Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-05-26 23:19:35

astro
Člen/ka

Jak oznámit přerušení OSVČ na zdravotní a sociální pojišťovnu?

Jsem autor, registrovaný u OSSZ a VZP jako OSVČ, platím docela vysoké zálohy. V červnu jedu pryč a vracím se v listopadu. Nebudu vykonávat autorskou činnost, jedu do zahraničí a každá kačka se hodí. Chtěl bych se na tu dobu odhlásit na tu dobu z OSSZ a VZP a neplatit po tu dobu zálohy. Protože jsem ve starobním důchodu, nebyl bych ani OBZP.

Hledal jsem formuláře, ale na webu ČSSZ je jen formulář pro ukončení činnosti. Já ukončovat nebudu, od prosince zase chci pokračovat jako OSVČ. Nevíte, jestli stačí poslat žádost o přerušení výkonu SVČ jen dopisem volnou formou?

(Nemám živnostenský list a nejsem registrovaná na živnostenském úřadu.)

Offline

 

#2 2016-05-27 12:45:31

Zdena
Moderátorka

Re: Jak oznámit přerušení OSVČ na zdravotní a sociální pojišťovnu?

Použila bych formulář z webu ČSSZ. Jako důvod bych zaškrtla ukončení výkonu samostatné výdělečné činnosti. V okamžiku oznámení můžete předpokládat, že přerušíte činnost na dobu delší, než 6 měsíců, a to se považuje za ukončení činnosti (§ 10 odst. 6 zákona č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění). V prosinci pak oznámíte opětovné zahájení činnosti.

Offline

 

#3 2016-05-27 19:41:33

astro
Člen/ka

Re: Jak oznámit přerušení OSVČ na zdravotní a sociální pojišťovnu?

Aha, děkuji mnohokrát. Já se též dotazoval na VZP a řekli mi, že budou chtít potvrzení ze živnostenského úřadu o ukončení živnosti, že jinak ukončit nelze. Ale já živnostenský list nemám.

Na druhou stranu manželka živnostenský list má, čili ona by musela oznámit přerušení též na živnostenském úřadu a teprve poté ukončit SVČ na OSSZ a VZP? A v prosinci by obnovila živnostenský list a znovu se přihlásila k SP a ZP? Ona ještě ve starobním důchodu není, čili po tu dobu přerušení by byla OBZP pro účely zdravotního pojištění.

Offline

 

#4 2016-05-28 00:13:36

Zdena
Moderátorka

Re: Jak oznámit přerušení OSVČ na zdravotní a sociální pojišťovnu?

VZP kdysi mívala formulář Oznámení změn. Nyní jsem na jejich webovkách nic vhodného nenašla. Na potvrzení ze živnostenského úřadu nemají nárok a to ani, kdybyste měl živnostenský list. Živnostníci mohou přerušit činnost a nemusejí to oznamovat živnostenskému úřadu, to platí už několik let.

Zkuste se ještě jednou na VZP pozeptat a upozorněte je, že nemáte živnostenské oprávnění. Kdyby dělali drahoty, tak bych oznámila přerušení činnosti dopisem volnou formou. Například:
Ve smyslu ustanovení § 10 odst. 3 zákona č. 48/1997 Sb. oznamuji ukončení výkonu samostatné výdělečné činnosti od xx. xx. 2016.
Oznamujete nejpozději do 8 dnů ode dne, kdy jste ukončil činnost. Poslala bych buď doporučeně, nebo odevzdala na podatelně a nechala si potvrdit kopii.

Manželka může oznámit přerušení činnosti na živnostenském úřadu. Oznamuje se prostřednictvím Změnového listu, který použijete jak při přerušení, tak při obnovení činnosti. Formulář naleznete např. zde: http://www.businessinfo.cz/app/content/ … y-list.pdf
Nezapomeňte vyplnit kolonku č. 16 Prostřednictvím CMR ohlašuji změnu též na FÚ, OSSZ, ZP. Pokud půjdete na ŽÚ osobně, tak Vám změnový list vyplní. V prosinci by manželka oznámila živnostenskému úřadu obnovení činnosti a znovu by se přihlásila k SP a ZP (může se přihlásit prostřednictvím ŽÚ).

Při přerušení činnosti bude manželka stejně muset zajít na zdravotní pojišťovnu, aby se zaregistrovala jako osoba bez zdanitelných příjmů. Nevím, proč to VZP tak komplikuje. Podle § 10 zákona o veřejném zdravotním pojištění jsou OSVČ povinny oznámit zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti. Pojištěnci, kteří podnikají na základě živnostenského oprávnění, splní tuto povinnost i tehdy, učiní-li oznámení příslušnému živnostenskému úřadu. Nikde není psáno, že by živnostníci museli učinit oznámení živnostenskému úřadu, pouze mohou.

Offline

 

#5 2016-05-30 07:49:49

astro
Člen/ka

Re: Jak oznámit přerušení OSVČ na zdravotní a sociální pojišťovnu?

Mnohokrát vám děkuji.

Čili manželka vlastně vůbec nemusí ŽÚ nic oznamovat, ani přerušení, někde jsem četl, že do 6 měsíců přerušení se živnostenskému úřadu toto neoznamuje.

A pouze oznámí přerušení VZP a OSSZ a jak radíte, tak asi raději písemně volnou formou, bez formuláře. S tím, že na VZP se současně přihlásí jako OBZP.

Já si jako autor oznámím rovnou ukončení a pro jistotu k oznámení pro VZP připíšu, že jsem ve starobním důchodu, aby mě nepovažovala za OBZP.

A v prosinci se zase oba přihlásíme jako OSVČ.

(Pořád mi nedocházelo, jaký je rozdíl mezi ukončením a přerušením a teď už to asi chápu: pro účely ZP a SP jde vždy o "ukončení", pro účely ŽÚ by šlo o přerušení).

Offline

 

#6 2016-05-30 18:39:20

Zdena
Moderátorka

Re: Jak oznámit přerušení OSVČ na zdravotní a sociální pojišťovnu?

Postupovala bych tak, jak uvádíte. Manželka nemusí oznamovat živnostenskému úřadu přerušení činnosti, ani kdyby přerušila na dobu delší 6 měsíců. Povinnosti podnikatele najdete v § 31 živnostenského zákona http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-455
Povinné oznamování tam nenajdete. Jestliže podnikatel (dobrovolně) oznámí přerušení, tak se postupuje podle odstavců 11 až 13.

Ano, pro účely ZP a SP jde o ukončení činnosti, pro účely ŽÚ jde o přerušení.

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson