Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-12-12 23:35:14

MonikaHa
Člen/ka

Stav zásob při přerušení podnikání

Dobrý den, OSVČ, plátce DPH plánuje ukončit (přerušit) podnikání. Má však nějaké zásoby (potraviny), které pravděpodobně neprodá a zůstanou tedy na skladu. OSVČ plánuje, že v jeho činnosti podnikání bude pokračovat jeho manželka. Jak si mají správně předat neprodané zásoby, aby neporušili zákon o DPH, zákon o dani z příjmu FO a aby to bylo pro ně co nejvýhodnější?
Děkuji za radu.

Offline

 

#2 2015-12-14 07:10:43

JANAA
Člen/ka

Re: Stav zásob při přerušení podnikání

Dobrý den, asi bych prodala manželce za nákupní ceny? Můj názor.

Offline

 

#3 2015-12-14 08:38:25

MonikaHa
Člen/ka

Re: Stav zásob při přerušení podnikání

Děkuji za odpověď, ale myslela jsem, že manželé mezi sebou nemohou obchodovat. Pletu se?

Offline

 

#4 2015-12-17 19:21:00

Zdena
Moderátorka

Re: Stav zásob při přerušení podnikání

Pokud oba manželé podnikají, tak dle mého názoru mohou mezi sebou obchodovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o personálně spojené osoby, bych prodala manželce za prodejní ceny.

Offline

 

#5 2017-10-13 11:17:30

Evelína77
Člen/ka

Re: Stav zásob při přerušení podnikání

Zdenko měla by jste prosím vyjádření i k tomuto případu?
V případě, že by zemědělec svůj podnik prodal osobě blízké (tatínek synovi), nejsou příjmy získané z takového převodu předmětem daně z příjmů (§ 3 odst. 4 písm. f zákona o daních z přímů =ZDP). Pokud bude mít ke dni prodeje(otec) zásoby zvířat, bude muset o hodnotu těchto zásob zvýšit základ daně dle § 5 odst. 6 ZDP. Problém je, že zvířata mu v  průběhu předcházejících zdaňovacích období přece také sloužila k dosahování zdanitelných příjmů. Jak byste postupovala v případě, že by po Vás FÚ chtěl vyčíslit hodnotu výdajů vynaložených na příjmy, které nejsou předmětem daně a souvisí s převodem majetku mezi osobami blízkými při ukončení provozování zemědělské činnosti? Mám případ, kdy zemědělec postupoval tak, že spočítal počet krmných dní (KD), což např. u stáda dojnic a krav BTPM (80 ks) představovalo 232.320 KD a celkové výdaje na toto stádo činily 1.777.248,- Kč. To mně připadá jako dost závratná suma k dodanění.

Nevím si rady, jak v tomto případě rozklíčovat výdaje, které nesouvisely se zdanitelnými příjmy.

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson