Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2016-01-17 17:56:06

Rama
Člen/ka

Identifikovaná osoba

Dobrý den,
jsme firma, neplátce DPH. Přijímáme platby od Google Adsence, kdy teda nám vzniká povinnost být osobou IO a podávat souhrnné hlášení, ale ráda bych se zeptala, když přijímáme službu od společnosti sídlící v Americe (jedná se o službu, kdy nám tato firma ukládá fotky na jejich uložiště), jak je to s povinností týkající se DPH (jak a co podávám a kde uvádím) . Také využíváme služby Facebooku, kde máme reklamu. U této služby uvádím ř. 5 DP ? Moc děkuji za odpovědi.

Offline

 

#2 2016-01-18 17:11:45

Zdena
Moderátorka

Re: Identifikovaná osoba

Po přijetí služby od americké společnosti, nebo od Facebooku budete muset podat přiznání k DPH. Přijatou službu z USA uveďte do ř. 12 (Ostatní zdanitelná plnění, u kterých je povinen přiznat daň plátce při jejich přijetí, § 108) a službu od Facebooku do ř. 5. Nemáte nárok na odpočet, takže zaplatíte daň. Přijaté služby neuvádíte v souhrnném hlášení.

Offline

 

#3 2016-07-27 07:02:01

Jarka6
Člen/ka

Re: Identifikovaná osoba

Když se kvůli příjmům z Adsence musím stát identifikovanou osobou a podávat hlášení, znamená to že z toho příjmu budu platit i daně? Nebo jim stačí pouze to hlášení? Mám za to, že peníze jsou již zdaněné.. Omlouvám se, jsem v tom nováček..

Offline

 

#4 2016-07-27 10:50:34

Zdena
Moderátorka

Re: Identifikovaná osoba

Stačí souhrnné hlášení. DPH odvede Google v Irsku. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/adsense-dph.php

Offline

 

#5 2016-08-10 09:26:28

Jarka6
Člen/ka

Re: Identifikovaná osoba

Děkuji. Tím pádem pokud pracuji na HPP a budu mít dodatečné příjmy z Adsence, tak nebudu platit žádné dodatečné daně? A co sociální a zdravotní?

Offline

 

#6 2016-08-10 14:11:27

janavk
Administrátorka

Re: Identifikovaná osoba

Daně a pojištění se platit musí, přečtěte si ještě
Výdělek z Google Adsense viz http://jakpodnikat.cz/reklama-na-internetu-adsense.php
a Jak začít podnikat viz  http://jakpodnikat.cz/jak-zacit-podnikani.php

Offline

 

#7 2017-10-04 21:37:47

Evelína77
Člen/ka

Re: Identifikovaná osoba

dobrý den paní Zdenko
prosím o radu:
podnikatel neplátce dělal po část roku v tuzemsku (vyfakturoval +/- 300 tis.), nyní poskytuje služby (stavební) do Rakouska plátci DPH. Takže se zaregistroval jako identifikovaná osoba. Už teď ví, že zakázka v Rakousku bude přes 1mil. Kč. Dle mého se příjmy, které bude fakturovat do Rakouska nebudou zahrnovat do obratu pro povinnost stát se plátcem DPH. Je to tak? prosím o váš názor. Děkuji mockrát.

Offline

 

#8 2017-10-05 17:40:27

Zdena
Moderátorka

Re: Identifikovaná osoba

Dobrý den, paní Evelíno. Faktury za stavební práce, které podnikatel provádí mimo území ČR, se nezapočítávají do obratu pro povinnost stát se plátcem v ČR. Jaký měl důvod pro registraci identifikované osoby? Stavební práce (služby s místem plnění podle § 10 ZDPH), prováděné v Rakousku, nezakládají povinnost registrace identifikované osoby v ČR.

Offline

 

#9 2017-10-05 20:33:06

Evelína77
Člen/ka

Re: Identifikovaná osoba

Zdenko, děkuji za Vaší reakci. S tím obratem jsem si to u Vás utvrdila. Dále ohledně té identifikované osoby - to jste mě zpochybnila. Odběratel ( z Rakouska, plátce DPH) vyžadoval po podnikateli, aby se stal plátcem nebo alespoň identifikovanou osobou. Mohla by jste mi objasnit, zda je nyní v nějaké nevýhodě, když se identifikoval, nebo jak se měla tato situace řešit? mockrát Vám děkuji.

Offline

 

#10 2017-10-05 22:48:45

Zdena
Moderátorka

Re: Identifikovaná osoba

Co jste uvedli v přihlášce k registraci jako důvod dobrovolné registrace? Zákon o DPH umožňuje dobrovolnou registraci IO z důvodů vyjmenovaných v § 6j, v § 6k a v § 6l ZDPH. Váš případ tam nevidím. Nechala bych to být. Třeba měl podnikatel předjednáno, že poskytne rakouskému podnikateli službu, která nesouvisí s nemovitostí (službu podle § 9/1 ZDPH) a pak z toho sešlo.

Nemyslím si, že by byl podnikatel v nějaké velké nevýhodě. Pouze kdyby si chtěl v Rakousku (nebo jinde v EU) koupit nějaké zboží, třeba nářadí, nebo materiál a dovézt je do ČR, tak bude přiznávat DPH i z hodnoty zboží, která nepřesáhne 326.000,- Kč.

Poskytnutí služby vztahující se k nemovité věci, provedené mimo ČR, se nevykazují v souhrnném hlášení. Identifikovaná osoba nemusí při poskytnutí těchto služeb podat přiznání k DPH (nevznikla jí daňová povinnost).

Měl by si zjistit, zda nemá nějaké povinnosti v Rakousku. Případný odvod DPH se řídí rakouským zákonem. Pokud je rakouská úprava obdobná, jako naše (nemusí to tak být), tak DPH odvede odběratel, který je v Rakousku plátcem.

Offline

 

#11 2017-10-08 20:37:35

Evelína77
Člen/ka

Re: Identifikovaná osoba

Zdenko děkuji za poskytnuté informace. Podnikatel to má dost zamotané.
Jako identif.osoba se registroval §6i , protože zprostředkovával služby : asi třem drobným živnostníkům (zedníkům) dohodil zakázku a za to si měl fakturovat provizi. Provizi si měl fakturovat s těmi drobnými živnostníky, ale a s IO neměl mít nic společného. Ale protože kolegové nechtěli s fakturaci do Rakouska mít nic společného, tak fakturoval sám na sebe a protože Rakousko požadovalo jeho registraci, tak se stal IO. Tím pádem se ale na něho převádí celá zodpovědnost za stavbu a uvědomil si že se nejedná o provizi ale o službu za stavební práce, tak by se mu asi vyplatilo stát se plátcem, protože už bude nakupovat i stavební materiál. Tou IO se vůbec nemusel stát. Má registraci od července. Má to tak zamotané, že i já už se v tom vůbec neorientuji, co je a není pro něho výhodnější.

Zdenko pokud by materiál nakoupil v Rakousku jako IO a tam ho i spotřeboval na stavbě, tak by ho musel tady v SH dodanit? nebo pokud zůstane materiál na stavbě v Rakousku tak nemusí dodanit DPH.
Vy jste psala, že služby vztahující se k nemov. se nevykazují v SH, takže pokud zůstane pouze jako IO s těmito službami k nemovitostem, tak ty se vůbec do SH nebudou uvádět?

Offline

 

#12 2017-10-09 17:42:15

Zdena
Moderátorka

Re: Identifikovaná osoba

Pokud nakoupí materiál v Rakousku a tam jej také spotřebuje, tak nebude nic dodaňovat. Zdaňuje se pouze pořízení zboží z jiného členského státu, tj. zboží nakoupené od unijního plátce, dopravené z jiného členského státu do ČR.

Kdyby si chtěl odečítat DPH z materiálu nakoupeného v ČR a spotřebovaného v Rakousku, tak by se musel stát plátcem DPH v ČR.

Kdyby si chtěl odečítat DPH z materiálu nakoupeného a spotřebovaného v Rakousku, tak by se musel stát plátcem DPH v Rakousku.

V souhrnném se vykazují jenom služby podle § 9/1 ZDPH, u kterých se přechýlilo místo plnění z tuzemska do země EU, kde má odběratel (osoba povinná k dani) sídlo nebo provozovnu. Služby, které nepodléhají základnímu pravidlu podle § 9/1, se v souhrnném hlášení neuvádějí.

Služby vztahující se k nemovitostem mají místo plnění stanovené napevno (žádné přenášení daňové povinnosti na odběratele) v zemi, ve které se nachází nemovitost. Pokud zůstane pouze jako IO, tak nebude tyto služby nikde vykazovat. Podle našeho zákona o DPH (§ 102/2 ZDPH) není povinen podat souhrnné hlášení. DPH se v těchto případech řídí rakouským zákonem o DPH, a podnikatel, který tam poskytuje stavební práce, je povinen plnit povinnosti, které mu ukládá rakouský zákon, nikoliv ten náš. Kdyby se stal plátcem v ČR, tak uvede tyto služby pouze na ř. 26 přiznání.

Offline

 

#13 2017-10-13 11:11:15

Evelína77
Člen/ka

Re: Identifikovaná osoba

Zdenko děkuji Vám za objasnění. Pomohlo mi to dostatečně.

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson