Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-01-23 22:06:58

hana1212
Člen/ka

Prodej zásob při ukončení podnikání

Dobrý den, mám internetový obchod s kosmetikou. Podnikání chci ukončit a pokračovat v prodeji bude kamarádka. Na skladě mám ještě zásoby asi za 10000,- Za tuto cenu je i prodám kamarádce. Potřebovala bych zjistit, jaký typ smlouvy si máme mezi sebou sepsat, zda stačí pouze kupní smlouva na prodej zboží nebo nějaká jiná s tím, že tam bude uveden i ten převod internetového obchodu.

Offline

 

#2 2013-01-24 18:13:06

Marie66
Člen/ka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Dobrý den
Přepokládám, že kamarádka má také ŽL, a proto podle mého názoru, můžete vystavit standardní fakturu. Pokud jste  Vy plátce DPH, tak samozřejmě s DPH,

Offline

 

#3 2013-08-15 15:00:03

Luba Michnová
Člen/ka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Dobrý den, jsem u Vás nová, chtěla bych se zeptat na podobný problém, ale širší - Mám obchod se zbožím, jsem v pronájmu, chtěla bych ukončit činnost a prodat zboží stávajícímu zaměstnanci, který si již opatřil ŽL, ostatní DKP (regály, počítač, kopírka, atd.) je odepsané. Protože ale  nemá peníze, tak prodej na splátky. Já jako OSVČ nekončím, budu dál provádět jinou činnost a zůstanu plátce DPH. Je mi jasné, že DPH zaplatím hned, ale nevím jestli existuje nějaký formulář (nebo mustr) na prodej zásob, protože mi doporučili na FÚ, že by měla být smlouva, která se přiloží k faktuře. Ještě bych potřebovala poradit, co se zásobami, které jsou neprodejné, za těch 20 let je jich asi za cca 10.000 Kč a pořád jsou evidované ve skladové evidenci.
Děkuji za odpověď.

Offline

 

#4 2013-08-16 20:26:50

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Žádný oficiální formulář na prodej zásob neexistuje.  Můžete sepsat kupní smlouvu, vzor určitě najdete na internetu, například:
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/ke … ke-stazeni
http://www.bultas-advokat.cz/pravni-vzo … -T,lK72XCc
http://pohledavky.tripod.com/id7.html

Staré zásoby můžete vyprodat za symbolickou cenu, nebo je zlikvidovat.

K likvidaci kopíruji ustanovení § 24 odst. 2 písm. zg zákona o daních z příjmů:
zg) výdaje (náklady) vzniklé v důsledku prokazatelně provedené likvidace zásob materiálu, zboží, nedokončené výroby, polotovarů a hotových výrobků; u léků, léčiv či potravinářských výrobků pouze, pokud je nelze dle zvláštních právních předpisů uvádět dále do oběhu128). K prokázání likvidace je poplatník povinen vypracovat protokol, kde uvede důvody likvidace, způsob, čas a místo provedení likvidace, specifikaci předmětů likvidace a způsob naložení se zlikvidovanými předměty, a dále uvede pracovníky zodpovědné za provedení likvidace,

Offline

 

#5 2013-08-19 09:37:28

Luba Michnová
Člen/ka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Moc krát děkuji za nezištnou pomoc, obdivuji Vaši ochotu věnovat čas k této činnosti, ještě bych prosila odpověď na otázku, jak je to s doplacením DPH při té likvidaci neprodejných zásob, nemám podvojné účetnictví.
Přeji krásný zbytek léta a děkuji.
Luba Michnová

Offline

 

#6 2013-08-20 21:57:01

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Dobrý den. Pokud zboží prokazatelně zlikvidujete, tak Vám zůstává zachován nárok na odpočet DPH, který jste si uplatnila při pořízení tohoto zboží (pořídila jste je se záměrem použití k ekonomické činnosti). Likvidací zásob jste neuskutečnila zdanitelné plnění, takže při likvidaci neodvádíte DPH.

Offline

 

#7 2013-08-23 10:12:01

Luba Michnová
Člen/ka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Děkuji a přeji hezký den.
Luba Michnová

Offline

 

#8 2013-08-26 13:59:43

dasakody
Člen/ka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Od r. 2013 jsem OSVČ, neplátce DPH. Jak dlouho zpětně mohu uplatnit zakoupené výdaje související s podnikáním? Mohu na DHM zakoupený v r. 2012 uplatnit odpisy až od r. 2013? Děkuji.

Offline

 

#9 2013-08-26 18:04:49

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Můžete uplatnit výdaje vynaložené od 1.1.2012 do zahájení činnosti. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/zrizovaci-vydaje.php

Odpisy hmotného majetku nelze zahrnout do zřizovacích výdajů, takže je můžete uplatnit nejdříve za rok 2013.

Offline

 

#10 2014-06-03 22:46:43

IPAVLIKOVA
Člen/ka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Dobrý večer,
jsem plátce DPH a odkoupila jsem zásoby od své sestry, která skončila s OSVČ.(taky plátce DPH). Jedná se o obchůdek a o zboží chovatelských potřeb. Jak je to prosím s uplatněním DPH za odkoupené zboží, a na kterém řádku ve formuláři se dph objeví. Máme mezi sebou pouze doklad o provedené inventůře a doklad o zaplacení převzatého zboží v hotovosti.

Děkuji

Ivana

Offline

 

#11 2014-12-29 16:54:11

HankaBohmova
Člen/ka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Dobrý den, prosím o radu - podnikání ukončeno, zásoby dodaněny. Bude uskutečněn soukromý doprodej zásob vyřazených z obch. majetku. Vím, že se dodaňuje zisk (vznikne-li). Je možné uplatnit i související výdaje na inzerci? Z par. 10 se mi zdá, že ano, ale moc jistá si nejsem. Děkuju moc pěkně.

Offline

 

#12 2014-12-29 21:21:38

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Podle mého názoru je možné uplatnit prokazatelné výdaje na inzerci. Podle § 10/4 ZDP je základem daně příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení.

Offline

 

#13 2014-12-30 14:08:07

HankaBohmova
Člen/ka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Děkuji :o)

Offline

 

#14 2015-03-01 09:53:13

paf
Člen/ka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Dobrý den,

prosím o radu, když bych si chtěla dát do výdajů jako neplátce vedoucí DE třeba použitý stůl k PC, který bych koupila od fyzické nepodnikající osoby, která na ni ale nemá kupní doklad, může se mezi námi uzavřít kupní smlouva, ale podle jakého zákona? Bude to podle občanského zákoníku? Mohu si takovou smlouvu dát bez problémů do uznatelných výdajů?


A ta fyzická osoba může mít příjem do jaké výše, aby to nemusela danit, případně, který paragraf to je?

Když třeba známé prodám nějaké zboží za nákupní cenu, je nutné i na ten doklad (paragon, příjmový doklad) psát nějaký důvod (výprodej apod.), proč je to za nákupní cenu nebo to tam být nemusí?

Děkuji

Editoval paf (2015-03-01 10:12:16)

Offline

 

#15 2015-03-01 18:15:20

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Můžete uzavřít kupní smlouvu podle občanského zákoníku. Podle mého názoru nebude problém s uplatněním daňového výdaje.

Pokud jde o příjmy prodávající fyzické osoby, prostudujte § 4 a § 10 zákona o daních z příjmů.

Na prodejní doklad nemusíte sát důvod, proč prodáváte za nákupní cenu. Zákazníkovi je přece jedno, za kolik jste zboží nakoupila.

Offline

 

#16 2015-12-09 15:50:03

Madoty
Člen/ka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Dobrý den, zrušila jsem kamennou prodejnu, a zboží teď doprodávám na internetu, k 31.12.2015 ukončuji svoji živnost. Jak mám dále postupovat se zbylými zásobami zboží. Co vše musím zdanit ? Nejsem plátce DPH.  Manžel má živnostenské oprávnění je možné předat zboží manželovi a nadále zboží na internetu prodávat? Nikde se nemůžu dopátrat přesného postupu. Děkuji za informaci.

Offline

 

#17 2016-03-12 19:53:23

MartinaCh
Člen/ka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Dobrý den, vedu daňovou evidenci, nejsem plátce DPH. V roce 2015 jsem ukončila podnikání a zbyly mi zásoby, které bych ráda prodala svému partnerovi (nejsme manželé). Prosím o radu jak postupovat? Mám zásoby dodanit v daňovém přiznání nebo jen vystavit fakturu za prodej zásob a zahrnout ji do svých příjmů za rok 2015. Partner by pak pokračoval v prodeji zásob v rámci jeho podnikání (uplatnuje výdaje paušálem). Moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#18 2016-03-12 20:50:39

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Vystavila bych fakturu na prodej zásob (fakturu i úhradu v roce 2015) a dala do příjmů. Vzhledem k tomu, že jste ukončila podnikání, byste mohla obhájit prodej zásob za sníženou cenu.

Offline

 

#19 2016-03-12 23:40:07

MartinaCh
Člen/ka

Re: Prodej zásob při ukončení podnikání

Moc děkuji za odpověď.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB