Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-04-14 11:21:50

Oleksandr
Člen/ka

Práce na základě smlouvy s ukrajinským podnikatelem.

Dobrý den,
jsem ŽL, nejsem plátcem DPH. Pracuji na základě  ústní dohody s podnikatelem z Ukrajiny, jsme ne uzavřely smlouvu. 
Dostávám peníze bankovním převodem, v závislosti na množství vykonané práce: Zprostředkování služeb, Poradenská činnost, Překladatelská činnost.
Částka za měsíc by se asi 1000 eur.
Otázky:
a) Jsem musí mít písemnou smlouvu s podnikatelem z Ukrajiny?
b) Jsem povinen se registrovat k DPH?
c) Překladatelská činnost: nemám licenci pro překlady. Jen jsem dájí překlady z ruštiny a angličtiny mému obchodní partneru. Kvalita práce vyhovuje jemu.
Bez licence, mohu nastavit příjem příjmů pro tento typ práce, nebo ne? 

Prosím Vás odpovědět pouze "krok za krokem" s odkazem na a), b), c).

Děkuji předem,
Oleksandr.

Offline

 

#2 2012-04-15 22:23:24

Zdena
Moderátorka

Re: Práce na základě smlouvy s ukrajinským podnikatelem.

a) nemusíte mít písemnou smlouvu, stačí ústní dohoda

b) nemáte povinnost registrovat se k DPH

c) pokud máte živnostenské oprávnění na živnost volnou, tak můžete překládat, nepotřebujete k tomu žádnou licenci.

Offline

 

#3 2012-04-16 11:36:14

Oleksandr
Člen/ka

Re: Práce na základě smlouvy s ukrajinským podnikatelem.

Vážená paní Zdena,
děkuji Vám moc za odpověd', ale dovolte mi objasnit
a) podnikatel z Ukrajiny znaměná, že on je na Ukrajině, a jsem tu, v Praze. Duvod: může mít povinnost uzavřít písemnou dohodu s podnikatelem ze země - není členem EU?

c)  ja nemám živnostenské oprávnění, ja mám prohlášení zaznamenaný v ŽU, že budu dělat
- Zprostředkování služeb,
- Poradenská činnost
- Překladatelská činnost a tak dál.
Ale, Kdybych například poukazal na to, že v souladu s Příloha č. 4 k zákonu č. 455/1991 Sb.
ŽIVNOST VOLNÁ(K § 25 odst. 2)        jsem chcí dělat
"71. Provozování cestovní agentury a průvodcovská činnost v oblasti cestovního ruchu", to
!!!  neznamená !!!, že zítra můžu pracovat jako průvodce v Praze. Nemám licenci.
A také, i když, náhodou,  trávím jednu nebo dvě prohlídky po Praze, nemám právo považovat příjem za práce průvodce. Nebo jak? 

Věřím, že stejná situace s překlady?

Nebo já mají právo učtovat to jako práci překladu, ale nemám právo dělat ověřené překlady?

Vysvětlete, prosím.

Oleksandr.

Offline

 

#4 2012-04-17 19:25:10

Zdena
Moderátorka

Re: Práce na základě smlouvy s ukrajinským podnikatelem.

a) nejste povinen uzavřít písemnou smlouvu

c) máte právo účtovat za práce na překladu, ale nemůžete dělat ověřené překlady (s kulatým razítkem), neboť nejste tlumočník jmenovaný soudem.

Offline

 

#5 2012-04-19 18:42:37

Oleksandr
Člen/ka

Re: Práce na základě smlouvy s ukrajinským podnikatelem.

Děkuji!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB