Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-01-03 22:13:07

Shampoo
Člen/ka

Příjem na PayPal v cizí měně

Zdravím,

po Google Adsense jsem se rozhodnul i pro alternativní příjem (affiliate). Ten ale s sebou nese několik úskalí.

Moje osoba:
identifikovaná osoba k DPH - neplátce DPH
60% paušální výdaje

Situace:
příjem (provizi) dostávám měsíčně na PayPal účet v cizí měně (EUR nebo USD) - PayPal si bere také provizi za zprostředkování

Očekávám, že situace bude jistě podobná té s Google Adsense, tedy obdržím platbu na PayPal, vystavím si pro sebe příjmovou fakturu (0 % DPH), přidám čásku v CZK do souhrnného hlášení.
Problém ale bude s kurzem a potažmo kurzovým rozdílem, když si nechám peníze zaslat na můj bankovní účet (jiný kurz dle data převodu).

Na http://www.jakpodnikat.cz/cizi-mena.php jsem se dočetl, že pokud uplatňuji paušální výdaje (nevedu si podvojné účetnictví), tak na konci roku žádné kurzové rozdíly neřeším. Dále z toho plyne, že fakturu vystavuji na celou částku (hrubou i s poplatkem PayPalu), jelikož výdaje jsou pasé. Kurz bych měl brát jednotný, který vydává ČNB.

Z toho mi tedy vyplývá:
Přijmu na PayPal částku 10EUR (např. 9EUR + 1EUR je poplatek PayPalu), vezmu si jednotný kurz ČNB pro EUR (10 * 27,25 = 272,5 Kč), vystavím tedy fakturu na 272,5 Kč a tu si schovám pro sebe, do souhrnného hlášení dám částku 273 Kč (zaokrouhlení na jednotky nahoru). Peníze si tedy můžu na bankovní účet poslat kdykoliv a tím to pro mne hasne, jelikož využívám paušální výdaje, tak kurzové rozdíly neřeším.

Je tomu tak, popřípadě může někdo přesně popsat řešení?

Díky moc
Adam

Offline

 

#2 2015-01-04 15:43:05

Zdena
Moderátorka

Re: Příjem na PayPal v cizí měně

Předpokládám, že pro účely DPH přepočítáváte denním kurzem ČNB. Jednotný kurz vyhlašuje MF ČR až v lednu následujícího roku, takže jej průběhu roku ještě neznáte.

Při přepočtu pro účely daně z příjmů máte 2 možnosti:
a) ponechat příjmy přepočítané denním kurzem ČNB
b) po skončení roku přepočítat všechny příjmy jednotným kurzem

Příjem máte v okamžiku, kdy je cizí měna připsána na PayPal. Máte příjem 10 EUR, poplatek PayPalu je výdaj, který neřešíte (uplatňujete výdaje procentem z příjmů). Převody na CZK účet už jdou mimo podnikání a mimo daň z příjmů.

Offline

 

#3 2015-01-04 16:34:15

Shampoo
Člen/ka

Re: Příjem na PayPal v cizí měně

Ještě jsem žádnou fakturu nevystavil, začal jsem s tím před 4 dny. Budu tedy používat denní kurz ČNB.

Ok, takže je to tak, jak jsem psal, jakmile přijdou peníze na PayPal, tak přepočtu hrubý příjem denním kurzem ČNB, přidám tento příjem v CZK do souhrnného hlášení a toď vše. S převodem peněz na BÚ můžu vyčkat na příznivější kurz.

Díky moc

Offline

 

#4 2015-01-04 17:14:33

Zdena
Moderátorka

Re: Příjem na PayPal v cizí měně

Ano.

Offline

 

#5 2015-01-04 17:18:39

Shampoo
Člen/ka

Re: Příjem na PayPal v cizí měně

Díky moc!

Offline

 

#6 2015-05-15 10:45:33

Shampoo
Člen/ka

Re: Příjem na PayPal v cizí měně

Je nutné na faktuře vykazovat počet EUR a daný kurz pro převod anebo stačí bokem přepočítat na čásku v CZK a na faktuře mít jen částky v korunách?

Offline

 

#7 2015-05-17 20:44:59

Zdena
Moderátorka

Re: Příjem na PayPal v cizí měně

Stačí přepočítat bokem a na faktuře mít jen částky v korunách.

Offline

 

#8 2015-05-17 21:57:34

Shampoo
Člen/ka

Re: Příjem na PayPal v cizí měně

Díky moc

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB