Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2016-12-05 11:04:05

petrunaS
Člen/ka

Vyměření DPH u zásob a drobného majetku

Dobrý den,
v minulém roce jsme se pokoušeli o menší podnikání v oblasti potravinářství, ale vzhledem k okolnostem bychom chtěli ke konci roku ukončit činnost.
Moc prosím o radu, jak to udělat se zásobami, které nejsme schopni prodat - kdybych to chtěla "prodat" sama sobě, už mi to bude vstupovat do DPFO, lze se tomuto nějak vyhnout a pouze dovyměřit DPH?
Jak je to s drobným majetkem - máme stroj, který stál cca 30 tis bez DPH a nebudeme ho potřebovat ani v domácnosti...
Předem moc děkuji za jakoukoliv odpověď

Petra

Offline

 

#2 2016-12-05 23:46:35

Zdena
Moderátorka

Re: Vyměření DPH u zásob a drobného majetku

Dobrý den. Vedete daňovou evidenci nebo účetnictví? Opravdu není možný prodej zásob jakékoliv nespojené osobě za symbolické ceny?

Offline

 

#3 2016-12-06 08:49:41

petrunaS
Člen/ka

Re: Vyměření DPH u zásob a drobného majetku

Daňovou evidenci... Prodej zásob nespojené osobě provést můžeme, jak moc symbolická ta cena může být - 50%? Nebo i méně?

Offline

 

#4 2016-12-06 18:43:04

Zdena
Moderátorka

Re: Vyměření DPH u zásob a drobného majetku

Pokud budete mít ke dni ukončení podnikání nějaké zásoby, tak budete muset upravit základ daně podle § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů. Při nákupu zásob jste si uplatnila daňový výdaj, zásoby však nebudou použity k podnikání, takže cestou úpravou základu daně jakoby vrátíte dříve uplatněný výdaj. Na základě posledního přiznání k DPH (předpokládám, že zrušíte registraci) budete muset vrátit DPH z neprodaného zboží. Z drobného majetku, který byl vydán do používání, nemusíte podle mého názoru vracet DPH.   

Sama sobě nic prodat nemůžete, ale můžete vyřadit majetek z OM do osobního užívání. Pokud před ukončením podnikání vyřadíte zásoby a drobný majetek do osobního užívání, tak budete muset snížit dříve uplatněné výdaje (nebo zvýšit příjmy) a odvedete DPH z ceny obvyklé.

Pokud končíte s podnikáním, tak můžete vyprodat nepotřebný majetek třeba po koruně. Možná bude vhodné vytvořit nějaký reklamní poutač a pořídit si fotodokumentaci, kterou byste předložili případné kontrole.

Offline

 

#5 2016-12-08 12:29:09

petrunaS
Člen/ka

Re: Vyměření DPH u zásob a drobného majetku

Mockrát děkuji!! Krásný den

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson