Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-03-31 20:43:23

Jana866
Člen/ka

příjem z pronájmu

za rok 2013 jsem uplatňovala v DP příjmy z pronájmu - skutečné výdaje + odpisy. Jsem závislá činnost i OSVČ. Je možné za rok 2014, aby uplatňoval příjmy z pronájmu manžel, který je pouze závislá činnost. Jedná se mi, že by mohl použít paušál na auto bez zaplacení silniční daně.

Offline

 

#2 2015-03-31 20:56:12

Zdena
Moderátorka

Re: příjem z pronájmu

Pokud je pronajímaná věc součástí společného jmění manželů, tak může přiznávat příjmy z pronájmu manžel.

Offline

 

#3 2016-03-21 14:08:38

jaromira
Člen/ka

Re: příjem z pronájmu

Dobrý den, paní Zdenko, zajímal by mě Váš názor :

Manželka OSVČ rozděluje Př a Vý na spolupracujícího manžela - důchodce, výdaje PAUŠÁLEM. Za rok 2015 Příjmy z pronájmu dle §9 ve SJM, výdaje SKUTEČNÉ. K příjmům dle §7 ZDP používají auto.

Může se na toto STEJNÉ auto uplatnit paušál na dopravu k příjmům dle §9 ZDP, když k příjmům dle §7 ZDP jsou výdaje paušálem?

Moc děkuji

Offline

 

#4 2016-03-21 21:26:38

Zdena
Moderátorka

Re: příjem z pronájmu

Dobrý večer, paní Jaromíro. Pokud auto používá častěji k dosahování příjmů z pronájmu, než k dosahování příjmů z podnikání, tak bych uplatnila paušální výdaj na dopravu k příjmům podle § 9 ZDP.

Kopíruji z výkladu daňového poradce Ing. Běhounka:
http://www.ucetnikavarna.cz/archiv/doku … vu-4-cast/
Pokud fyzická osoba používá vozidlo jak k příjmům z podnikání, tak k příjmům z pronájmu, uplatní za konkrétní vozidlo paušální výdaj na dopravu pochopitelně pouze jednou, ale konkrétní způsob záleží na rozhodnutí poplatníka, např.:
paušální výdaj na dopravu bude uplatněn celý jako výdaj podle § 7 ZDP (převažuje-li použití pro účely podnikání),
paušální výdaj na dopravu bude uplatněn celý jako výdaj podle § 9 ZDP (převažuje-li použití pro účely pronájmu),
paušální výdaj na dopravu se rozdělí jako výdaj podle § 7 i podle § 9 ZDP podle odhadnutého využívání pro jednotlivé účely.

Offline

 

#5 2016-03-22 08:19:06

jaromira
Člen/ka

Re: příjem z pronájmu

Zdeni, děkuji  a pěkný den !

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB