Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-02-27 13:12:19

fifinka
Člen/ka

opakované přerušení odpisů HM

Dobrý den Zdeno, chtěla jsem poradit zda mohu přerušit odepisování, když jsem od r. 2005-2011 měla přerušené odpisy, v roce 2012 jsem je uplatnila a v roce 2013 bych je zas nechtěla uplatnit odpisy z důvodů nízký příjmů. Vznikla by příliš vysoká ztráta. Lze to?děkuji

Offline

 

#2 2014-02-27 22:28:35

Zdena
Moderátorka

Re: opakované přerušení odpisů HM

Dobrý den, uplatnění odpisů HM je možnost, nikoliv povinnost. Odpisování můžete libovolně přerušovat na jak dlouho chcete, zákon o daních z příjmů uvádí jen minimální dobu odpisování, maximální dobu neomezuje (pokud nejde o časové odpisy, jako například u fotovoltaických elektráren).

Offline

 

#3 2014-02-28 14:04:51

fifinka
Člen/ka

Re: opakované přerušení odpisů HM

ok,díky

Offline

 

#4 2014-02-28 14:40:19

fifinka
Člen/ka

Re: opakované přerušení odpisů HM

ještě jednou. Když jsem si v uč.programu nastavila změnu odepisování na přerušeno, tak mi to zahlásilo že změnit odepisování lze jen výjimečně. V zákoně o dani z příjmu píšou že "odpisování lze i přerušit, ale při dalším odpisování je nutné pokračovat způsobem, jako by odpisování přerušeno nebylo". Loni se uplatnil odpis a teď chci zas přerušit a nejsem si jistá zda to bude správné. V zákoně píšou, že se musí pokračovat jako kdyby se nepřestalo tak nevím zda je možná tato změna.děkuji

Offline

 

#5 2014-02-28 22:36:38

Zdena
Moderátorka

Re: opakované přerušení odpisů HM

Přerušení není změnou odpisování. Změna odpisování podle mého názoru nastává, když je zákonem změněna doba daňového odpisování. Například v r. 2005 se zkrátila doba odpisování u druhé odpisové skupiny ze šesti na pět let. Vy neměníte odpisování, pouze je přerušujete.

Pokud například zahájíte odpisování v roce 2010, odpisujete jen 1 rok, pak v letech 2011 a 2012 a 2013 přerušíte odpisování, tak v roce 2014 uplatníte odpis platný pro 2. rok odpisování. Tím plníte podmínku, že při dalším odpisování pokračujete způsobem, jako by odpisování přerušeno nebylo.

Pokud chci přerušit odpisování, tak ve svém programu přepíši ve formuláři majetku aktuální sazbu a odpis na nulu.

Offline

 

#6 2014-03-01 13:19:15

fifinka
Člen/ka

Re: opakované přerušení odpisů HM

děkuji za radu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB