Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-10-10 09:48:38

JitkaK
Člen/ka

Prodej auta do Polska

Dobrý den, prosím poraďte.

FO, plátce DPH, auto vloženo do OM při koupi, uplatněn odpočet DPH.
Auto odepsáno, nyní prodává do Polska. Jak bude vypadat faktura z hlediska DPH? Částku napsat do 0%? Musí mít faktura nějaké další náležitosti?

Děkuji.

Offline

 

#2 2016-10-10 17:36:50

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta do Polska

Komu prodává? Neplátci? Osobě registrované k dani v jiném členském státě?

Offline

 

#3 2016-10-11 09:37:10

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta do Polska

Ano, je to osoba registrovaná k dani v Polsku.

Offline

 

#4 2016-10-11 21:30:32

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta do Polska

Částku napište do 0%. Dodáváte zboží do jiného členského státu EU osobě registrované k dani, můžete tedy osvobodit od daně podle § 64 ZDPH.
Podle § 29/2 ZDPH musí daňový doklad obsahovat odkaz na příslušné ustanovení ZDPH, ustanovení předpisu Evropské unie nebo jiný údaj uvádějící, že plnění je od daně osvobozeno. Můžete uvést například tento text: "Dodání zboží do jiného členského státu: plnění osvobozené podle § 64 zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty."

Offline

 

#5 2016-10-12 08:08:47

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta do Polska

moc děkuju!

Offline

 

#6 2016-10-14 14:06:57

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta do Polska

ještě dotaz: auto bylo používáno pro podnikání částečně. Bude to tak, že příjem z prodeje se bude danit taky jen částečně poměrem k používání?
Bude tato faktura vystupovat v daňovém přiznání k DPH a kontrolním hlášení někde zvlášť?

Offline

 

#7 2016-10-16 13:12:14

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta do Polska

Podle mého názoru můžete krátit prodejní cenu auta o tu část daňových odpisů, které jste v minulých letech neuplatnili jako daňový výdaj z důvodu používání auta pro osobní účely. Podle § 23/4/e) ZDP se do základu daně nezahrnují příjmy, které přímo souvisejí s výdaji, které nebyly uznány jako výdaje na dosažení příjmů.

V přiznání k DPH bude uvedeno na ř. 20 a na ř. 51, v kontrolním hlášení se neuvádí. Uvedete do souhrnného hlášení s kódem 0.

Offline

 

#8 2017-01-18 15:37:43

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta do Polska

Zdeni děkuju, vy jste fakt zlatá.

Offline

 

#9 2017-01-18 15:43:33

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta do Polska

jo a když nekrátím, daním celou prodejní částku, tak zapíšu jen do ř. 20 že?

Offline

 

#10 2017-01-18 20:11:56

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta do Polska

Zapíšete do ř. 20 a do ř. 51 (ř. 51 nemá vliv na výpočet daňové povinnosti). V předchozí odpovědi jsem to napsala špatně. Nekrátíte prodejní cenu, ale příjem.

Offline

 

#11 2017-01-19 16:45:37

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta do Polska

Takže i když nebudu nic krátit, zaúčtuji fakturu za prodej auta v plné výši do zdanitelných příjmů, zapíšu do 20 a 51? Promiňte, ptám je jak blbec, já jen abych to měla dobře :)
Já totiž mám zato, že jsem odpisy nekrátila, první roky bylo auto využíváno plně pro podnikání, až teď posledních pár let jsem krátila.

Offline

 

#12 2017-01-19 20:15:15

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta do Polska

Ano, fakturu v plné výši do zdanitelných příjmů, v přiznání do ř. 20 a 51.

Offline

 

#13 2017-01-21 12:57:59

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta do Polska

Zdeni a proč do 51 - krácení nároku na odpočet daně (s nárokem na odpočet), když nic nekrátím, faktura je v plné výši a je to plnění osvobozené (dodání zboží do jiného členského státu)?

Offline

 

#14 2017-01-21 17:08:01

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta do Polska

V řádku 51 nic nekrátíte. Vylučujete prodej dlouhodobého majetku z případného krátícího koeficientu (a z obratu).

Offline

 

#15 2017-01-21 17:37:00

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta do Polska

Sice to vůbec nechápu, ale zapíšu tedy tu stejnou částku, kterou jsem zapsala do ř. 20 i do ř. 51 do levého sloupečku (který se jmenuje s nárokem na odpočet)?

Offline

 

#16 2017-01-21 17:56:02

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta do Polska

Ano. Když opomenete vyplnit řádek 51, tak se vůbec nic nestane, stejně nemá vliv na výpočet daňové povinnosti.

Offline

 

#17 2017-01-22 08:11:09

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta do Polska

Zdeni moc děkuji, udělám to tak jak mi radíte. Doufám, že po mně nikdo nebude chtít vysvětlení, jsou věci, na které můj mozek asi nestačí...

Offline

 

#18 2017-01-22 09:08:43

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej auta do Polska

Přesně to jsem si myslela:-) Proto jsem Vám na uklidnění napsala, že můžete na řádek 51 "zapomenout". Krátící koeficient určitě nepoužíváte, to byste věděla, o čem je řeč, takže nevyplněním nic nezkazíte.

Offline

 

#19 2017-01-22 11:31:41

JitkaK
Člen/ka

Re: Prodej auta do Polska

:)) dobře zapomínám :)
jak píšete, nepoužívám krátící koeficient, jediné co uplatňuji částečně, je to auto a výdaje s ním spojené.
ještě jednou moc děkuji, jdu to konečně poslat :)

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson