Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-01-04 13:33:00

fifinka
Člen/ka

otec zaměstnává dceru?

dobrý den zdeno, chtěla jsem se zeptat zda je možné aby otec zaměstnal dceru. Otec je osvč a dcera je účetní, ale nemá na danou činnost živnost. Může se otci bezplatně starat o účetnictví? Je možná DPP?Nevím jak se to chová vzhledem k zákoníku práce, aby to nebyl podnět k nelegální práci. děkuji moc za odpověď.

Offline

 

#2 2013-01-04 22:41:30

Zdena
Moderátorka

Re: otec zaměstnává dceru?

Dobrý večer. Nic nebrání tomu, aby otec zaměstnával dceru. Jediný, koho nesmí zaměstnat, je jeho manželka. S dcerou může uzavřít DPP, DPČ nebo pracovní poměr. Dcera se může starat o účetnictví i bezplatně, děti mohou pro své rodiče vykonávat práce i bez sjednání pracovněprávního vztahu a nejde o nelegální práci (§  132 zákona o zaměstnanosti).

Offline

 

#3 2013-01-10 14:47:34

fifinka
Člen/ka

Re: otec zaměstnává dceru?

děkuji moc za odpověď. přeji příjemný zbytek dne.

Offline

 

#4 2013-01-23 12:02:57

fifinka
Člen/ka

Re: otec zaměstnává dceru?

Dobrý den, ještě jsem se dívala na §132 z. o zaměstnanosti a vedle manželky také nesmí zaměstnávat i děti? tak jak to tedy je. nebo  to špatně chápu? děkuji

Offline

 

#5 2013-01-23 14:19:46

Zdena
Moderátorka

Re: otec zaměstnává dceru?

§ 132 zákona o zaměstnanosti nevyslovuje zákaz zaměstnávat děti. Ostatně neobsahuje ani zákaz zaměstnávat manželku, ten vyplývá z § 318 zákoníku práce.

Offline

 

#6 2013-06-26 21:28:44

arcyk
Člen/ka

Re: otec zaměstnává dceru?

Dobrý den,
reaguji na výše uvedené, jak to tedy je?
Může manželka pomáhat manželovi (vedení účetnictví, apod.), samozřejmě bezplatně, když má svůj příjem ze závislé činnosti?
Ještě se zmiňujete o výpomoc dětí rodičům, jak je to opačně? Mohou bezplatně rodiče pomáhat dětem?
Děkuji za odpověď

Offline

 

#7 2013-07-02 19:10:49

Zdena
Moderátorka

Re: otec zaměstnává dceru?

Manželka může bezplatně vypomáhat manželovi a manžel manželce.
Děti mohou bezplatně vypomáhat rodičům, ale opačně to nejde.

Offline

 

#8 2013-08-19 08:51:31

maomam
Člen/ka

Re: otec zaměstnává dceru?

Dobrý den, pokud by Vám to nevadilo zeptala bych se také k tomuto tématu.
Jak se to prosím řeší, když tedy manžel (osvč,plátce) nemůže zaměstnávat manželku.....jsem na RD a na začátku roku jsem si vymyslela podnikání a jelikož jsem na RD, tak podnikám vlastně na manžela. Ale potřebuji k tomu telefon , auto atd. Jak se to v tomto případě řeší?
Jak dokázat před FÚ,že máme v podnikání 2 telefony a kromě manželova auta v OV musím občas uplatnit cesťák na soukromé auto a přitom nemáme žádnou uzavřenou žádnou dohodu?

Děkuji, je to trochu oříšek

Offline

 

#9 2013-08-20 21:55:46

Zdena
Moderátorka

Re: otec zaměstnává dceru?

Toto se řeší spolupracující osobou.
http://www.jakpodnikat.cz/spolupracujici-osoba.php
Výdaje na cestovné, telefony atd. spolupracující osoby může manžel uplatnit ve svých výdajích.

Jestli jste si vymyslela vlastní podnikání, tak si vyřiďte i vlastní živnost. Z hlediska pojistného na zdravotní a sociální pojištění se na spolupracující osobu pohlíží stejně, jako na živnostníka, takže je jedno, jestli jen spolupracujete, nebo provozujete vlastní živnost.

Offline

 

#10 2013-08-26 19:54:53

jana183
Člen/ka

Re: otec zaměstnává dceru?

pokud tedy manžel nemůže zaměstnávat manželku a já bych prodávala výrobky na jeho živnost a podával by daň.přiznání i za mě,tak to se může?

Offline

 

#11 2013-08-26 22:23:57

Zdena
Moderátorka

Re: otec zaměstnává dceru?

Už jsem Vám psala v disku zde:
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=12507
že manžel může vydávat výrobky za své. V tom případě bude podávat přiznání jen za sebe.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB