Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-09-03 10:04:09

jarka
Host

souběh živnosti a zaměstnání

chtěla bych si založit živnost v oblasti pedikérka.
Jsem v trvalém pracovním poměru v jiném oboru.Zaměstnavatel mi nabídl zkrácenou pracovní dobu,takže bych mohla provozovat obě práce.Kdo v tomto případě platí sociální a zdravotní pojštění?
Děkuji za odpověď

 

#2 2008-09-03 22:18:46

Zdena
Moderátorka

Re: souběh živnosti a zaměstnání

ZP a SP platí zaměstnavatel z příjmů, které vám zúčtoval k výplatě a vy pak platíte ZP a někdy i SP z příjmů, kterých jste dosáhla ze své samostatné výdělečné činnosti. Pokud jste zaměstnaná, tak nemusíte platit zálohy na ZP, zálohy na SP nebudete platit v případě, že doložíte, že výše vašeho vyměřovacího základu pro odvody SP u zaměstnavatele činila alespoň 96.000,- Kč (potvrzení buď za rok 2007, nebo už za rok 2008).
Čtěte též diskuzi zde:
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=1286
Zdravotní pojištění zaplatíte jednorázově při podání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ, až budete znát rozdíl příjmů a výdajů za rok 2008. U sociálního pojištění bude záležet jednak na výši příjmů ze zaměstnání (alespoň 96 tis. Kč, abyste mohla být považována za OSVČ vedlejší, jinak byste musela zaplatit pojistné jako pro OSVČ hlavní 1.596,- Kč za každý měsíc podnikání - pozor na to!) a také na rozdílu příjmů a výdajů na podnikání. Při průměrném rozdílu do 4.311,- Kč za měsíc nebudete muset platit žádné pojistné, při vyšším zisku už zaplatíte pojistné (14,8% ze zisku) a také budete platit v roce 2009 zálohy

Offline

 

#3 2008-09-18 20:45:29

dan
Host

Re: souběh živnosti a zaměstnání

Chtěl bych se zeptat jak je to s úřady. Od července 2008 je možné si zřídit živnost i na živnostenském úřadu, který není v místě trvalého bydliště. Jak je to ale s ostatními úředy - finančním, sociálká, zdravotní - tyto věci se také mohou od letošního roku vyřizovat mimo místo trvalého bydliště? děkuji.

 

#4 2009-02-25 16:19:55

Bara
Člen/ka

Re: souběh živnosti a zaměstnání

pro Dan host: socialku i zdravotni nahlasuji rovnou na to Zivn.urade, jen pokud jde o cinnost vedlejsi tak je treba to klidne i pisemne oznamit na socialce dle mista bydliste s potvrzenim od prace kopii ZL a pruvodnim dopisem. me pak poslali jeste formular a vyreseno :-) Bara

Offline

 

#5 2009-03-03 08:53:32

Lanka
Člen/ka

Re: souběh živnosti a zaměstnání

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat od ledna-června 2008 jsem byl zaměsnan v dubnu jsem si pořídil živ.list zámečnictví od června jsem zahájíl činnost jako OSVČ a byla to moje hlavní činnost od listopadu-prosinec jsem byl opět zaměstnán a tím se stala moje činnost vedlejší odhlasil jsem se zplacení záloh na soc.Zajímalo by mě jak mám příjmy v přehledech rozdělit 4 měsíce hlavní a 3měsíce vedlejší a jestli budu muset doplatit za ty 3 měsíce zálohy.   


                                                      Děkuji
                                                               Martin

Offline

 

#6 2009-03-03 22:13:59

Zdena
Moderátorka

Re: souběh živnosti a zaměstnání

Pokud jste si za rok 2008 vydělal v zaměstnání alespoň 96.000,- Kč (počítá se i případná nemocenská) a nezapomenete k přehledu o příjmech a výdajích přiložit potvrzení zaměstnavatele o době trvání a výši příjmů ze zaměstnání (tiskopis potvrzení najdete na zadní straně pokynů k vyplnění přehledu), tak nemusíte rozdělovat činnosti na hlavní a vedlejší. Po celý rok můžete být považován za OSVČ vedlejší, činnost se posuzuje za celý rok. Pozor, od roku 2009 už se zase bude hlavní a vedlejší činnost posuzovat podle jednotlivých měsíců.

Offline

 

#7 2009-03-04 09:03:59

Lanka
Člen/ka

Re: souběh živnosti a zaměstnání

Dobrý den,chtěl jsem se ještě pozeptat jestli bych nemohl k přehledům místo jejich potvrvzení o výše příjmů  přiložit kopie potvrzení o zdanit.příjmech ze závislé činnosti a z funkč.požitků nebo to musí být na jejich tiskopisu.


                                                                                            Děkuji
                                                                                                        Martin

Offline

 

#8 2009-03-04 23:33:20

Zdena
Moderátorka

Re: souběh živnosti a zaměstnání

Stačí potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti.

Offline

 

#9 2009-03-05 12:32:54

Lanka
Člen/ka

Re: souběh živnosti a zaměstnání

Dobrý  den,stále nejsem moudrý ztěch přehledů, když jsem býl od ledna-červen zaměstnán příjem 102000,-Kč od června jsem zahájil činnost začal platit zálohy OSVČ a od listopadu-prosince zaměstnán příjem 51000,-Kč . Tak jsem si myslel,že v přehledech uvedu počet měsíců,v nichž jsem považ. za OSVČ to je 7měsíců a ty rozdělím 4hlavní a 3vedlejší.Sice jsem vykonával zaměstnání s příjmem dosah.96000,-Kč,ale já si myslel, že se to posuzuje měsíčně každý měsíc zvlášť po dobu 4 měsíců jsem žádný příjem od zaměstnavatele neměl.A jak to je s přehledama pro zdrávku.         

                                                                             Děkuji Martin

Offline

 

#10 2009-03-05 16:34:22

Zdena
Moderátorka

Re: souběh živnosti a zaměstnání

Rok 2008 se ještě posuzuje jako celek.

Offline

 

#11 2009-03-08 13:13:52

cerob
Člen/ka

Re: souběh živnosti a zaměstnání

Dobrý den. Potřeboval bych si ověřit správnost vyplnění formulářů. Jsem student, od listopadu zaměstnán (příjem podle potvrzení 31320, základ daně 42.283, skutečně sražená daň 2220 - nechtěl jsem aby zaměstnavatel věděl o studiu). Přijem po odečtení výdajů ze živnosti je 66165Kč. Vypočetl jsem, že musím zaplatit na zdravotní 4467 a sociálku 9793Kč.
Je pravda, že budu muset platit zálohy jak na zdravotní tak sociállku, když jsem přesáhl rozhodnou částku 51000 Kč?

Mnohokrát děkuji za odpověď, případně mailem.

S Pozdravem!

Offline

 

#12 2009-03-10 11:43:58

Zdena
Moderátorka

Re: souběh živnosti a zaměstnání

Tak se mně zdá, že jste do přehledů o příjmech a výdajích (které se týkají pouze podnikání) zahrnul i příjmy ze zaměstnání, je to tak?
Jaké byly příjmy a výdaje, které jste uvedl v příloze č. 1 daňového přiznání?

Offline

 

#13 2009-03-10 18:55:40

cerob
Člen/ka

Re: souběh živnosti a zaměstnání

Dobrý den, doufám tedy, že mi objasníte, kde jsem případně udělal chybu. Jsem moc vděčný za pomoc!
Z přílohy 1:
příjem 132 329
výdaje paušál 50% čili 66 164

Děkuji

Offline

 

#14 2009-03-10 20:43:56

Zdena
Moderátorka

Re: souběh živnosti a zaměstnání

Lituji, že vás musím zklamat, ale počítal jste správně. U SP vám vznikla povinná účast na pojištění, takže budete doplácet pojistné za rok 2008  ve výši 9.793,- Kč a od měsíce podání přehledu také zálohy na pojistné 817,- Kč měsíčně. Zálohy byste neplatil v případě přerušení živnosti. Pokud bude váš základ daně za rok 2009 nižší, než 56.532,- Kč, tak vám OSSZ zaplacené zálohy vrátí. Pokud byste za rok 2008 dosáhl příjmu ve výši maximálně 103.486,- Kč a uplatnil jste k nim výdaje ve výši 50%, pak nebudete za rok 2008 platit žádné SP, ani zálohy v roce 2009.

U ZP bude doplatek 4.467,- a vzhledem k tomu, že jste zaměstnaný, nebudete muset platit zálohy na pojistné.

Offline

 

#15 2009-03-12 10:13:52

hribji
Host

Re: souběh živnosti a zaměstnání

Dobrý den,
v minulých letech jsem pracovala jako OSVČV. Od března 2008 jsem zaměstnanec. Živnost jsem však přerušila až v září 2008. Nevím, jak mám postupovat při podání DP. Od 3. 3. budu asi nejspíš fungovat jako vedlejší činnost do září 2008, příjmy jsem měla nulové. Sociální a zdravotní jsem zaplatila pouze za první dva měsíce 2008, na sociálním a zdravotním jsem to rovněž ohlásila až v září. Jak je to s placením sociálního a zdravotního, nebudu muset doplácet? Děkuji JH

 

#16 2009-03-16 23:11:03

Zdena
Moderátorka

Re: souběh živnosti a zaměstnání

Pokud jste neměla žádné příjmy z podnikání, tak nemusíte vyplňovat přílohu č. 1. Nebo ji vyplňte s nulami. Počet měsíců podnikání není důležitý.
Zdravotní pojištění budete platit jen za leden a únor, dále už za vás odváděl povinné minimum zaměstnavatel. Pokud jste odvedla zálohu ve správné výši, tak nebudete doplácet.

U sociálního pojištění je důležitá výše příjmů ze zaměstnání za rok 2008. Pokud jste si vydělala alespoň 96 tis. Kč hrubého (včetně případné nemocenské), tak můžete být celý rok 2008 považována za OSVČ vedlejší (v řádku č. 9 zakřížkujte možnost: jen vedlejší). Pozor - potvrzení o výši příjmů ze zaměstnání je nutné doložit nejpozději spolu s přehledem, formulář najdete na zadní straně pokynů k vyplnění přehledu. Zaplacené zálohy za leden a únor si nechejte vrátit.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB