Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-02-28 17:45:48

Marie66
Člen/ka

OP k pohledávkám

Dobrý den. Můžete mi prosím potvrdit nebo odsoudit můj názor? FO přešla k 1.1.2006 z DE na vedení účetnictví. Situace: V roce 2005 vznik pohledávek za jedním subjektem cca 222 000,- Kč (Několik faktur)
            K 1.1.2006 přechod z DE na účetnictví - pohledávky dodaněny
            V roce 2006 konkurs na tohoto dlužníka - přihlášení phledávek k soudu prostřednictvím                    právního zástupce,
            K 31.12.2012 stále evidujeme tyto pohledávky - nikdy k nim nebyly tvořeny žádné OP.
Ráda bych v roce 2012 optimalizovala daňovou povinnost, a proto se domnívám, že bych mohla vytvořit OP ve výši až 100% podle ZoR §8a. Váhám ale, jelikož není splněna  podmínka, že o pohledávce bylo při jejím vzniku účtováno do výnosů
Pohledávka není promlčena a podle informace konkursního správce byla teprve 13.2.2013 podána závěrečná zpráva. Není problém OP v roce 2013 zrušit, už kvůli plánovanému ukončení činnosti OSVČ vzhledem k odchodu do starobního důchodu. Jen doplním, že uvedená FO dodanila při přechodu na Ú spoustu jiných pohledávek, které nedostala a nikdy nedostane zaplaceny. (dlužník nepřebírá poštu, bydlí neznámu kde, exekuce neřeší atd.) Je můj názor na vytvoření daňových OP obhajitelný? Moc děkuji za reakce a přeji hezký den.

Offline

 

#2 2013-02-28 22:19:57

Zdena
Moderátorka

Re: OP k pohledávkám

Dobrý večer. Obávám se, že daňová opravná položka nepůjde vytvořit. ZoR říká, že pokud není  výslovně stanoveno jinak, tak je možné tvořit OP pouze k pohledávkám, o kterých bylo PŘI JEJICH VZNIKU účtováno ve výnosech. Vy jste účtovali až při přechodu z DE na účetnictví. Nenašla jsem žádný §, ve kterém by bylo výslovně stanoveno jinak a tím by bylo možné vytvořit OP.

Pokud jste přihlásili pohledávku k soudu, tak byste mohli uplatnit výdaj podle § 24/2/y) ZDP. V poslední větě odstavce je uvedeno, že u poplatníků, kteří přešli z vedení daňové evidence na vedení účetnictví, se postupuje obdobně. To podle mého názoru znamená, že o pohledávce nemuselo být při jejím vzniku účtováno ve výnosech, jak uvádí věta první.

Offline

 

#3 2013-03-01 08:09:14

Marie66
Člen/ka

Re: OP k pohledávkám

Dobrý den.
Děkuji za reakci a ujištění
Klidně bych pohledávky odepsala podle ZDP §24/2/y, jenom je asi problém v tom účetním období. K 31.12.2012 ještě nebyla vydána Závěrečná zpráva - dlužník (s.r.o.63493420) není vymazán z OR.  Předpokládám, že k výmazu dojede letos, ale odpis v roce 2013 už bude nepodstatný.Takže asi máme smůlu :-(.

Offline

 

#4 2013-03-01 22:03:09

Zdena
Moderátorka

Re: OP k pohledávkám

Ano, pokud dojde k výmazu z OR (zánik dlužníka) nebo soud vydá rozvrhové usnesení  (ukončení úpadku), které nabude právní moci až letos, tak jde podle mého názoru o náklad roku 2013.

Offline

 

#5 2017-03-02 09:49:14

Marko78
Člen/ka

Re: OP k pohledávkám

Dobrý den paní Zdeno, prosím Vás opravná položka tvořena dle §8a, sice za dlužníkem v insolv., ale postup dle §8a. v roce 2015 vytvořená OP  50% po 18měsících a v roce 2016 by byl nárok po30měsících na zbývajících 50%. Můj dotaz spočívá v tom, jestli je možné z důvodu ztráty-účetní i daňové, která by touto OP vznikla vytvořit OP třeba jen 20% a zbytek v 2017? Moc děkuji, snažila jsem se k tomu něco najít, abych neobtěžovala, ale nějak jsem neuspěla...moc děkuji

Offline

 

#6 2017-03-02 19:08:03

Marko78
Člen/ka

Re: OP k pohledávkám

Ještě paní Zdeno, prosím vás neporadila byste mi, jak vyplnit tabulku C DPPO- do ř. 5 se píše stav nepromlčených pokhledávek k nimž lze tvořit OP v období, za které se přiznání podává? anebo jen i ty,ke kterým ještě nebyly vytvořeny v min. letech? omlouvám se za dotazy, s OP nemám moc zkušeností,
Např. - pohl. splatná 4/14 2mil, OP. 50% vytvořena 2015 a dalších 50 % 2016. jak bude vypadat tabulka C v roce 2016?
ř. 5 2 mil.,
ř. 6 1 mil. a
ř. 7 2 mil.? je to tak správně nebo na řádku 5 má být už jen 1 mil. a jak to vypadá v následujících letech? budou tam stále figurovat ř. 5 a 7, dokud se nezruší nebo jen 7? moc by mi pomohla vaše rada nějak jsem se do toho zamotala. moc děkuji..

Offline

 

#7 2017-03-03 22:44:41

Zdena
Moderátorka

Re: OP k pohledávkám

Dobrý večer. Omlouvám se, ale s tímto neporadím. Zkuste diskusi na těchto stránkách:
http://business.center.cz/

Offline

 

#8 2017-03-04 07:03:18

Marko78
Člen/ka

Re: OP k pohledávkám

Pani Zdeno,vubec se neomlouvejte,dekuji za Vas cas.

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson