Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-06-04 14:43:07

terinq
Člen/ka

Dary

Dobrý den,moc se omlouvám,vím,že diskuze je pro FO,ale mám jeden dotaz týkající se darů - DPPO.
S.r.o. věnovalo 3 dary a´2000,- na SOS vesničku. Hodnota darů tedy 6000,-
V zákoně i v pokynech k vyplnění danového přiznání je uvedeno,že mohu uplatnit hodnotu darů,kdy jejichž hodnota činila alespoň 2000,- max.však do výše 5% upraveného základu daně. Ten u firmy činil 13000,- a 5% je tedy 650 tis, které jsme si tedy uplatnili a základ daně si o ně snížili.
Nyní mi však bylo řečeno,že abychom si dar mohli uplatnit,tak těch 5% základu daně musí být aspoň 2000,-, že když je to jen 650 nárok nemáme.
Je to pravda? O tom,že odpočet 5% ze základu daně musí činit min.2000,- nevidím v zákoně ani zmínku -je tam řečeno,že dar musí činit aspoň 2000, abychom si ho mohli uplatnit,ale ne že ten odpočet musí být aspoň 2000,-...pak by to podporovalo dávat dary jen ty firmy,které mají základ daně 40000 a více (5% ze 40000 = 2000,-)
Moc děkuji

Offline

 

#2 2013-06-04 23:46:36

Zdena
Moderátorka

Re: Dary

Není to pravda. Abyste si mohli uplatnit odčitatelnou položku, musí hodnota daru činit alespoň 2.000,- Kč, a to jste splnili. V úhrnu lze odečíst max. 5% ze základu daně sníženého podle § 34, můžete si tedy odečíst 650,- Kč. Nikde není stanoveno, že nelze uplatnit odečet nižší než 2 tisíce.

Offline

 

#3 2014-02-08 20:19:06

jedle
Člen/ka

Re: Dary

Dobrý den, prosím o názor.
Fyzická osoba - prodejce - darovala sdružení rodičů a přátel školy (s ičem) své zboží. V textu darovací smlouvy je účel - školní ples, částka převyšuje 1000 kč.
Může si tento dar uplatnit jako položku snižující základ daně?
Děkuji!

Offline

 

#4 2016-11-07 10:58:33

leeda3
Člen/ka

Re: Dary

Dobrý den, prosím o radu. Může OSVČ poskytnout finanční dar spolku Ženský pěvecký sbor Bohuslava Martinů? Samozřejmě na základě darovací smlouvy.
Děkuji.

Offline

 

#5 2016-11-07 20:18:34

Zdena
Moderátorka

Re: Dary

Dar můžete poskytnout komukoliv:-) Vzhledem k tomu, že se jedná o právnickou osobu se sídlem na území ČR, které zřejmě poskytnete dar na kulturu, tak si budete moci uplatnit v daňovém přiznání nezdanitelnou část základu daně podle § 15 odst. 1 zákona o daních z příjmů. Podmínkou uplatnění odpočtu je, že celková hodnota darů, které v příslušném roce poskytnete, přesáhne 2% základu daně, nebo činí v souhrnu alespoň 1.000,- Kč. Maximálně lze odečíst 15% základu daně.

Offline

 

#6 2016-11-07 22:29:36

leeda3
Člen/ka

Re: Dary

Ano, byl by to dar na kulturní účely, dále tomu rozumím. Děkuji moc za rychlou odpověď.

Offline

 

#7 2016-11-08 05:23:45

janavk
Administrátorka

Re: Dary

Ječtě přehledně Dary, snižující daň z příjmu http://jakpodnikat.cz/dary-a-dane.php

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson