Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-05-23 13:04:12

Bara2708
Člen/ka

souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

Dobrý den,
ráda bych se zeptala - když jsem zároveň zaměstnaná a provozuji i podnikatelskou činnost, lze z příjmů z podnikání odečítat náklady paušálem? (jedná se o školitelskou činnost, tedy předpokládám 40%). A pokud ano, ztratím podle nové úpravy přesto nárok na odpočet ze základu daně za vyživované dítě, i když většina mého příjmu je zálohově zdaněna u zaměstnavatele?

Děkuji, Bára

Offline

 

#2 2012-05-23 23:41:58

Zdena
Moderátorka

Re: souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

Pokud provozujete živnost, tak můžete odečíst výdaje ve výši 60% příjmů.

Jestliže budete mít většinu příjmů (víc než 50% celkového základu daně) ze zaměstnání, tak budete moci využít výdajový paušál a neztratíte přitom možnost uplatnit si daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Vycházím z návrhu zákona, který může v průběhu legislativního procesu doznat změn.

Offline

 

#3 2012-05-24 07:03:20

jaromira
Člen/ka

Re: souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

Dobrý den, připojím se k dotazu :

Návrh zákona má být platný od 1.1.2013, takže výše uvedené paní Zdenou se bude týkat až DPP za rok 2013, za rok 2012 platí stejné jako
DPP za rok 2011? Je to tak?

Děkuji a přeji krásný den.

Offline

 

#4 2012-05-25 00:05:25

Zdena
Moderátorka

Re: souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

Změna zákona o daních z příjmů nabude účinnosti až od 1.1.2013. Daně z příjmů za rok 2012 se nedotkne, paušály budou stejné a budou se uplatňovat za stejných podmínek jako v roce 2011.

Offline

 

#5 2012-06-07 13:08:42

Bara2708
Člen/ka

Re: souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

Děkuji za odpověď, pochopila jsem správně, že výdajový paušál budu počítat z příjmu z podnikání, ne z celkového příjmu (asi logicky, ale pro jistotu...)?

Offline

 

#6 2012-06-07 18:55:49

Zdena
Moderátorka

Re: souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

Ano, výdajový paušál budete počítat pouze z příjmů z podnikání.

Offline

 

#7 2012-08-07 14:33:03

Dadulka
Člen/ka

Re: souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

Zdena napsal(a):

Pokud provozujete živnost, tak můžete odečíst výdaje ve výši 60% příjmů.

Jestliže budete mít většinu příjmů (víc než 50% celkového základu daně) ze zaměstnání, tak budete moci využít výdajový paušál a neztratíte přitom možnost uplatnit si daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Vycházím z návrhu zákona, který může v průběhu legislativního procesu doznat změn.

Dobrý den,
chci se zeptat. Budu moci uplatnit výdajový paušál 60 %, když budu mít většinu příjmů z vedlejšího podnikání, ne ze zaměstnání? Ta informace výše mě trošku zmátla.
Děkuji moc za odpověď.

Offline

 

#8 2012-08-07 18:17:38

Zdena
Moderátorka

Re: souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

V návrhu zákona je i nadále možnost uplatnit výdaje ve výši 60% příjmů (platí pro živnost volnou, vázanou či koncesovanou). Pokud budete mít většinu příjmů ze živnosti a uplatníte paušál, tak si nebudete moci uplatnit slevu na vyživovaného manžela nebo daňové zvýhodnění na děti.

Offline

 

#9 2012-08-07 21:39:47

Dadulka
Člen/ka

Re: souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

Děkuji za rychlou odpověď, manžel pracuje a děti si odečítá též on.

Offline

 

#10 2012-08-07 21:59:20

Zdena
Moderátorka

Re: souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

Tak to si nemusíte dělat starosti.

Offline

 

#11 2012-08-25 11:35:14

annavi
Člen/ka

Re: souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

Dobrý den, mám dotaz ohledně vedlejší činnosti, jsem zaměstnaná v období od 27.2.2012 - 8.5.2012 jsme měla aktivní ŽL, mohu na přijem v tomto obdnobí odečíst paušální náklady ve výši 60% ? a započítává se pro učely Soc.Pojištění činnost na 4 měsíce, ikdyž nebyly celé (pro rok 2012 tj. 60329,- / 12 měs. x dané 4 měsíce) ??

Offline

 

#12 2012-08-26 16:45:38

Zdena
Moderátorka

Re: souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

Můžete uplatnit výdaje procentem z příjmů (60%), délka podnikání nehraje roli.
Pro účely SP se započítávají i započaté měsíce samostatné výdělečné činnosti, v přehledu budete vykazovat 4 měsíce.

Offline

 

#13 2013-02-04 20:13:24

Nitram78
Člen/ka

Re: souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

Dobrý den,

chtěl bych se znovu přeptat na asi již výše zodpovězené, ale pro jistotu. Mám v tom dost nejasno.
Jsem zaměstnanec a zároveň podnikám. Příjem z podnikání za rok 2013 bude minimálně trojnásobek příjmu ze zaměstnání. Doposavad jsem
uplatňoval výdaje paušálem 60% a v zaměstnání mi snižovali daň odpočtem na dítě. Chtěl bych se informovat jak tomu bude za rok 2013,
kdy došlo ke změnám v legislativě. Můžu si teď po celý roku nadále uplatňovat měsíčně odpočet na dítě ze závislé činnosti (zaměstnání) a 1 za roku manželku na rodičovské dovolené nebo to už to půjde jen když povedu účetnictví se skutečnými výdaji. Děkuji předem.

Offline

 

#14 2013-02-04 21:11:32

Zdena
Moderátorka

Re: souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

V roce 2013 můžete u zaměstnavatele uplatňovat měsíčně odpočet na dítě. Pokud by byl daňový základ z podnikání  vyšší než 50% celkového základu daně a vy jste uplatnil paušální výdaje, tak byste daňové zvýhodnění na děti po podání daňového přiznání vrátil a neuplatnil byste si ani slevu na vyživovanou manželku. Raději si schovávejte výdajové doklady a po skončení roku si propočítejte, zda bude finančně výhodnější uplatnit skutečné výdaje (vést daňovou evidenci či účetnictví), nebo přijít o daňové zvýhodnění na dítě a o slevu na vyživovanou manželku.

Nepočítá se příjem, ale základ daně. Pokud byste měl základ daně ze zaměstnání např. 100.000,- Kč a příjmy z podnikání 300.000,- Kč, tak od příjmů z podnikání musíte odečíst výdaje, abyste zjistil dílčí základ daně. Jestliže provozujete řemeslnou živnost, tak odečtete 80% (240.000), dílčí základ daně z podnikání bude 60.000,- Kč. To je méně než 50% celkové daňového základu, o slevy na děti a na manželku nepřicházíte i kdybyste uplatnil paušální výdaje. Pokud provozujete živnost volnou, vázanou nebo koncesovanou, tak uplatníte výdaje ve výši 60% příjmů (180.000,-), daňový základ z podnikání bude 120.000,- Kč. To je více než 50% celkového daňového základu, pokud uplatníte paušální výdaje, tak přicházíte o nárok na slevy na děti a na manželku. Jestliže si budete chtít zachovat daňové zvýhodnění a slevu, tak budete muset uplatňovat skutečné výdaje.

Pokud bude manželka zaměstnaná a bude mít roční příjem zdaněný zálohovou daní alespoň ve výši 48 tis. Kč (případně jiné příjmy, například z podnikání nebo pronájmu), tak by si mohla uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované děti ona.

Offline

 

#15 2013-05-06 05:21:10

JitkaZ
Člen/ka

Re: souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

Dobrý den,
jako základ daně z podnikání se vezme v tomto případě údaj z ř.113 DP, tj. po odpočtu příjmů a výdajů na spolupracující osobu?
Děkuji za odpověď

Offline

 

#16 2014-02-20 12:47:53

katka73
Člen/ka

Re: souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

dobrý den,
znovu se vracím k danovému zvýhodnění na děti. V článku "Paušální výdaje procentem" se uvádí, že při souběhu zaměstnání a OSVČ je možnost daň. zvýhodnění jen pokud bude dílčí základ daně ze kterého uplatnuji paušál vyšší než polovina celkového danového základu. Vjiných článcích jsem se dočetla, že je to naopak - pokud mám výšší základ daně ze zaměstnání, tak mohu zvýhodnění na děli uplatnit.
Příklad: základ daně ze zaměstnání cca 150tisíc, příjem ze živnosti 90tisíc a paušál 60%, tedy základ daně z podnikání 36 tisíc.
Je v tomto případě nárok na zvýhodnění?
Děkuji za odpověď.

Offline

 

#17 2014-02-20 14:41:09

Zdena
Moderátorka

Re: souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

Dobrý den. V článku Paušální výdaje procentem je uvedeno: "Pokud jsme zároveň zaměstnaní, týká se nás toto omezení jen tehdy, když součet dílčích základů daně, u kterých jsme uplatnili paušální výdaje, je vyšší, než polovina našeho celkového daňového základu."

Pokud je součet dílčích základů daně, u kterých jsme uplatnili paušální výdaje, nižší než polovina celkového daňového základu, tak se nás toto omezení netýká, a můžeme si uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované děti a slevu na druhého manžela. 

Jestliže máte dílčí základ daně ze závislé činnosti 150 tis. Kč a dílčí základ daně z podnikání 36 tis. Kč, pak dílčí základ daně, u kterého jste uplatnila paušální výdaje, činí pouhých 19,35% z celkového základu daně a máte tedy nárok na daňové zvýhodnění.

Offline

 

#18 2014-02-21 08:25:08

katka73
Člen/ka

Re: souběh podnikání a zaměstnání vs. paušální výdaje

Díky za odpověď , nějak jsem se do toho zamotala. Už je vše jasné. Děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB