Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-02-15 18:56:09

Paplub
Člen/ka

Vložení auta do OM

Dobrý večer paní Zdenko,
napsala jsem dotaz, ale někam se zatoulal, tak píšu znovu. Paušalista koupil v 12/2013 auto. Dala jsem na kartu a vedla DE, jelikož je plátcem DPH. V roce 2014 paušál, ale od 1.1.2015 vedeme DE, jelikož překročil  povolené 2.000 000,00 Kč. Předpokládám, že od 1.1.2015 jsem měla vložit do OM, protože jsme  si dávali N  na auto do výdajů a uplatnili DPH. Taky by se hodil paušál PHM na auto. 
Teď jde o to, že auto bylo koupeno déle  jak rok před vložením , přesně 18.12.2013 a já nevím, zda pro vklad do OM bude stačit tržní cena a doklad z autobazaru a nebo bude muset mít stanovenou Reprodukční cena  podle Zákona 151/1997 o oceňování majetku. Nebo myslíte, že by uznal FÚ KS z roku 2013?
Děkuji moc za Váš čas

Offline

 

#2 2016-02-16 17:34:38

Paplub
Člen/ka

Re: Vložení auta do OM

Paplub napsal(a):

Dobrý večer paní Zdenko,
napsala jsem dotaz, ale někam se zatoulal, tak píšu znovu. Paušalista koupil v 12/2013 auto. Dala jsem na kartu a vedla DE, jelikož je plátcem DPH. V roce 2014 paušál, ale od 1.1.2015 vedeme DE, jelikož překročil  povolené 2.000 000,00 Kč. Předpokládám, že od 1.1.2015 jsem měla vložit do OM, protože jsme  si dávali N  na auto do výdajů a uplatnili DPH. Taky by se hodil paušál PHM na auto. 
Teď jde o to, že auto bylo koupeno déle  jak rok před vložením , přesně 18.12.2013 a já nevím, zda pro vklad do OM bude stačit tržní cena a doklad z autobazaru a nebo bude muset mít stanovenou Reprodukční cena  podle Zákona 151/1997 o oceňování majetku. Nebo myslíte, že by uznal FÚ KS z roku 2013?
Děkuji moc za Váš čas

Ještě  k tomu jedna otázka, v únoru budu vyřazovat z OM, bude muset  odvést DPH, když zařadím na základě dokladu o ceně obvyklé?

Offline

 

#3 2016-02-16 19:14:30

Zdena
Moderátorka

Re: Vložení auta do OM

Dobrý večer. Dotaz se nezatoulal, je v sekci Auto, silniční daň, cestovní náhrady.

Píšete, že vedete DE, jelikož jste překročili povolené 2 mil. Kč. Co jste tím myslela? Výše příjmů není nijak omezena, zákon omezil pouze maximální výši výdajů.

Pokud jde o auto, tak klidně můžete uplatnit paušální výdaj na dopravu i u auta nevloženého do obchodního majetku. Jestliže budete vkládat do OM 1.1.2015, tak musíte použít reprodukční pořizovací cenu. Tu si můžete stanovit sami, například stažením nabídek nejbližších autobazarů, nebo dokladem z autobazaru, za kolik by od Vás auto vykoupili. Nemusíte mít znalecký posudek.

Pokud jste při pořízení neuplatnili nárok na odpočet daně na vstupu (což jste neuplatnili, neměli jste daňový doklad), tak při vyřazení do osobního užívání nemusíte odvádět daň na výstupu.

Offline

 

#4 2016-02-17 07:51:46

Paplub
Člen/ka

Re: Vložení auta do OM

Dobrý den paní Zdenko, u  těch 2 mil.Kč jsem myslela to, že překročil tuto částku a jako paušalista při 80 % by překročil povolenou maximální výši výdajů 1.600.000,--Kč.
Píšete, že můžu použít paušální výdaj na dopravu i u auta nevloženého do OM, tak to by bylo fajn, ale co ty  náklady v průběhu roku 2015 a uplatněné DPH? Já jsem uvažovala tak, že vložíme auto do OM k 1.1.2015-obvyklou cenu z bazaru mám. Tím bude OSVČ moci uplatnit všechny  N na auto, i odpis a tedy i paušál PHM. V lednu 2016 vyřadím z OM-tady  nebudeme muset odvádět daň na výstupu a v únoru auto prodává. Pak by se tento P dostal do par. 10 a ještě bych mohla dát do V zůstatkovou cenu auta. Je tato moje úvaha správná?  Děkuji za Váš čas.

Offline

 

#5 2016-02-17 12:09:55

Zdena
Moderátorka

Re: Vložení auta do OM

Podle mého názoru je Vaše úvaha správná.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB