Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-08-27 08:25:12

deaver
Člen/ka

Povinnost vystavit fakturu při internetové platbě

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám povinnost vystavit fakturu při platbě od soukromé osoby, která platí převodem na účet. Nejsem plátce DPH. Při platbě v hotovosti vystavuji samozřejmě příjmový doklad, ale při platbě online si myslím, že tuto povinnost nemám, ne? Pro účely finančního úřadu stačí výpis či podrobná kontrola mého účtu, pro účely zákazníka-například dokázání, že platbu poslal pak jeho výpis. Je to tak?
Za pět let práce na mne teď poprvé přišel tento požadavek a mě se opravdu nechce, pokud to není má povinnost, ke vší práci ještě vystavovat toto.
Můžete mne případně odkázat na příslušný paragraf, kde se o tom mohu dočíst. Pokud mám tedy pravdu. Děkuji.

Offline

 

#2 2015-08-28 13:12:48

Marie66
Člen/ka

Re: Povinnost vystavit fakturu při internetové platbě

Dobrý den.
Podle mého názoru jste, nejen jako podnikatelka, povinna na požádání zákazníka vystavit doklad o přijaté platbě.
Stalo se Vám to poprvé za 5 let, proto si myslím, že Vás tato drobná administrativa nijak extra nezatíží. A pokud se někdo "obtěžuje" nakoupit od Vás zboží nebo službu, tak Vám by se naopak "mělo chtít" vystavit mu doklad :-).

Offline

 

#3 2015-08-28 13:37:10

deaver
Člen/ka

Re: Povinnost vystavit fakturu při internetové platbě

Děkuji za Váš názor. Šlo mi spíš o to, jak je to ze zákona.

Offline

 

#4 2015-08-28 17:07:52

Zdena
Moderátorka

Re: Povinnost vystavit fakturu při internetové platbě

§ 31 odst. 14 živnostenského zákona - Povinnosti podnikatele.

(14) Podnikatel je povinen vydat na žádost zákazníka doklady o prodeji zboží a o poskytnutí služby. Na dokladu musí být uvedeno označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením, a identifikačním číslem osoby, bylo-li přiděleno, datum prodeje zboží nebo poskytnutí služby, druh zboží nebo služby a cena, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB