická osoba podnikající na základě Osvědčení o zápisu do evidence zemědělského podnikatele je příjmem podle § 7, odst. 1, písm a) - příjem ze zemědělské výroby , lesního a vodního hospodářství? Předpokládám, že ano, tudíž by paušální výdaje mohl uplatnit ve výši 80%, je to tak? Děkuji.

Offline

 

#2 2017-01-18 20:07:21

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ - soukromý zemědělec

Ano, je to tak.

Offline

 

#3 2017-01-18 20:40:02

jirinka
Člen/ka

Re: OSVČ - soukromý zemědělec

Děkuji za rychlou odpověď. Ještě jsem se chtěla zeptat ohledně rozhodnutí, zda použít výdaje paušálem 80% nebo skutečné výdaje: finančně vychází určitě lépe paušální výdaje. Podnikatel má ale na leasing stroj, hraje nějakou roli tato skutečnost, resp. je v něčem lepší použít skutečné výdaje při splácení leasingu? Přemýšlím dopředu, na roky, kdy se bude leasing splácet. Díky.

Offline

 

#4 2017-01-18 21:41:17

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ - soukromý zemědělec

Pokud zahájí leasing v období, kdy uplatňuje skutečné výdaje, tak alespoň v roce ukončení leasingu by měl opět vést daňovou evidenci (nebo účetnictví), aby mohl předmět zařadit do obchodního majetku (podmínka uznání nájemného v daňových výdajích podle § 24/4 ZDP). V mezičase může uplatňovat výdaje procentem z příjmů. Změny způsobu uplatňování výdajů (ze skutečných na procenta a naopak) mají své nevýhody - je třeba upravovat základ daně podle § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů.

Offline

 

#5 2017-01-18 22:03:39

jirinka
Člen/ka

Re: OSVČ - soukromý zemědělec

A pokud by zahájil leasing v době uplatňování výdajů procentem z příjmů a takto pokračoval po celou dobu i v roce ukončení leasingu, nemůže si předmět zařadit do OM. Pokud by ho v některém dalším roce chtěl do OM zařadit, jakou cenou ho musí ocenit? Cenou stanovenou znalcem? To by bylo v případě, že by z nějakého důvodu bylo pro něj výhodnější vést DE a tudíž mít stroj v OM (uplatňování výdajů na opravy, náhradní díly atd. může mít jen pokud je stroj v OM, nemýlím-li se). Díky.

Offline

 

#6 2017-01-18 22:49:44

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ - soukromý zemědělec

Nevím, jak ocenit, zkuste konzultovat s daňovým poradcem.

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson