Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-11-09 07:30:21

Marko78
Člen/ka

DPH EU - §10

Dobrý den paní Zdeno, netušíte, zda architektonický projekt na úpravu interiéru patří pod práce na nemovitosti? Nikde jsem nenašla, co přesně sem patří. moc děkuji za radu

Offline

 

#2 2016-11-09 10:26:26

Zdena
Moderátorka

Re: DPH EU - §10

Dobrý den, také neznám přesný výčet služeb spojených s nemovitostí. Jestliže je službou spojenou s nemovitostí například převod práv k rybolovu (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ … 2005CJ0166), tak jí asi může být cokoliv:-)

Zkusila bych to selským rozumem. Pokud jsou součástí projektu i stavební úpravy interiéru (projekt lze realizovat pouze v konkrétní nemovitosti), pak bych zařadila pod § 10 ZDPH. Pokud projekt zahrnuje pouze vybavení interiéru nábytkem (projekt není vázaný na konkrétní nemovitost, nejde o službu při přípravě stavebních prací, interiér může být kdekoliv na světě), tak bych jej pojala jako službu podle § 9 ZDPH.

Offline

 

#3 2017-03-10 13:57:59

Marko78
Člen/ka

Re: DPH EU - §10

Dobrý den paní Zdeno, prosím Vás, plátce DPH přijme službu §10 práce na nemovitosti v tuzemsku od neplátce,ale podnikatele ze Slovenska. Jaký to bude mít dopad na DPH? myslím, že příjemce služby si musí vyměřit daň, i když poskytovatel je neplátce a on se nestává ident. osobou, že? to jen při §9/1. Pořád se mi to zdá divné si vyměřovat daň, když na druhé straně je neplátce, tak nevím.
a ještě jeden případ, prosím. služba dle §9/1 do EU na obou stranách podnikatelé neplátci, stanou se oba tímto ident.os. nebo je to mimo režim DPH, když jsou oba neplátci. moc děkuji.

Offline

 

#4 2017-03-10 18:21:52

Zdena
Moderátorka

Re: DPH EU - §10

Dobrý den, p. Marko. Pokud plátce přijme službu s místem plnění v tuzemsku, tak mu vznikne povinnost přiznat daň podle § 108/1/c) bod 1. ZDPH. Stačí, že mu službu poskytla osoba neusazená v tuzemsku, tzn. osoba povinná k dani, a touto osobou může být i podnikatel neplátce. Definice neusazené osoby v § 4/1/n) ZDPH. Podnikatel ze Slovenska, který poskytuje služby spojené s nemovitostí v ČR, se nemusí stát identifikovanou osobou v ČR, ani v SR. Služby s místem plnění podle § 10 ZDPH mají jinou úpravu, než služby podle § 9/1 ZDPH.

Pokud jde o služby podle § 9/1 ZDPH, tak se český podnikatel neplátce stává identifikovanou osobu:
podle § 6h/a) ZDPH v případě, že přijme službu od osoby neusazené v tuzemsku (takovou osobou je i podnikatel neplátce)

a podle § 6i ZDPH v případě, že poskytne službu s místem plnění v jiném členském státě.

Předpokládám, že zákonná úprava v ostatních členských státech EU je obdobná, takže podnikatelé neplátci se na obou stranách stanou identifikovanými osobami. Je to jako infekce, jenom se podnikatelé neoznačují jako infikované osoby:-)

Offline

 

#5 2017-03-11 08:39:03

Marko78
Člen/ka

Re: DPH EU - §10

Moc dekuji,za radu i za pobaveni, krasny primer :-) jeste se zeptam,co hrozi,kdyz platce dan par.10neprizna?  Pokud nebude kontrola,neni na zo jak prijit, a kdyz bude? Dekuji Vam.

Offline

 

#6 2017-03-11 20:06:01

Zdena
Moderátorka

Re: DPH EU - §10

U plátce snad nebude problém. Přizná daň a zároveň si uplatní nárok na odpočet, pokud přijatá plnění použil pro uskutečňování svých ekonomických činností.

Horší to bude u neplátce. Přijetím služby se stal identifikovanou osobou, měl odvést daň a neměl nárok na odpočet. Mám několik takových případů. Úhrady za přijaté služby, placené z podnikatelského účtu, eviduji jako osobní spotřebu a doufám, že nebude kontrola.

Offline

 

#7 2017-10-18 09:35:32

Marko78
Člen/ka

Re: DPH EU - §10

Dobrý den paní Zdeno, dovoluji se na Vás opět obrátit s dotazem. OSVČ, plátce DPH, DIČ nenahlásil přijal IT službu z EU. Dodavatel VAT-DE vystavil fakturu z českým DPH (předpokládám, že MOSS, protože neměl DIĆ). Pokud oželíme DPH, můžu nechat mimo přiznání? Nebo je potřeba nějak řešit. Mockrát děkuji za pomoc a moc zdravím.

Offline

 

#8 2017-10-19 18:17:20

Zdena
Moderátorka

Re: DPH EU - §10

Dobrý den. Asi by se to mělo nějak řešit. Přijali jste službu od osoby neusazené v tuzemsku s místem plnění v tuzemsku, takže byste měli přiznat daň podle § 108/1/c) ZDPH. Pokud použijete přijatou službu pro své podnikání, tak si zároveň můžete uplatnit nárok na odpočet daně. 

Nechala bych to mimo přiznání a spolehla se, že to nebude nikoho zajímat:-) Erár snad svoji daň dostal.

Na odpočet DPH z faktury dodavatele není podle mého názoru nárok. Daní na vstupu se podle § 72/2 rozumí daň uplatněná podle tohoto zákona. Daň na faktuře od dodavatele není vyčíslena podle ZDPH, správně měl fakturovat bez daně.

Offline

 

#9 2017-10-20 08:09:17

Marko78
Člen/ka

Re: DPH EU - §10

Už jsem to tak udělala. Moc děkuji a v duchu posledních předvolebních hodin přeji dnes a zítra šťastnou ruku :-)

Offline

 

#10 2018-02-27 09:44:36

vvy
Člen/ka

Re: DPH EU - §10

Dobrý den, dodávali jsme interiérové dveře včetně montáže do Lucemburska. Jsme plátci DPH a odběratel je plátce v Lucembursku.  Mám za to že zboží ( dvře) bude bez DPH a montáž bude s přenesenou daňovou povinností. Je to tak? Díky Veronika

Offline

 

#11 2018-02-27 11:22:42

Marko78
Člen/ka

Re: DPH EU - §10

dle §7 odst.3 ZDPH místo plnění v Lucembursku, FA bez DPH, Přiznání ř. 26,do  SH-ne

Offline

 

#12 2018-02-27 13:31:41

vvy
Člen/ka

Re: DPH EU - §10

Ok, děkuji V.

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson