Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-06-09 21:31:25

Martina Em
Člen/ka

stravenky + dovolena ve zkusebni dobe

Dobry den,
vo firme som pracovala od 20.3.2012 do 1.5.2012. Chcela by som sa opytat, ci mam narok na preplatenie dovolenky za toto obdobie, hoci som pracovny pomer ukoncila  v skusobnej dobe. Tiez by som Vas chcela poprosit o nazor, ci mam narok na preplatenie sviatku, ktory bol 1.5. Ja si myslim, ze narok mam, ale zda sa, ze byvala firma ma k 30.4. vyradila z evidencie, pretoze som nedostala vyplatnu pasku za 1.5.
S tym suvisi dalsi problem, ktorym su stravenky. Firma mi davala stravenky o viac ako mesiac neskor. Stravenky za mesiac duben som mala dostat vo vyplate za kveten - teda v cervnu. Tuto vyplatu mi vsak firma zjavne nema v plane vyplatit. K stravenkam sa vyjadrili tak, ze uz mi ich polovicnu hodnotu nemaju z coho stiahnut.
Moj laicky pohlad na vec je nasledovny: Na preplatenie dovolenky by som mala mat narok. Taktiez by som mala dostat vyplatu za mesiac kveten, zmluvu som predsa mala podpisu dp 1.5. 2012, teda vratane 1 kvetnoveho dna. Vo vyplate za tento mesiac by teda mal byt vyplata za jeden den + preplatena dovolena za tie dni ktore som vo firme odpracovala + mali by som obdrzat aj stravenky, firma preda moze polovicu z ich hodnoty stiahnut prave vo vyplate za kveten.
Prosim Vas o korekciu mojich domnienok, resp. o komentar, rady, nazor. Vy ako odbornicky sa v tychto veciach pohybujete suverennejsie nez laicka verejnost.
Vopred Vam dakujem.
Martina

Offline

 

#2 2012-06-13 16:19:49

Marie66
Člen/ka

Re: stravenky + dovolena ve zkusebni dobe

Pokud Vám firma dala výpověď ve zkušební době a uvedla datum ukončení PP k 30.4., bohužel nemáte nárok na proplacení svátku. Je podstatné, co je napsáno na Výpovědi.
Nárok na ŘD vzniká po odpracování 21 pracovních dní, ve Vašem případě se jedná o 1/12 ročního nároku ( např. 20:12=1,5dne). Pokud nebyla dovolená čerpána, měla by být proplacena.

U stravenek si nejsem jistá. Myslím si, že na dubnové stravenky máte nárok (za odpracované směny), cenu můžete uhradit i hotově, když nemáte mzdu. Ale nemám takovou zkušenost.

Offline

 

#3 2012-07-06 20:02:11

ivzez
Člen/ka

Re: stravenky + dovolena ve zkusebni dobe

Marie66 napsal(a):

Pokud Vám firma dala výpověď ve zkušební době a uvedla datum ukončení PP k 30.4., bohužel nemáte nárok na proplacení svátku. Je podstatné, co je napsáno na Výpovědi.

Ve zkušební době nešlo výpověď, nýbrž o zrušení pracovního poměru ve zkušební době.

Offline

 

#4 2012-07-07 15:42:59

Marie66
Člen/ka

Re: stravenky + dovolena ve zkusebni dobe

Ano, máte pravdu. Zvolila jsem špatné pojmenování. Děkuji za upřesnění :-)
A jak je to s těmi stravenkami? Můžete prosím poradit?
Díky

Offline

 

#5 2012-07-28 17:03:50

ivzez
Člen/ka

Re: stravenky + dovolena ve zkusebni dobe

Na stravenky není zákonný nárok, ale domnívám, se, že by je tazatelka za duben ještě obdržet měla.

___
Otázkou je však délka pracovního poměru. Nevěřím tomu, že by zaměstnavatel nebo zaměstnankyně zrušil/a pracovní poměr až 1. května (1. května v práci zjevně nebyla). Podle mne byl PP zrušen již 30. dubna. (Škoda, že tazatelka nezmiňuje, jaké datum zaměstnavatel uvedl v potvrzení o zaměstnání.)

Od 20. března do 30. dubna 2012 bylo v rovnoměrně rozložené pracovní době od pondělka do pátku 28 pracovních dnů, takže by byl nárok na proplacení jedné dvanáctiny roční výměry dovolené.

Editoval ivzez (2012-08-04 22:56:49)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB