Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-10-05 10:02:23

EEProjekt
Člen/ka

OSVČ / plátce DPH / paušál - jak dlouho archivovat doklady?

Jsem OSVČ
Jsem čtvrtletní plátce DPH
Vedu daňovou evidenci a používám paušál 60 % (něco málo 40 %).

Není mi úplně jasné, jak dlouho bych měl archivovat veškeré doklady?
Jediné co jsem srozumitelně našel je § 148 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád:

Daň nelze stanovit po uplynutí lhůty pro stanovení daně, která činí 3 roky. Lhůta pro stanovení daně počne běžet dnem, v němž uplynula lhůta pro podání řádného daňového tvrzení, nebo v němž se stala daň splatnou, aniž by zde byla současně povinnost podat řádné daňové tvrzení.

Zákon č. 499/2004 Sb., o archivnictví se na mě předpokládám nevztahuje?
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví se na mě předpokládám nevztahuje?

Čili jestli tomu dobře rozumím, tak např. poslední období DPH, které mi od listopadu 2015 může finanční úřad zkoumat je 4. čtvrtletí roku 2012?
Znamená to snad, že starší doklady mohu vyhodit?
Pokud tomu tak není, uvítal bych odkazy na konkrétní paragrafy, kde si co naštudovat.

Offline

 

#2 2015-10-05 22:06:28

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ / plátce DPH / paušál - jak dlouho archivovat doklady?

Daň z příjmů: předpokládám, že uplatňujete výdaje procentem z příjmů již několik let. V tom případě byste měl archivovat doklady za roky 2014, 2013 a 2012. Pozor, jenom doklady, které se týkají daně z příjmů, těch asi moc nebude.

Daň z přidané hodnoty: podle ustanovení § 35 odst. 2 zákona o DPH musíte uchovávat daňové doklady po dobu 10 let od konce zdaňovacího období, ve kterém se uskutečnilo plnění. Doklady musejí být celou dobu věrohodné, neporušené a čitelné.

Zákony o účetnictví a o archivnictví se na vás nevztahují.

Offline

 

#3 2015-10-08 11:08:26

janavk
Administrátorka

Re: OSVČ / plátce DPH / paušál - jak dlouho archivovat doklady?

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson