Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-03-06 19:42:31

Charleska
Člen/ka

Příležitostný příjem

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na situaci, v níž nevím jak přesně postupovat, abych neobcházela zákon. Jsem student a k tomu pracuji na HPP, takže zaměstnavatel za mě odvádí sociální i zdravotní. Právě se mi naskytla přílěžitost si vydělat jednorázový vedlejší příjem. Společně s kamarádkami objednávám zboží z Anglie, pro naši potřebu. Ale nyní se mi ozvalo více dívek tak jsem se rozhodla, že zboží objednám svým jménem a veškeré náklady a čas s yvřizovánim beru na sebe a proto si na zboží přidám např. o 50-100,- více než koupím. Celkově si tak vydělám 2500, musím tuto částku zdanit a kdy? Do jaké výše si mohu vydělat bez danění příjmu? A  v případě, že bych zboží takto chtěla objednat 4x do roka a tudíž si tak vydělat třeba 10 000,- co si musím pro to zřídit? Činnost nechci provozovat jako podnikatelskou(zřizovat e-shop apod.), jde o objednání zboží známým.

Předem velmi děkuji za odpověď jsem v tomto oboru trochu zmatená

Offline

 

#2 2013-03-06 20:34:11

Zdena
Moderátorka

Re: Příležitostný příjem

Příležitostný (jednorázový) příjem je osvobozen od daně až do výše 20 tis. Kč za rok. Pokud byste tuto činnost provozovala opakovaně (4 x do roka), tak byste si měla bez ohledu na výši příjmů vyřídit živnostenské oprávnění.

Offline

 

#3 2013-03-06 20:43:21

Charleska
Člen/ka

Re: Příležitostný příjem

20 tis se počítá jako zisk, nebo celkový příjem (bez ohledu na náklady)? Moc díky za odpověď! Pokud bych tedy chtěla v činnosti pokračovat lze si ted zřídit ŽL a tyto příjmy vč. toho prvního uznat zpětně?

Offline

 

#4 2013-03-06 21:41:59

Zdena
Moderátorka

Re: Příležitostný příjem

Počítá se celkový příjem.
Živnostenské oprávnění máte vyřízené během 1 dne, mohla byste to stihnout ještě před uskutečněním prvního obchodu. Pokud si vyřídíte ŽL později, tak by se ten první obchod správně neměl zahrnovat do příjmů ze živnosti zpětně, ale pochybuji, že to někdo bude kontrolovat.

Offline

 

#5 2013-03-06 21:49:36

Charleska
Člen/ka

Re: Příležitostný příjem

TEn první obchod jsem již uskutečnila a čekám na zboží(proto už ani nestíhám ŽL), prozatím nemám v plánu v této činnosti pokračovat, ale chtěla jsem se poptat, pro případ, že bych změnila názor a rozhodla se objednat třeba ještě jednou tak abych něco nezanedbala..:) Děkuji vám moc:)

Offline

 

#6 2013-03-27 15:45:29

lagunka
Člen/ka

Re: Příležitostný příjem

Jsem zaměstnána na HPP jako účetní. Podnikatel, který má daňovou evidenci mě požádal, abych mu ji dala do kupy a vyplnila daňové přiznání a vyúčtování pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu - jednalo by se o jednorázovou práci. Sepsal by se mnou smlouvu o dílo v částce cca 5-10 tis.Kč
a) musím jako zaměstnanec uvést do přiznání daně z příjmů tuto částku nebo ji nemusím přiznat (příležitostná činnost)
b) může si podnikatel dát tuto částku do výdajů ?

Předem děkuji za odpověď.  Anička

Offline

 

#7 2013-03-27 19:18:33

ToVy
Člen/ka

Re: Příležitostný příjem

Zdravím kolegyně účetní,

podle mého názoru:

a) nebuduli spekulovat nad tím, jestli se jedná nebo nejedná o příležitostnou činnostu podle §10 ods.1 písmena a) ZDP, a bylo-li by to za 10tis, tak nemusíte přiznávat, protože příjmy podle uvedeného paragrafu jsou do 20tis osvobozeny od daně, to osvobození je však v úhrnu za celý rok, takže kdyby následovala další a další smlouva o dílo, tak se to sčítá.
b) osobně si myslím, že si to podnikatel dát do daní nemůže.

A zde se dostávám k té polemice, zda se jedná nebo nejedná o příležitostnou činnost. Pokud by totiž smlouva o dílo byla napsána na předmět, vedení daňové evidence, příprava daňového příznání a přehledy pojištění, tak si myslím, že tak být nemůže, jelikož vedení daňové evidence je vázaná živnost, kterou lze provozovat nejen splnění základních podmínek pro živnost, ale i doložením vzdělání a podle druhu vzdělání odpovídající praxe. Z tohoto pohledu osobně si tedy myslím, že by se o příležitostnou činnost jedna nemohlo, tudíž ani podnikatel by nemohl uplatnit daňový výdaj. Další otázkou však je, kdo to taky bude kontrolovat, ale náhoda je blbec od podkovy, jak se někde zpívá.

Nicméně počkejme, co na to ostatní kolegyně, toto je můj názor.

Offline

 

#8 2013-03-28 00:02:29

Zdena
Moderátorka

Re: Příležitostný příjem

Domnívám se, že smlouva (smlouva o dílo nebo smlouva příkazní) na jednorázové zpracování DE by mohla být považována za příležitostnou činnost. Živnostenského oprávnění by bylo třeba v případě, kdyby tato činnost byla vykonávána soustavně (opakovaně, pro více podnikatelů) nebo se záměrem ji opakovat (zpracovávat podnikateli DE každý rok).
Příjmy z příležitostné činnosti do 20 tis. Kč za rok jsou osvobozeny od daně, paní účetní je tedy nemusí uvádět v daňovém přiznání. Podnikatel si může dát částku do výdajů.

Offline

 

#9 2013-10-19 21:58:26

JanaJir
Člen/ka

Re: Příležitostný příjem

Dobry den,
chci se zeptat na tema prijmy pestitele - jednorazove.
Chceme prodat nadurodu vlasskych orechu, ale obchodnik ode me chce fakturu. Mohu vydat fakturu, na ktere nebude ICO (jelikoz zadne ICO nemam) ?

Dekuji
S pozdravem
Jana Jir.

Offline

 

#10 2013-10-19 22:55:23

Zdena
Moderátorka

Re: Příležitostný příjem

Ano, fakturu může vystavit i nepodnikatel.

Offline

 

#11 2015-03-13 22:49:43

Catalina
Člen/ka

Re: Příležitostný příjem

Kamarád nám pomohl s opravou auta. Pro něj to bude příležitostný příjem do 30 tis., který nemusí uvádět v daňovém přiznání a mně od něj stačí příjmový pokladní doklad, abych si ho mohla dát do nákladů?

Offline

 

#12 2015-03-14 19:05:50

Zdena
Moderátorka

Re: Příležitostný příjem

Ano.

Offline

 

#13 2015-03-14 20:16:32

Catalina
Člen/ka

Re: Příležitostný příjem

Děkuji.

Offline

 

#14 2015-03-19 20:02:19

ostrezy
Člen/ka

Re: Příležitostný příjem

Dobrý večer Zdeni,
jdu si k Vám opět pro radu.
Pokud bych pro známého provedla administrativní práce (pozakládat smlouvy, udělat přehledy apod.) práce cca na 5 dní, odnesla bych si domu a pak donesla hotovu práci. Nikdy více by se to neopakovalo, jen teď potřebuje pomocnou ruku. Jde stále o příležitostnou činnost? Cena za odvedenou práci byla cca 10 až 15tis. A pokud ano, musí být na to nějaká smlouvu nebo stačí ústní dohoda?
A co zdravotní a sociální, vznikly by nějaké odvody?
Předem děkuji

Editoval ostrezy (2015-03-19 21:29:48)

Offline

 

#15 2015-03-19 23:55:48

Zdena
Moderátorka

Re: Příležitostný příjem

Dobrý večer.

Podle mého názoru by se to dalo považovat za příležitostnou činnost. Stačí ústí dohoda. Pro případ, že by měl známý kontrolu, si připravte vysvětlení, že šlo o krátkodobou, nahodilou činnost bez záměru opakování, kterou jste vykonávala samostatně, aby to neposoudili jako závislou činnost.
Příjmy z příležitostné činnosti nepodléhají odvodům na ZP a SP.

Jestli je známý zaregistrovaný na FÚ jako plátce daně ze závislé činnosti, tak byste mohli uzavřít dohodu o provedení práce.
http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-provedeni-prace.php

Offline

 

#16 2015-04-17 17:36:25

marty
Člen/ka

Re: Příležitostný příjem

Dobrý den,
rád bych se zeptal zkušenějších, již jsem v této problematice již mnohé zapoměl. Před dvěma lety jsem si založil živnostenský list při studiu, po roce jsem jej pozastavil a nastoupil do zaměstnání na HPP. Naskytla se mne příležitost si párkrát přivydělat k zaměstnání, bylo by to nejspíše párkrát do roka nahodile, nyní v dubnu do 5000, v květnu do 10000, a na podzim například 10000. Je výhodnější podepsat DPP nebo si obnovit živnostenský list na vedlejší činnost. Jde mi samozřejmě o co nejméně práce a přijít tak o co možná nejméně peněz. Případně zda by šli vystavit tři faktury pro dva různé podnikatele jako příležitostná pomoc?
Děkuji za pomoc jak nyní postupovat

Offline

 

#17 2015-04-17 19:42:16

Zdena
Moderátorka

Re: Příležitostný příjem

Při uzavření DPP nebudete mít žádné povinnosti. Daň 15% srazí a odvede zaměstnavatel. Při odměnách v celkové výši 25 tis. Kč to bude cca 3.750,- Kč. Z odměny do 10 tis. Kč měsíčně se neodvádí zdravotní ani sociální pojištění.

Pokud si obnovíte živnost, tak budete muset podat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích.
K příjmům byste si mohl uplatnit výdaje procentem z příjmů (u volné živnosti se uplatní 60%), takže nebudete zdaňovat celou přijatou částku. Kdybyste fakturoval 25 tis. Kč, tak odečtete 15 tis. Kč výdajů, ke zdanění zbyde 10 tis. Kč, z toho daň z příjmů 1.500,- Kč.  Odvedete však zdravotní pojištění cca 675,- Kč (6,75% zisku). Pokud budete podnikat od dubna do podzimu, tak nevznikne povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ vedlejší a nebudete muset odvádět sociální pojištění.

Jestli chcete mít co nejméně práce, tak zvolte dohody o provedení práce.

Faktury byste nevystavoval na příležitostnou pomoc, ale na činnost, kterou budete vykonávat.

Offline

 

#18 2015-04-17 20:24:56

marty
Člen/ka

Re: Příležitostný příjem

Dobrý večer, mockrát děkuji za odpovězení mých otázek.
Takže výhodnější je fakturovat, ale méně starostí a přemýšlení na růžovým papírem a obíháním berňáku tak lepší dohody.
Domníval jsem se, že právě daň platit nebude z důvodu přiznání příjmů od zaměstnavatele, a vyjde doplatek 0 a budu tak z cca 30tis.doplácet pouze nějakou tisicovku zdravotní pojišťovně.

Offline

 

#19 2015-04-17 20:43:20

Zdena
Moderátorka

Re: Příležitostný příjem

Je možné, že v případě příjmů z podnikání nebude muset platit daň. Možná má nárok na slevy, které u zaměstnavatele nevyčerpá a uplatní si je ve svém daňovém přiznání. Toto je individuální.

Offline

 

#20 2016-03-20 14:30:21

miskaraj
Člen/ka

Re: Příležitostný příjem

Dobrý den

chtěla bych se zeptat, jestli výdaj OSVČ(příležitosný výdělek_výpomoc od známého)  patří do přiznání DPFO do mezd? Pokud ne, kam tedy takový výdej zaevidovat - do výdajů?
Děkuji za radu.

Offline

 

#21 2016-03-20 20:08:45

Zdena
Moderátorka

Re: Příležitostný příjem

Pokud jste neuzavřeli pracovněprávní vztah (například dohodu o provedení práce), tak do provozní režie.

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson