Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-10-20 00:00:54

Jirda
Člen/ka

Otazky k pojisteni u vedlejsi cinnosti

Dobry den,

rad bych se zeptal na vypocty u socialniho a zdravotniho pojisteni u vedlejsi cinnosti.

Rad bych se zeptal, zda tomu rozumim spravne:
Prvne, ma zivnost zacala od 26. srpna. Prvni vec, co bych si rad overil je, zda muzu pocitat, ze ma vedlejsi cinnost trva 5 mesicu (srpen-prosinec), i presto, ze jsem vydal prvni fakturu az v zari.
Jelikoz jsem student a mam tedy vedlejsi cinnost, nemusim platit zalohy. Ale kdybych si chtel spocitat, kolik bych musel za tech 5 mesicu vydelat, abych byl nucen platit zalohy, tak to bude kolik? Na webu jsem nasel hranici 62 121,- za rok. Tedy ma hranice bude 5/12 z teto castky, coz je 25 883,75. S tim, ze se to pocita ze zisku, coz je v mem pripade 60 % meho prijmu. 40 % budou pausalni vydaje. Znamena to tedy, ze paklize muj zisk za tech pet mesicu prekroci 25 883,75, tak budu nucen platit doplatit zalohy? Bude to 14,6% ze zisku?

A ted zdravotni pojisteni:
Tam jsem o zadne hranici necetl, jen o mire 6,5% ze zisku. Ta se plati vzdy? Ac je zisk treba jen 20 000,- za 5 mesicu?

Dekuju mnohokrat za informace.

Offline

 

#2 2013-10-20 18:56:49

Zdena
Moderátorka

Re: Otazky k pojisteni u vedlejsi cinnosti

SP: nepočítá se den vystavení první faktury, ale den, který jste oznámil na OSSZ jako den zahájení činnosti. Pokud jste jako den zahájení označil 26. srpen, tak budete vykazovat 5 měsíců činnosti a nevadí, že jste zahájil až koncem měsíce. Abyste nemusel doplácet za rok 2013 pojistné (a nemusel v r. 2014 platit zálohy), tak můžete v daňovém přiznání za rok 2013 vykázat daňový základ max. 25.882,- Kč.  Jestliže uplatníte výdajový paušál ve výši 40% příjmů, tak můžete mít příjem 43.136,- Kč (raději méně, co kdybyste něco zapomněl vykázat a musel jste pak dělat dodatečné přiznání, na základě kterého byste zpětně spadl do pojistného). Pokud byste dosáhl rozhodné hranice pro povinnou účast na důchodovém pojištění OSVČ, tak zaplatíte pojistné a bude to 14,6% zisku, jak píšete (v přehledu se počítá 29,2% z 50% daňového základu).

ZP: platíte vždy, pokud nevykážete ztrátu. V prvním roce neplatíte zálohy, pojistné doplatíte až po podání přehledu o příjmech a výdajích. V dalším roce už platíte zálohy. Pokud byste měl za 5 měsíců roku 2013 zisk 20 tis. Kč, tak doplatíte pojistné 1.350,- Kč (13,5% z 50% rozdílu příjmů a výdajů, zjednodušeně 6,75% ze zisku) a po podání přehledu budete platit zálohy 270,- Kč měsíčně.

Offline

 

#3 2013-10-22 23:41:54

Jirda
Člen/ka

Re: Otazky k pojisteni u vedlejsi cinnosti

Když tedy vemu, že za SP budu platit 14,6% ze zisku a za ZP 6,75% ze zisku, přičemž zisk je příjem s odečtenými výdaji a ja použiji 40% paušál, tak ve výsledku tu zátěž 14,6% + 6,75% (=21,35%) lze přepočítat i tak, že ta částka, kterou budu muset odvést, bude 12,61% z příjmu. Je to tak, že?

A mohla by jste mi prosím osvětlit, jak se počítají ty předpokládáné zálohy? Děkuji mockrát.

Offline

 

#4 2013-10-23 16:22:32

Zdena
Moderátorka

Re: Otazky k pojisteni u vedlejsi cinnosti

Zátěž můžete přepočítat na 12,81% z příjmu.

Zálohy na ZP se platí podle skutečnosti předcházejícího roku. Za 5 měsíců činnosti vznikne pojistné 1.350,- Kč, to je v průměru 270,- Kč na 1 měsíc.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB